Боран Хаджиев: Създаваме все по-добри условия за живот и бизнес в община Чепеларе

13.07.2023 00:00 Валентин Хаджиев
Градският парк на Чепеларе бе завършен през последната година.
Община Чепеларе възстанови и реновира за децата ски център в местността Дьортевото с писта, транспортна пътека, влек и помещение за преобличане. Съоръженията се използват безплатно. Такъв център предстои да се открие и в Смолян.

Тази година курортът Пампорово ще е домакин на кръг от Световната купа по сноуборд, казва кметът на града

- Г-н Хаджиев, възстанови ли се туристическият бизнес в община Чепеларе и какво ново да очакваме през лятото?

- Нивата от 2019 г. са възстановени. През тази година туристите значително се увеличават, съдейки по реализираните нощувки през зимата.

По данни на единната система за туристическа информация общо за 4-те месеца от януари в общината, включително и Пампорово има 210 хил. нощувки, с близо 40 хил. повече спрямо 2022-а. Много от факторите, които влияят на туризма, бяха в наша полза – подобрената инфраструктура в Пампорово и Чепеларе, завръщането на традиционните пазари, които във време на криза отсъстваха, увеличен поток от румънски, турски и гръцки туристи и др.

В периода на безснежие в Пампорово работеха 6 писти. За съжаление, липсата на система за изкуствен сняг на туристическата писта на Мечи чал – Чепеларе ни лиши от възможността да ползваме максималния капацитет и добрите условия, които предлага този ски център.

Очакваме добър летен сезон. Чепеларе и околните села стават все по-предпочитана дестинация за селски и екотуризъм. Продължаваме работа по екопътеките - “Старата воденица”, пещерно обиталище “Чая” и планински велотрасета, което е предпоставка за успешен летен сезон.

Новооткритият телескоп в обсерватория “Рожен” също ще допринесе за увеличение на ученически групи, които, надявам се, ще посещават и музеите в Чепеларе.

През септември общината е домакин на 10-ия конгрес на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм. Темата ще бъде климатолечението и здравният туризъм – това е голям позитив на региона ни. Работим активно и в направление събитиен туризъм.

- Чепеларе посреща туристи целогодишно, но инфраструктурата изисква доста инвестиции. Ваши колеги апелират държавата да оставя приходи от природните и културно-исторически обекти на общините. Вашето мнение какво е?

- Държавата трябва да делегира на общините права и отговорности да управляват и опазват природните и културно-историческите обекти.

Ние отделяме средства и назначаваме хора, които да поддържат обектите и инфраструктурата, а можем да ги инвестираме на други места. За реновирането на пътя към Чудните мостове вложихме 250 хил. лв.

Това е вторият най-посещаван обект в региона, а пътят бе в окаяно състояние. Такъв тип обекти трябва да се стопанисват от общините. Това е логиката!

- Общината има красиви села и всички развиват селски туризъм. Населението намалява заради липсата на удобствата на градския живот, как ще насърчите младите да останат?

- Това е глобален проблем. Младите се ориентират към големите населени места. Амбициите на родителите са децата им да имат високо ниво на образование.

Ние се гордеем, че общините в област Смолян са на първите места по резултати от външни оценявания. Работата на кмета и администрацията е да създадат среда, в която на нито една възраст да не липсва нещо.

- Какво се направи и какво предстои за подобряване на градската инфраструктура и на другите населени места?

- Дълги и тежки процедури попречиха да се реализира проектът ни за многоетажен паркинг в Пампорово, но с разрешение на МС успяхме да пренасочим пари за него в други обекти в община Чепеларе.  

Част от тях ще бъдат вложени в текущи ремонти в курорта, а останалите - за подобряване на инфраструктурата в града и селата. В Чепеларе предстои да се направят още улици. За повечето от тях е предвидена мащабна работа като подмяна на настилките, бордюри и тротоари.

В селата Павелско, Хвойна и Зорница обектите вече са завършени, остават Проглед и Забърдо. В Орехово и Малево ще бъдат направени текущи ремонти в най-лошите участъци.

В село Богутево предстои довършване на водопроводната мрежа, започната м.г. В селата Лилеково и Острица предстои подмяна на водопроводната мрежа, както и изкърпване на пътя, водещ към двете населени места.

Държавата изпадна в сложна ситуация - по време на мандата се смениха 7 правителства, властта реално буксува. Общината е направила всичко необходимо да има обходен път. Предвид предстоящото откриване на ГКПП Рудозем проблемът ще се изостри повече.

Поставил съм въпроса пред всички институции. Необходими са ни около 380 хил. лв. и се надявам да бъдат осигурени от АПИ.

- За последните години Чепеларе постигна високи резултати в сноуборда, биатлона и алпийските ски. Ще обобщите ли свършеното в спортната инфраструктура и насърчаването на спортни надежди?

- Работим по проект към спортното министерство за реновиране на площадката за тенис и многофункционална площадка за баскетбол, волейбол и други спортове.

Тя ще е готова през септември. Ще има многослойно гумено акрилно покритие, което е подходящо за планински райони като нашия. С това съоръжение ще привлечем спортисти за подготовка. С намерение сме да правим и турнири.

1100 метра надморска височина, на която е Чепеларе, се счита за най-подходяща за подготовка на спортисти. Идеята ни е да създадем условия за подготовка и за други видове спорт освен за зимните.

Продължаваме да инвестираме в детския снежен парк “Дьортьовото”. Ще купим още звена, за да стане ски пътеката от 30 на 60 метра и да подобрим условията около самия център. Открихме го тази зима и имаше добър ефект за децата.

Те спортуват безплатно, а разходите са поносими за общината. Следващата година с подобренията, които правим, ще има по-голям ефект.

Предстои подмяна настилката на стадиона за минифутбол в Чепеларе, сега приключваме ремонта на трибуните. Внесли сме и проект за финансиране в ММС за обновяване на многофункционална спортна площадка в Павелско.  

Имаме идея да направим сериозен ремонт и на стадиона в Орехово, родно място на съпругата на Георги Аспарухов-Гунди, с възможност да се предоставя като база за подготовка на юношеските и детските гарнитури.

Готов е и проектът за стрелбище за биатлон в Чепеларе и до средата на този месец ще го внесем за финансиране. То ще е върху общински имот от 16 дка. Към него ще има полигон и за стрелба с късоцевно оръжие, на което ще бъдат провеждани и турнири.

Около полигона ще направим и други атракциони. През август и септември предстоят 2 купи по летен биатлон.

Радостно е, че през предстоящия зимен сезон 2023/2024 Пампорово ще е домакин на кръг от Световната купа по сноуборд. Радо Янков, Петър Гергьовски и по-младите им последователи го заслужават. Това ще и един изключителен спортен празник за България.

- Все повече възрастни и хора в нужда има в малките населени места, успявате ли да се справите да усещат подкрепа от местната власт?

- Общината е опора за хората в нужда. Чрез услугата “Грижа в дома” е осигурена подкрепа в домашна среда за лица с увреждания и възрастни хора, зависими от грижа.

Обхванати са 70 жители на общината и със сигурност им се помага да се чувстват по-добре. 50 потребители са обхванати с услугата за личен асистент, а 29 имат асистентска подкрепа.

По програма “Топъл обяд” са обхванати около 200 души, които са изключително доволни от топлата и качествена храна, която получават.

- Случи ви се тежък мандат с кризи като пандемия, война, липса на правителства и бюджет, ще искате ли втори?

- Отговора ми е “да”. Аз и екипът ми ще поискаме доверието на хората, защото сме работили честно и усърдно. Нормално е започнатото да се развива.

Създаденият екип работи вече много успешно. Като бивш спортист бих казал, че са важни реалните и видимите резултати - направените улици, спортни съоръжения, новото в туристическия сектор, грижата за децата и възрастните, съвместната работа с образователните и културните институции.

Усилията ни са насочени към развитието на община Чепеларе и утвърждаването като спокойно и предпочитано място за живот и туризъм, с грижа за най-ценното – хората.

Стремежът ни е жителите да имат самочувствие, че живеят тук, а тези, които са напуснали населените места от община Чепеларе – да имат желание, условия и възможности за работа или инвестиции в собствен бизнес, които да ги накарат да се върнат!

Други от Интервюта

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

Йонко Мермерски: Описват Доналд Тръмп като неадекватен, а той си е съвсем на място

С ракетите от Украйна срещу Русия Байдън или прави капан на Тръмп, или му дава коз за преговори Когато бизнесът работи на принципа на меритокрацията, а не на квотите

Камен Колчев: Съветвам да не инвестирате в имоти, при влизане в еврозоната цените ще паднат с 10-20%

Ако имахме добре работеща държава,  икономическите ни показатели щяха да са като на Естония и на Полша, казва председателят на Съвета на директорите на "Елана финансов холдинг" В САЩ 50%

Стоян Чапразов, преводачът на "Оръжията и човекът": Очаквах протести. Свободата в изкуството не може да бъде победена с юмруци и крясъци

Лесно се затварят театри. Артистите, които отстояха правото си продукцията им да бъде гледана, заслужават награда, казва в първо интервю след скандала Стоян Чапразов

Д-р Росен Гацин: Как да има у нас стари, известни родове? През 60-те години властта е насърчавала смяната на фамилното име

Напоследък е тренд особено българите в чужбина да търсят родословните си дървета, казва културният антрополог Още акценти от интервюто: Когато докажем, че живелият 130 г

>