Орязват инвалидните и ранните пенсии, но все още мислят как (Обзор)
- Доплащат до линията на бедност, ако няма доходи от ренти и наеми
- Догодина ще има формула за определянето на максималните осигуровки
Пълен анализ на пенсионната система и изчистването ѝ от неприсъщите социални плащания, за да може да се отстранят всички дисбаланси в нея. С тези заявки мина на първо четене в парламента проектът на бюджет на държавното обществено осигуряване за оставащите пет месеца. Той ще е и последният без реформи и гласуването му продължи рекордно кратко - само час и половина.
Единствените промени, заложени в него, са минималните осигуровки да се вдигнат със 70 лв. и да се изравнят с минималната заплата от 780 лв. Толкова ще е и втората година от майчинството.
При пенсиите има само осъвременяване с 12% по швейцарското правило, което пенсионерите получиха още на 7 юли. За цялата година
за пенсии ще отидат рекордните над 19 млрд.
лева, като 10 млрд. лв. от тях са от данъци.
В програмата на правителството “Денков - Габриел” е заложено плащанията със социален характер да бъдат извадени от НОИ и да минат към агенцията за социално подпомагане, каза Искрен Арабаджиев от ПП-ДБ. Това според него по естествен път ще намали дефицита в системата. Той даде заявка, че се започва работа по мерките, които трябва да влязат с бюджетните закони от 2024 г. С тях ще се направи преглед на инвалидните пенсии, както и на ранното пенсиониране при категорийните работници и на плащанията от учителския фонд. Освен това се предвижда и вдигане на вдовишките добавки. При представянето на бюджета за тази година финансовият министър Асен Василев обяви, че догодина най-бедните пенсионери ще получават социални добавки до линията на бедност.
Пенсиите трябва да са функция на осигурителния принос, а това, което не достига, за да се стигне до линията на бедност (504 лв.), трябва да минава през социалната политика, разви идеята Георги Ганев от ПП-ДБ. Плащането на помощи обаче ще е обвързано с подоходни критерии. Така хората, които получават пенсии под линията на бедност, но имат доходи от ренти, наеми и др. източници, няма да получават допълнително плащане.
С по-малко пари ще се постигне повече за хората,
които наистина имат нужда от подкрепа, каза Ганев.
В бюджет 2024 г. пък ще заложим формула и механизъм за определянето на максималния осигурителен доход. По този начин той няма да зависи от политическата воля на управляващите, обясни Арабаджиев. До края на годината максималните осигуровки ще останат 3400 лв.
Трябва да намерим баланс между увеличаващото се недоверие към пенсионните системи в цяла Европа и появата на нови видове инвестиционни инструменти за алтернативно подсигуряване на добри доходи за старини, обясни бившата социална министърка и депутат от ГЕРБ-СДС Деница Сачева. Тя обясни, че между първо и второ четене ще се предложи увеличение на заплатите на служителите в НОИ, за да се компенсира нарастването на инфлацията от последните шест месеца.