Само едно момиче има 2 шестици в Медицинския в Пловдив - по химия и по биология
- Мераклия за висшист заяви 40 специалности в ПУ “Паисий Хилендарски”
- 64-годишен е най-възрастният кандидат
- Аграрният университет обяви допълнителен прием
Една четвърт от кандидатите да учат медицина, стоматология или фармация в Медицинския университет в Пловдив са скъсани на изпита по химия, а 14% - по биология. Общо 1164 младежи и девойки се състезаваха за трите специалности, съобщиха от вуза.
Още на излизане от изпитите на 3 юли повечето признаваха, че химията ги е затруднила повече от биологията. Най-голяма е конкуренцията при момичетата
за специалността “Медицина”, където 6 кандидатки се борят за едно място
“Едно момиче е изкарало пълни шестици по биология и химия и е прието да учи медицина”, съобщи зам.-ректорът по учебната част на проф. Ани Белчева. Тя обаче не уточни коя е отличничката.
Пълните шестици по биология са шест, по - химия - 9. Общо 226 кандидати са оценени с отличен 5,50 - 5,99.
Според проф. Белчева независимо от скъсаните кандидати като цяло резултатите от изпитите са добри, а голямата конкуренция за места ще позволи в МУ - Пловдив, да влязат добре подготвени хора.
През тази година в Медицинския университет ще бъдат приети 350 първокурсници. От тях 150 по медицина и по 100 - по стоматология и фармация.
Студенти от над 50 държави се обучават в Пловдивския медицински университет. Най-много са от Великобритания, Италия и Турция. През последните години се наблюдава и възвръщането на интереса на младежи от Гърция.
Мераклия за висшист пък е заявил 40 специалности в Пловдивския университет “Паисий Хилендарски”. Желанието му е абсолютен рекорд, уточниха от ръководството на висшето училище.
Младежът е подал документите си в почти всички факултети. Приет е на първо класиране в няколко специалности, но до вчера не се беше записал.
Веднага в социалните мрежи се появиха коментари, повечето насърчителни в стил “Явно много иска да бъде висшист”.
Най-възрастният кандидат-студент в ПУ е на 64 години. Той иска да учи във Философско-историческия факултет.
Тази година
най-желаната специалност е “Маркетинг”
- редовно обучение, държавна поръчка. Заявили са я 1207 кандидати. Следва “Бизнес мениджмънт” - редовно (1180 души), и “Икономика и бизнес” (951).
“Право” - държавна поръчка, е посочвана най-често като първо желание. С най-висок бал се е влизало обаче в специалността “Психология” - задочно обучение, държавна поръчка.
Най-високи са резултатите от изпитите по немски език и по теология - там средният успех е отличен 5,55.
Най-нисък е по български език и литература - среден 3,33
От 958 оценки по български език и литература има само една пълна шестица, която се равнява на 0,1% от явилите се.
Слабите оценки от този изпит са 278, или 29,02%.
Най-много са отличниците по английски - 91 пълни шестици и още 52 резултата 5,50-5,99. Това означава, че повече от една трета от кандидатите са се представили на високо ниво.
Университетът по хранителни технологии в Пловдив също приключи първото и второто класиране на студентите за новата учебна година, съобщиха от ръководството. Вузът ще обучава по
две нови бакалавърски специалности - “Компютърен инженерен дизайн” и “Топлинна, хладилна и климатична техника”
За втора година ще има прием по специалностите “Компютърно управление и автоматизация” и “Технология на парфюмерийните, козметичните и ароматно-вкусовите продукти”.
Продължава да расте интересът към 3 от специалностите - “Технология и качество на храните”, “Храни, хранене и диететика” и “Компютърни системи и технологии”.
Аграрният университет в Пловдив пък обяви допълнителен прием по документи за желаещи, които са пропуснали сроковете за кандидатстване.
Те могат да направят това онлайн или на място във висшето училище.
Приемат се студенти и в четирите факултета по агрономство, лозаро-градинарство, растителна защита и агроекология и икономика.