Здравко Иванов: Въпреки кризите и бедствията Девин стъпва на краката си с нови проекти

13.07.2023 13:47 Валентин Хаджиев

- Г-н Иванов, как се отразиха кризите, през които преминава България, на работата на община Девин?

- Целият мандат може да се нарече кризисен. Още в първите месеци бе обявено извънредното положение заради ковид. На всичко бе ударена спирачка и

усилията на централната и местната власт бяха насочени към справяне с последиците

от него. Тази криза забави проекти, по които работихме от началото на мандата. Един от тях бе за въвеждане на мерки за енергийна ефективност в жилищни сгради и реализацията му се отложи с 2 г.

Средствата бяха възстановени в програмата едва през 2022-а. Тогава цените на строителните материали и труда скочиха значително.

Преговаряхме с управляващия орган за актуализиция на цените, получи се, но само с 15%. В момента започваме работа по проекта за 8 жилищни сгради.

През септември 2020 г. общината бе поразена от голям горски пожар - в мащаб, непознат за областта. С помощта на доброволци предотвратихме разпространението му и го потушихме. За справянето с последиците ни бяха необходими близо 2 г.

Година по-късно ни сполетя наводнение, което засегна общинска инфраструктура, бяха наводнени домовете на десетки жители в Триград, Кестен, Жребево и Водни пад, Девин и кв. “Настан”.

Заради пропаднали пътища хората ходеха месеци наред пеша

В зимни условия се наложи да търсим решение на проблемите с компрометираната пътна мрежа, отводняването на домовете, финансовото подпомагане на най-засегнатите, логистичната организация на доставките на храна и медикаменти на хората в откъснатите населени места.

С общи усилия на администрацията и местната общност се справихме.

Природните бедствия не спряха. През септември 2022-а ни връхлетя ураган. Засегнати бяха десетки къщи в Девин, кв. “Настан”, с. Грохотно. Отново се наложи общината да разчиства паднали дървета, указахме логистична и финансова подкрепа на най-засегнатите.

На фона на всичко това мандатът ни премина в тежка политическа и икономическа криза.
Постоянната смяна на правителства доведе до

несигурност и много неясноти, забавиха се всички оперативни програми,

по които общините може да кандидатстват за финанси. Последните 2 г. работим с късно приет и дори в момента без приет национален бюджет.

И войната в Украйна ни изправи пред много предизвикателства, наложи се да помагаме на бежанците оттам. Всичко това ни мобилизира като екип и ни мотивира да се справим с всяко предизвикателство.

- Общината не е сред най-големите, но е курортен център - идват много туристи, които очакват добра инфраструктура и удобства. Стигат ли ви средствата?

- Средствата никога не стигат. Идвайки в Девин, туристът очаква да му е чисто, да му е зелено и цветно и да има добра инфраструктура. Въпреки кризите подобрихме инфраструктурата.

През 2021 г. се рехабилитира входът на Девин. Ремонт на пътя бе извършен от АПИ, тъй като е републикански. Общината изгради ново улично осветление. Извършихме основни

ремонти на улици и общински сгради почти във всяко селище

Последните години повишихме местните приходи чрез по-ефективно стопанисване на общинското имущество. Това ни даде възможност да заделяме пари за дълго отлагани текущи ремонти.

Подновихме специализираната техника за сметосъбиране и почистване. Закупихме автомобил за метене и дезинфекция, нов сметосъбирачен автомобил, два комбинирани багера, автовишка, електромобил.

Предстои доставката на нов автомобил за сметосъбиране и лекотоварен самосвал. Стремим се да подобрим услугите.

Има какво да се желае, но отчитаме подобрение

Работим по внедряване на поливни системи.

Предстои да възложим изработването на проект за озеленяване на входа и централната част на града.

- Какво ще се случи в Девин с европейски, държавни и общински пари в подобряване на градската инфраструктура и на останалите населени места в общината?

- По проект ще бъдат санирани 8 многофамилни сгради. В града и кв. “Настан” тече основен ремонт на водопровода, към момента сме осигурили 50% от средствата, имаме уверението на МФ, че от държавния бюджет ще бъде предвидена и останалата част, за да подменим водопровода 100%.

В кв. “Настан” изграждаме нов център. С общински пари правим основен ремонт на улица и междублокови пространства в кв. “Въртлек”, а в село Гьоврен се изгражда улица, с която ще се осигури достъп до жилищни сгради, които десетки години не са имали.

Предстои асфалтиране на улици в селата Лясково и Триград. Ще изграждаме подпорни стени в селата Жребево, Осиково и Триград.

Ще правим основен ремонт на покрива на читалището в Селча. Извършихме текущ ремонт на пътя за Селча и Стоманево. Със собствени средства

подменихме осветлението с енергоспестяващо

в Кестен, предстои да бъде подменено в Жребево и Стоманево. Поканени сме да сключим договор по ОП “Национален план за възстановяване и устойчивост” за подмяна на уличното осветление в цялата община с енергоспестяващо.

Кандидатстваме и очакваме одобрение за модернизация на базата и образователната среда в СУ “Христо Ботев”. Стойността на помощта е 4 499 957 лв. с ДДС.

Предвиждат се въвеждане на енергоефективни мерки, подмяна на системата за отопление и да се изгради система за производство на ток от ВЕИ.

Предстои ремонт и на детската градина в Гьоврен.
Обявили сме обществена поръчка за проектиране, която трябва да завърши този месец.

Целта е да възложим проектиране на различни инфраструктурни обекти, за да сме готови при кандидатстване за европроекти и национално финансиране.

- Девин години наред имаше затруднения с общинската болница. В същото време обслужва Борино и Доспат. Част от проблемите в са решени, сега какво е състоянието й?

- По време на пандемията девинската болница доказа нуждата от нейното функциониране, като

пое основната група от ковид болните на 3-те общини

Тук е мястото да благодаря на всички, които работят в нея, за грижите и усилията, които положиха за справяне с пандемията.

Още в първите дни след встъпването ми в длъжност започнахме да търсим решение на финансовите и кадровите проблеми на болницата. Задълженията бяха над 1 млн. лв. С директора се срещахме с всеки кредитор да разсрочваме задълженията.

Към настоящия момент болницата няма просрочени задължения. Единствените задължения са към НАП, и то са само за натрупани лихви, които се погасяват по споразумение. Вече няма наложени възбрани и запори.

Тази година направихме основен ремонт на едно от отделенията, закупихме апаратура, този месец ще се достави нов скенер.

Болницата вече е акредитирана като база за клинично, практическо обучение на медицински сестри и студенти по медицина за придобиване на специалност по клинична лаборатория и рентгенолози.

- Какви инвестиции са направени за подобряване условията на живот и в селата?

- Общината ни е от 16 населени места. През годините сме се стремили да правим инвестиции във всяко населено място.

Разбира се, има и такива, където населението си мисли, че не им е обърнато достатъчно внимание, но условията, в които работихме, ни позволиха да направим толкова - наложи се да пренасочваме средства за справяне с редица бедствия.

Правиш планове за едно, но в движение се налага да ги променяш - направихме максимума според условията, в които работихме.

Екипът показа умения да се справя в кризи

Да си пожелаем по-добри времена. Ако хората ни гласуват доверие за втори път, съм сигурен, че опитът от тези близо 4 г. ще доведе до още по-големи резултати.

- С какво от работата си като кмет за тези 4 г. най-много се гордеете?

- Зависи кой ни оценява - може да се каже, че свършихме и много, и малко. Не мога да отлича нещо конкретно, защото енергията и усилията, които влагам, са едни и същи, независимо колко голям проект реализираме.

Гордея се с това, че каквото сме започнали, повече от 90% сме го свършили докрай. Това ме зарежда с енергия и ме кара да се гордея с екипа, защото това е плод на обща работа и крайния резултат е оценка за работата ни.

- Считате ли, че имате основание да поискате доверието на съгражданите си отново?

- Самооценката я дадох преди малко. Оценката ни ще я дадат избирателите на предстоящите местни избори, надявам се да се доближава до нашата.

Други от Интервюта

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

Йонко Мермерски: Описват Доналд Тръмп като неадекватен, а той си е съвсем на място

С ракетите от Украйна срещу Русия Байдън или прави капан на Тръмп, или му дава коз за преговори Когато бизнесът работи на принципа на меритокрацията, а не на квотите

Камен Колчев: Съветвам да не инвестирате в имоти, при влизане в еврозоната цените ще паднат с 10-20%

Ако имахме добре работеща държава,  икономическите ни показатели щяха да са като на Естония и на Полша, казва председателят на Съвета на директорите на "Елана финансов холдинг" В САЩ 50%

Стоян Чапразов, преводачът на "Оръжията и човекът": Очаквах протести. Свободата в изкуството не може да бъде победена с юмруци и крясъци

Лесно се затварят театри. Артистите, които отстояха правото си продукцията им да бъде гледана, заслужават награда, казва в първо интервю след скандала Стоян Чапразов

Д-р Росен Гацин: Как да има у нас стари, известни родове? През 60-те години властта е насърчавала смяната на фамилното име

Напоследък е тренд особено българите в чужбина да търсят родословните си дървета, казва културният антрополог Още акценти от интервюто: Когато докажем, че живелият 130 г

>