Когато парламентът взе да върши някаква работа, това се интерпретира като бетониране във властта
Отвикнали сме от нормалното позициониране на политическите сили в парламентарното пространство
Отвикнали сме от нормалното позициониране на политическите сили в парламентарното пространство. Това заяви пред БНР политологът Любомир Стефанов. "През последната година и половина бяхме в една безкрайна предизборна кампания и сега, когато виждаме парламентът да върши някаква работа – да се структурира и да изяснява пътя пред себе си, това се интерпретира като бетониране във властта. Тези интерпретации ми се струват пресилени. На този етап изглежда, че посоката е уцелена. Важно е дали ще се напише онова прословуто коалиционно споразумение".
Той коментира председателското място на Йордан Цонев от ДПС в Бюджетната комисия. "Това е твърде голяма заявка и води до размишления, че е постигнат пробив и може би сериозен компромис какво предстои да се случва и как – гласуването на бюджета, неговото преформатиране между първо и второ четене и корекциите, които са необходими с оглед на т.нар. "стачна готовност" на държавните служители".
Политологът отбеляза още, че ДБ няма нито едно председателско място в парламентарните комисии. Стефанов смята, че ГЕРБ е в позицията да загуби част от местната власт. "Каквото и да спечели ПП, това е печалба за тях. На тази партия ѝ липсва местно представителство".
Политологът посочи, че от ГЕРБ тестват нагласи. "София е интересен град. Ще има сблъсък, но той няма да доведе до разрив в коалицията". Кампанията на Васил Терзиев започна по-рано, защото е непознат като политик, обясни политологът. "Тя трябва да го представи в едно по-различно амплоа – на общественик с визия и проекти за реализиране на управленски програми. Миналото на част от роднините му ще бъде проблем за някои столичани, но той не е нито баща си, нито дядо си. Говорим за нов морал в политиката и е факт, че Терзиев не крие нищо".
Стефанов обясни и въздействието, което може да има отхвърлянето на референдума на "Възраждане" върху привържениците на партията. "Това води до затвърждаването на наратива, че има задкулисие, което е срещу волята на гражданите. От друга страна аргументите на парламента и на юристите бяха повече от ясни. Никой не си помисля да отрича правото на българските граждани да изискват провеждането на референдум, но "Възраждане" подведоха тези хора и не им обясниха нищо".
Не сме дали на това правителство и 100 дни толеранс, напомни политологът и обясни, че акад. Денков се движи в правилната посока.
(От фейсбук)