45% от българите пестят от храна, рядко купуват месо или риба (Обзор)

10.07.2023 22:30 Деляна Къркеланова
В България е най-висок делът на хората, които са принудени да пестят при покупките за пълноценно хранене.

В Ирландия е най-малък делът на хората, които живеят в лишения

Близо 45% от българите рядко си позволяват консумацията на месо и риба, показват данни на Евростат, публикувани на сайта на статистическата служба в понеделник.

Според тях през миналата година в България са най-много хората, които пестят от храна. След това са Румъния и Словакия. Най-малък е делът на тези, които живеят в лишения, в Ирландия - там едва 5% от жителите не могат да си позволят нормално хранене, следват Люксембург и Кипър.

Хората в държавите от ЕС, които не могат да си позволят месо, риба или вегетарианския им еквивалент всеки втори ден, са 8,3%, което е повишение с един процентен пункт спрямо 2021 г. , става ясно още от данните.

Наскоро Евростат обяви също така, че България вече не е най-евтината страна за живот

Румъния ни изпревари, а най-скъп животът се оказа в Ирландия. Сега се вижда обаче, че там хората търпят най-малко лишения. В северната ни съседка стоките и услугите струват с 42,2% по-ниско от средното за Евросъюза, докато у нас плащаме с 41,3% по-малко, сочат данните.

На фона на тази статистика преди месец изследване на НСИ показа, че делът на българските домакинства, които могат да покриват ежедневните си разходи без никакви затруднения, е едва 3,5%. 19,7 на сто могат да го правят лесно, а

75% изпитват затруднения,

като данните са на база първото тримесечие на годината.

Въпреки отчетения от статистиката ръст на доходите от над 10% през миналата година се оказва, че хората не го усещат.

Заради проблемите с разходите около 1/3 от българите са принудени да ограничават потреблението на енергия за отопление, готвене, осветление, охлаждане и използването на електрически уреди. 28,8% от хората, живеещи в градовете, са посочили, че не могат да си позволят достатъчно потребление на енергия. В селата делът с ограничения е 37,8%.

Въпреки че делът на харата, които изпитват затруднения да посрещат разходите си нормално, е висок, това не е попречило на отношенията им в семейстовото. Те се чувстват щастливи и удовлетворени, като от скалата от 1 до 10 са дали оценка от 7,2.

Оценките за финансовото положение, особено при младите, също не са добри.

Този показател леко се повишава през тази година

и достига 4,63 при 4,51 през първото тримесечие на 2022 г. За двадесетте процента от домакинствата с най-високи доходи средната удовлетвореност от финансовото положение е около 6, а за тези с най-ниски доходи е едва около 3.

Цялостната оценка на живота си, която дават българите, е доста умерена. При скала от 0 до 10 хората са посочили 5,99 като удовлетвореност. За година все пак има повишение и на този показател, макар и само с 0,27 пункта.

Други от От страната и света

Росен Плевнелиев: Хората да не си продават гласа, а политиците да подпишат пакт за почтеност

В България това се превърна в спорт, присъщ на всички политически партии. Лидерите взаимно се обвиняват за това безобразие. Хората трябва да спрат да продават гласа си

Надежда Йорданова: Ние в управленско мнозинство с „Възраждане“ няма да влизаме

Ние в управленско мнозинство с „Възраждане" няма да влизаме. Това каза в предаването „Лице в лице" по Би Ти Ви Надежда Йорданова, депутат от „Демократична България"

Изплащат 125 млн. лв. по последния транш от "украинската помощ" за земеделците

Правителството одобри допълнителни 125 млн. лева по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на

Слави Трифонов: Изборът, Кирилов да стане временно председател на парламента, е спасителен пояс

„Изборът, най-възрастния депутат да стане временно председател на 51-вия Парламент, е спасителен пояс. Е, паднал се е от „Има такъв народ"... паднал се

В София нов хотелски оазис с 5 звезди - топдизайн, символи на килимарството ни и мотиви от Греди Асса

Crowne Plaza Sofia - веригата, за която Балканите са стратегически център за развитие, стъпи в българската столица след 400 локации по света Crowne Plaza Sofia е последното попълнение към  над 400-те

>