Бухалки в колите и лютиви спрейове в джоба най-популярни за самозащита

11.07.2023 10:52 Димитър Мартинов
Тейзърите са разновидност на електрошока, с която може да улучите нападателя си от 5 метра.

И за газов пистолет не трябва разрешително, но се съобщава в районното

Si vis pacem, para bellum. Популярната римска сентенция “Ако искаш мир, готви се за война” е дала не само името на известния калибър куршуми, но е и основно правило за защита не само на нации, но и на хората в ежедневието. И докато за патрона, не само за пистолета, трябва разрешително, има доста методи, които не са на никакъв режим. Някои дори на цена от скромните 10 лева. 

Един от най-популярните методи за защита срещу агресия на пътя е бухалката. Дървените варианти започват от 25 лева, а алуминиевите са с 5 лв. по-скъпи. Често хората ги носят в колата си с цел да се защитят при евентуално нападение след лека катастрофа. В спортните магазини изрично съветват хората да не ги оставят на задната седалка, за да не се търкулнат при скоростния лост и да създадат ситуация. Вместо това препоръчват да се държат в джоба на гърба на предната седалка. Така са хем компактни за вадене, хем няма шанс да изпаднат. 

Проблемите при самозащита с бухалка обаче са два. В идеалния вариант нападателят ще се откаже. Но ако не го направи, е доста вероятно човек да му счупи кост и да се окаже подсъдим за превишаване пределите на неизбежна самоотбрана. А заради страшния си вид има голям риск заплашеният да извади и ползва по-страшно оръжие, например пистолет.

Подобен риск крие и друг популярен уред, използван за самозащита срещу агресия на пътя - боксовете. Металните джаджи се продават в редица магазини за ножове, най-евтините са на цена от 15 лева. Толкова е оценен класическият модел. Той е метален, има 4 дупки за пръстите и опора за ръката за по-добър захват. Има закръглени накрайници, които да пазят костите на ръката при нанасяне на удар. За по-големи поражения някои са снабдени с метални шипове. Използват се и ножове, чиито дръжки са оформени като боксове.

“С бокс се удря при нападение. Един удар поваля всеки на земята”, казва консултант в столичен магазин. Посочва, че основните потребители са хора, които искат да се пазят, но често ги вземат и футболни хулигани. Най-популярни са моделите, оформени като ключодържатели. Подобни се търгуват от 20 лева нагоре.

Оръжието е компактно. То се побира в джоба на дънките, не се вижда и се вади лесно. Но човек би се забавил, докато го сложи както трябва. Дори само да го хване и да удари с него, пак може да отблъсне нападателя си, обясняват експертите. Рядко се купува от жени. 

Лошото е, че се стига до обвинения за нанасяне на телесна повреда, тъй като оръжието е здраво и причинява най-често счупване на лицево-черепната кост и челюстта. Дори този, който го използва, наранява ръката си, може дори да си счупи пръстите. А при удар в устата въпросът е не дали има избити зъби, а колко, напомня криминалист. Има и пластмасови варианти. Някои дори са направени да наподобяват метал, целта е нападателят да се стресне и избяга. 

Лютивите спрейове държат първенството в София като най-предпочитаното средство за самозащита. Малкият им размер - побират в дамска чанта и в джоба на дънките, ги прави компактни и незабележими за носене.

Купуват ги основно жени и възрастни мъже. Случва се и притеснени родители да вземат за децата си. Голямото им предимство е, че са ефективни в отблъскването на нападателя, но не оставят трайни последици.

Най-популярният модел е с екстракт от люта чушка и се търгува за около 25 лева. Навсякъде, където попадне, причинява болка като от изгаряне. Напоследък измества паралитичните флакончета. Ефектът от него продължава около 5 минути - достатъчно време нападнатият да избяга на безопасно разстояние. 

Все пак експертите препоръчват при опасност да се целим в лицето на жертвата. Не за друго, а защото със сърбеж по ръцете нападателите биха могли да продължат атаката си.

Цените на спрейове варират от 10 до над 200 лв. Един стига за защита от поне 10 нападения. В столичен магазин обясниха, че имали доволни клиенти, които се връщали да кажат как защитното средство им е помогнало.

Макар че е направен за носене в чанта, най-добре е спреят да е в джоба на якето, съветват експертите. Така е най-удобен за вадене при нападение. Ако е в чантата, се губи време, докато се откопчае ципът или се намери точно къде е. Както при бокса, и спрейовете се продават и като ключодържатели. Най-евтините се търгуват за около 18 лева. Снабдени са със защита срещу случайно натискане в джоба.

Особено популярни в момента са спрейовете, които освен  активни капсаициноиди за парене имат и добавен ултравиолетов оцветител. Той помага за по-лесно разпознаване на нападателя, ако полицията го задържи бързо. Цените им започват от 25 лв.

Срещу 40 евро, или 80 лв. пък всеки, който желае, може да се снабди с калъфче за смартфон, което е с прикрепен флакон с лютив спрей. Така дори бандитът да поиска телефона ви, може да го извадите и да го напръскате. Проблемът е, че у нас не ги внася никой, но продавачът в амазон предлага доставка до България.

Според оръжейници друго средство за защита е електрошокът. Палките са малки и се побират в чанта или външен джоб на палто. И те като спрейовете не причиняват постоянни травми, а само разтърсват нападателя, така че да дадат време на човек да избяга. Електрошоковете струват от 30 до над 120 лв. Според експерти, макар и по-ефикасни, те са по-малко надеждни от спрейовете. Причината е, че с тях човек трябва да е до нападателя си. При спрея това не е наложително, стига да се прицели добре.  А ако не сте сигурни кое предпочитате, комплект от метална палка, лютив спрей, бокс и електрошок се продават в интернет за 40 лв.

Проблемът с разстоянието се избягва в разновидността на електрошока, наречена тейзър. При него отново удря електричество, но не е нужно да се допира до тялото на човек. Уредът е снабден с жички, които се изстрелват на до 5 метра разстояние. Цената обаче е значително по-висока - трудно може да се намери за под 1000 лева.

Популярни остават и ножовете. Най-предпочитани са остриетата от типа пеперудка. Компактни са и струват от 10 до 25 лв. Най-удобното е, че се отварят с един замах при вадене. Имат обаче няколко големи недостатъка - опасни са и нанасят лоши травми. Остриетата са дълги от 7 до около 20 см. С такъв нож 2 юни 2015 г. Йоан Матев уби ученика Георги Игнатов в Борисовата градина. Основната причина за популярността им е, че  се отварят по-бързо от джобните швейцарски аналози.

Швейцарските ножчета също се ползват доста. Причината е в известността и използването им в бита и туризма. За разлика от пеперудите, швейцарските ножчета минават през металодетектор. Заради покритието от пластмаса някои машини не ги засичат особено ако са увити в плат. Острието на швейцарското ножче е около 7 см и травмата от него в сравнение с пеперудата е много по-малка.

Оръжейните търговци твърдят, че най-предпочитан от всички оръжия за самозащита е пистолетът. Тъй като се изисква разрешително, доста мъже предпочитат газовите оръжия. Оръжейници напомнят, че и там има уловка. След покупка човек има 14 дни, за да уведоми полицията за придобивката.  Цените са различни - има от 100 лева, но някои модели минават 1000.

Други от От страната и света

Австрия склони, пуска ни в Шенген и по суша от 2025 г., но само с Гърция (Обзор)

Граничният контрол с Румъния остава за поне 6 месеца Австрия най-накрая се съгласи да пусне България и Румъния в сухопътен Шенген, като се очаква да влезем напълно в свободната зона за движение в ЕС

Осъдиха мъж във Франция на 20 години затвор, организирал изнасилвания на дъщеря си

Френското правосъдие осъди на 20 години затвор 38-годишен мъж, който редовно изнасилвал дъщеря си и я оставял и в ръцете на непознати също, за да я изнасилват, предаде Франс прес, цитирана от БТА

Кьовеши търси къде потънаха 128 хил. евро за реставрация на храм (Обзор)

Парите се губят по верига от три фирми, а работата е свършена от последната за 4 пъти по-малка сума, която дори не им е изплатена Откраднати ли са 128 хил. евро от реставрация на църква в Рила

Силният вятър отнесе покрива на библиотека във Велики Преслав (Снимки)

За опасни последствия от силните ветрове, предупреждават от Община Велики Преслав във своя фейсбук профил. В района на Туристическия информационен център

Божидар Божанов: С "Промяната" си говорим, но имаме различни оценки на рисковете

Всички проваляме парламента и носим вина. Нашият призив да подкрепим предложението на ИТН беше всички парламентарни групи да оттеглят своите кандидати, за да може всички да подкрепим най-възрастният

>