Кой ще плати на спасителите, носили на ръце 12 часа закъсалата в Пирин?
Без планинска застраховка е била и жената, носена на ръце повече от 12 часа в Пирин от спасители от Банско, Добринище и Разлог. За пореден път трудът на спасителите няма да бъде платен.
Случайно или не, медиите никога не задават този въпрос, сякаш спасителите са длъжни да даряват изнурително тежкия си труд от любов към екшъна. Ако ръководителят на екипа не го беше казал, поредната финансово неосигурена акция пак нямаше да стане известна.
Досега нито едно правителство не направи и привиден опит да бъде въведена нормативна уредба, която да защити правата на спасителите; нито една власт не опита да започне кампания, която да обясни защо символичните суми за планинска застраховка са от изключителна важност за спасителната дейност.
Да допуснем за момент, че разполагаме с флотилия хеликоптери, годни за спасителна дейност в пресечен терен. Един спасителен полет в Австрия струва 7 хиляди евро, в другите европейски държави сумите са в този диапазон. Ако там спасеният не е застрахован, той ще плати всичко по спасяването си, ако ще и кредит да тегли. А кой би платил разхода тук? Да хвърчат едни хеликоптери, щото обичаме перки в небето.
През пролетта се наложи спасители да спасяват планински водач със счупен крак, който явно е считал, че е толкова супер печен, че също нямаше застраховка.
Крайно време е всеки спасен в планината да покрива на 100% направените за него разходи. И това да бъде ясно и на тези, които се уморяват насред прехода си и викат спасителите да ги носят (много са такива примери), така и онези, които наистина са пострадали.
(От фейсбук)