Метеоритът, който уплаши българи и румънци, изчезна без следа (Обзор)

12.07.2023 22:00
Румънци успяха да заснемат падащия метеорит, който озари небето във вторник вечерта. СНИМКИ: ФЕЙСБУК
Металните сфери под микроскоп СНИМКА: АРХИВ

 Бил е не по-голям от футболна топка, може и никога да не открият останките му

 Последният паднал у нас е до Полски Тръмбеш през 1966 г. Бил малък, запазили го с научни цели

Метеоритът, който успя да изплаши цяла Северозападна България и части от Румъния във вторник вечер, вероятно е бил с размерите на футболна топка. Затова и до късно в сряда мястото, на което е паднал - дали у нас, или в северната ни съседка, не бе намерено. Учени очакват той изобщо да не бъде открит.

А денонощие след падането му службите на България и Румъния спореха къде е паднал. Като всяка държава твърдеше, че е на територията на другата.

Небесното тяло се взриви във въздуха между България и Румъния около 21,50 ч. Силният тътен стресна жителите на Видин, а светлината от падането му се видя чак в София.

Почти веднага сигнал за взрива е получила полицията във Видин. Той е подаден от с. Гомотарци за това, че в близост до стопанска постройка се е чул силен тътен.

“Бяха мобилизирани всички налични сили, за да се направи обход на областта - да търсят пострадали хора. Няма възникнали пожари и нанесени материални щети”, увери старши комисар Петър Коцин от местната полиция. Той разказа, че информация от румънските власти е получена към 23 ч, като те обяснили, че се касае за природно явление.

Първоначално обаче румънските власти объркали метеорита за самолет,

който изпитва технически проблеми в небето. Затова и по тревога първо е вдигната планинската спасителни служба в окръзите Горж и Хунедоара в Югозападна Румъния.

“В небето над района Лупени-Урикани бе забелязана силна светлина с пламък и тътен, която се движела с голяма скорост на юг, недалеч от хребета на планина Вълкан. Планинските спасители, които са били на смяна в базите в Хунедоара и Горж, са обявили тревога”, заявиха румънските власти.

Първоначално ситуацията е била неясна, тъй като нямало обаждания на спешния телефон 112 във връзка със събитие и не е била обявена тревога за паднал самолет или такъв, който има проблеми.

Информацията и изображенията, получени по-късно, са позволили на планинските спасители да си дадат сметка, че става дума за метеорит, следващ траектория на юг-югоизток по линията Стънещ-Търгу Жиу-Търгу Кърбунещ.

“Не знаем къде е паднал. Мислехме, че е в България”, отвърнаха от планинската спасителна служба на запитване на “24 часа”.

“От това, което чувам, трябва да е с размерите на футболна топка. Всички метеори започват да горят на разстояние около 100 километра от земята”, обясни пък директорът на космическата обсерватория на връх Рожен доц. Никола Петров.

“Ако разликата от светлината до тътена е 3 минути, разстоянието, на което е паднал метеоритът, може да е 300-400 км.

С телескоп това нещо би се видяло като монета от 1 лев

Може да е било във Видин, може и някъде в Румъния”, каза той пред Нова телевизия. Петров обясни, че светлината, която се вижда от метеорита, е заради изгарянето на каменните късове в атмосферата по време на падането.

“Годишно с размерите на яйце до топка падат между 25 и 30 хиляди метеорита. Преди години имаше голям, който се взриви до Челябинск. Беше с големината на пералня. Такива годишно са между 6 и 12. Има и микроастероиди. Всеки един от нас, излизайки от къщи, има по дрехите си микроастероиди. Това е космически прах, който не се вижда”, каза още той.

Според Пенчо Маркишки от Института по астрономия на БАН, пък няма шанс да се открият парчета от метеорита. “Той навярно е бил няколко десетки сантиметра и е изгорял на стотици километри в земната атмосфера”, каза той.

“Метеоритите не могат да се предвидят и за тях не могат да бъдат взети мерки”, коментира и проф. Христо Пимпирев. Той е преподавател по геология в Софийския университет “Св. Климент Охридски”.

“Метеоритите са най-разпространени в един метеоритен пояс – между Юпитер и Марс. Смята се, че тези скални късове, които са железни, железно-каменни или само каменни, и се движат в облак, идват от разрушена ембрионална планета, която не е могла да се превърне в планета. Привлечени от притеглянето на Земята, много от тези късове напускат облака и тръгват в космическото пространство.

Попадат в атмосферата и ако са по-малки, изгарят - виждаме светещата им следа, наблюдаваме и метеорни

дъждове По-големите падат на Земята и образуват и кратери. Могат да бъдат опасни, когато са с големи размери.

Тунгуският метеорит в Сибир например е бил огромен. Той изгаря, преди да стигне до Земята, но предизвиква сеизмични явления”, разказа той.

Първият метеорит, за който имаме исторически сведения у нас, е от края на ХIX в. Той е паднал в района на Разград, когато все още сме под турско робство и е измерен в оки. “Доста неясни са тежината и големината му, но е бил сравнително голям”, каза професорът.

Вторият метеорит, за който имаме писмени сведения, е паднал в Белоградчишко. Той е тежал 3,5 кг и е подарен от турските власти на австрийски естествоизпитател и пътешественик, който го занася в Австро-унгарската империя и се съхранява в музей в Будапеща.

През годините метеорити е имало около Свищов, Белоградчик, Гумощник, но те са малки, от няколко килограма и не са представлявали опасност. Три паднали къса са намерени при Полски Тръмбеш през 1966 г. Те обаче са били с малки размери и имат само научна стойност. Смята се, че това е последният паднал метеорит на нашите територии.

“Метеоритите са изключително ценни, защото те са част от Слънчевата система. В някои метеорити са намерени аминокиселини, които са градивните частици на живата материя. Особено застъпени в момента са експедициите за търсене на метеорити на Антарктида. У нас те падат в гористи местности, в планини, където трудно могат да се намерят. На Антарктида обаче е лед и дори в малки размери метеоритите лесно могат да бъдат намерени”, каза проф. Пимпирев.

“Не може да се страхуваме, че може да ни сполети метеорит, въпреки че не е невъзможно – това все пак се счита, че е една от основните причини за измирането на динозаврите, растителни и много животински видове в края на мезозойската ера.

Тогава в района на Мексиканския залив огромен метеорит предизвиква голям облак от прашни частици, токсичност на водата, глад и невъзможна фотосинтеза. Така изчезва една господстваща организмова група по това време. Метеоритите съвсем не са безобидни в геоложката история”, обясни още ученият.

Да не ни нападат извънземни, питат се в Гомотарци

Някои решили, че е гръмнала газова бутилка или бойлер в съседство. Други - че има земетресение

ВАЛЕРИ ВЕДОВ

Първо със смях. Така в Северозапада посрещнаха новината, че при тях е паднал метеорит, въпреки че всички бяха видели озареното небе и чули гърма. “Абе как може в 22,30 вече да сте пияни”, бе нещо като стандартен отговор към търсещите повече информация журналисти.

Не така обаче мислеха в близкото до Видин с. Гомотарци. Там хората са убедени, че метеоритът или поне частици от него са паднали в селото.

“Видяхме да падат много малки парчета из селото. Със съседката споделихме какво сме видели и викаме да не нападат извънземни. Нямаше обаче поразии никъде по къщите и пожари не избухнаха, както си мислехме отначало”, разказа Митка Аврамова.

От Гомотарци бе и единственият тревожен сигнал, постъпил вечерта във видинската полиция.

Хората там чули много силен гръм, идващ откъм селскостопанска постройка в края на селото, и помислили, че някъде нещо се е взривило, след като видели и ярката светлина над себе си.

Според свидетели от Гомотарци в двора на една от къщите в селото паднали отломка от прелетелия метеорит. При огледа обаче не били открити никакви щети.

“Голям гръм беше, все едно, че беше земетресение.”

“Хубав шум беше. Аз дори си мислех, че някой бойлер е гръмнал.”

“Аз си мислех, че са фойерверки на Баба Вида, защото често правят там тържества, и въобще не съм обърнала внимание.”

“Вратата се блъсна, прозорецът се блъсна. Усети се нещо странно. Не е като нормалната гръмотевица. Мислех си, че е гръмнала газова бутилка.”

“Във Враца светна цялото небе.”

Това пък разказваха хора от Враца. В Зверино пък видели много ярка жълта светлина, която осветила небето.

Станало за секунди, не чули нищо като взрив. Видели са само как пада.

В Монтана и Берковица също за видели силна и ярка светлина, след която е последвал и силен тътен.

Метеоритът може да е от неродена планета

Анализ на астрофизика Владимир Божилов и проф. Христо Пимпирев

ПЕТЯ МИНКОВА

Падналото небесно тяло над Видин със сигурност е метеор, съобщи пред “24 часа” астрофизикът доц. д-р Владимир Божилов от Софийския университет. Според него, ако подобен фрагмент достигне Земята, тогава той става метеорит, защото не е напълно изгорял в атмосферата. В повечето случаи те остават незабелязани, защото падат в океани или морета.

“Във Видин няма данни за намерени фрагменти, възможно е напълно да е изгорял,  но може и да е няколко десетки сантиметра – отбелязва Божилов. - Примерно Челябинският бе с диаметър около 15 м, защото не изгоря напълно, имаше счупени стъкла и причини сериозен стрес.”

Химичният състав на метеоритите е различен. Известно е, че легендарният нож на Тутанкамон има извънземен произход и за времето си е бил изключителна ценност. Той е бил изкован от метеорит с метално съдържание, но някои имат силициев произход.

“На този етап не можем да кажем нищо по този въпрос, някои се дължат на комети, които оставят фрагменти, други – на астероиди, чиито останки изгарят като падащи звезди”, каза Божилов. На въпрос дали при изгарянето може да се усети някакъв мирис, той казва, че единственото, което е установено, е лекото съскане.

“Дължи се на бързата скорост, с която тялото навлиза във въздуха, възможно е да се чуе гръм, за миризма нищо не мога да кажа, защото те изгарят на достатъчно голяма височина”, отбелязва още той.

Подобно е мнението и на полярния изследовател Христо Пимпирев, който също е запознат с темата. На Антарктида се откриват най-много небесни тела и Пимпирев е участвал в няколко такива издирвания. Колежката му Росица Янева отбеляза пред “24 часа”, че най-големият метеорит, падал на Антарктида, е бил 7 кг.

“Представете си какво е да ви удари камък от Космоса – ще е смъртоносно, добре, че вероятността е нищожна. Метеорите в повечето случаи изгарят и си остават метеори, а тялото, което пада на Земята, вече е метеорит”, обясни Пимпирев Според него, ако е астероид в Слънчевата система, примерно между Марс и Юпитер, тогава размерите му могат да достигнат до няколкостотин километра.

“Тези останки са от една нереализирала се планета преди 4,5 млрд. години и някои от тях напускат този пояс – разказва той. - Ако по-големи фрагменти бъдат привлечени от Земята, това може да има и катастрофални последици. Смята се, че загиването на динозаврите в края на мезозойската ера е предизвикано от огромен метеорит в Мексиканския залив. Дали той ще е железен, дали ще е желязно-каменен, няма значение.”

Космически топчета, паднали в Тихия океан, може да докажат интелигентен живот извън Земята

Сферите са миниатюрни, а резултатите от тестовете им излизат този месец

Мистериозен метеорит с размерите на баскетболна топка, който се разбива в Тихия океан през 2014 г., може да се окаже първото доказателство за извънземни. През юни т.г. изследователски екип под ръководството на Ави Льоб - професор и астрофизик в Харвард, се отправя към Папуа Нова Гвинея, за да намери фрагменти от метеорита, разбил се там преди 9 г.

Двуседмичната експедиция на стойност 1,5 млн. долара се осъществява с лодката “Сребърна звезда”, като екипът претърсил над 160 км от океанското дъно с шейна, пълна с магнити, преди да намери 50 малки сфери край остров Манус. Оказва се, че те са съставени от метална сплав, която според учените

не прилича на нито една от съществуващите в Слънчевата система.

Льоб разказва как са били нужни дни, за да се постави магнитната шейна на дъното и да се разбере какво всъщност са открили. “Докато загребвахме, най-изобилният материал беше черен прах от вулканична пепел.”

След седмица усърден труд обаче изследователите достигат до пробив. Член на екипа вижда под микроскоп “красив метален предмет с размер под милиметър и маса под милиграм”, обяснява Льоб. По-късно откриват и още.

Металните топчета са толкова миниатюрни, че могат да се наблюдават само под микроскоп. Тъй като са нужни още тестове, откритията са пренесени в Обсерваторията на Харвардския колеж, за да се установи дали са естествени образувания, или има технологична намеса за направата им. Ако последното се окаже вярно, то това ще бъде

първото ясно доказателство в човешката история

за съществуването на извънземен живот. “Нашите открития отварят нова страница в астрономията за изучаване на това, което се намира извън Слънчевата система, чрез микроскопи, а не чрез телескопи”, заявява Льоб.

Метеоритът, който идва от място отвъд Слънчевата система, се е движил със скорост, около два пъти по-висока от тази на близките до Слънцето звезди, обяснява професорът. По думите му небесното тяло е било твърде малко, за да се види от телескоп, но при сблъсъка със Земята е предизвикало огнено кълбо, което е било засечено от правителствени сензори на САЩ.

Междузвездният произход на метеорита е описан през 2019 г. от Льоб и студента от Харвард Амир Сирадж. През 2022 г. Космическото командване на САЩ потвърждава в писмо до НАСА, че IM1 - определен като междузвезден метеор, е с произход отвъд Слънчевата система.

“Тази операция доведе до отлични научни резултати и се надявам да завладее въображението на обществото за търсенето на интелигентен живот във Вселената”, заявява Чарлз Хоскинсън - предприемач, който е спонсор на експедицията.

Предварителен анализ на металните сфери се прави в 3 лаборатории, като Льоб поясни, че резултатите ще бъдат публикувани този месец.

Професорът е наясно колко значимо е откритието, като си припомня как куриерската компания “ФедЕкс” доставя останките от метеорита пред вратата му. “Тогава осъзнах, че за първи път в историята хората притежават материали от обект, дошъл от място извън Слънчевата система - първия признат междузвезден метеор. “ФедЕкс” беше последната стъпка от пътуването, което вероятно е продължило милиарди години през междузвездното пространство, преди да стигне до моя праг”, казва професорът.

Други от От страната и света

Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка

Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена  бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в

Паднал бор блокира влакове в Искърското дефиле

Влаковете, които преминават през Искърското дефиле в района на гара Елисейна, временно бяха блокирани в късния следобед. Причината беше огромен бор, паднал върху контактната мрежа в района

Зацикляне: 6-и (засега) опит за председател – за Деня на благодарността (Обзор)

Борисов с първа реч от трибуната в новия парламент, шегува се как намерил 94-годишен за водач на листа, за да има доайен за шеф на следващия Асен Василев си говори с ДБ през медиите

Димитър Главчев: Пълното ни приемане в Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми

Приемането на страната ни в „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев за предаването „Панорама“ по БНТ

Австрия склони, пуска ни в Шенген и по суша от 2025 г., но само с Гърция (Обзор)

Граничният контрол с Румъния остава за поне 6 месеца Австрия най-накрая се съгласи да пусне България и Румъния в сухопътен Шенген, като се очаква да влезем напълно в свободната зона за движение в ЕС

>