Протестна палатка „сглобява“ КНСБ пред Народното събрание за предстоящото обсъждане на бюджета
Протестна палатка „сглобява“ КНСБ от понеделник пред входа на Народното събрание във връзка с предстоящото обсъждане на бюджета в комисиите и в залата, съобщи Борислав Борисов, експерт в Регионалния съвет на синдиката в Добрич. „Пред нея всеки ден ще се провеждат различни мероприятия,флашмобове, връчване на декларации, тя ще бъде „терен“ на различни синдикални федерации, които искат да изразят позиция или искания. Смятаме, че това е моментът – когато се гледа бюджетът, да се направят конкретни предложения“, каза още Борисов.
„Основно искане на КНСБ е увеличаването на минималната работна заплата на 850 лв от 1 юли т.г., за което до края на годината са необходими 175 млн. лв.167 млн. лв са необходими за недофинансираните дейности, които в момента са в стачна готовност – БТА, БНР, НОИ, НАП,НСИ и др.“, обясни експертът.
Приключи допитване сред членовете на КНСБ, проведено до 10 юли, заради изготвяне на позицията на синдиката за бюджета за т.г. и „проверка“ на стачната готовност на членовете. В него са зададени 13 въпроса.
До момента са отговорили 4500 души. На въпрос дали от началото на годината са получили увеличение на възнагражденията, 81% отговарят отрицателно. Едва 19% дават положителен отговор за нарастване на доходите си.
Считате ли, че възнагражденията ви компенсират инфлацията е следващият въпрос, с категорично „не“ от 87 %. На въпрос дали КНСБ трябва да продължи протестни действия в защита на доходите , категорично „да“ казват 91,4% от анкетираните. Това означава, че КНСБ остават в стачна готовност. „Трябва да посоча ясно, че данните на регионално и национално ниво изцяло съвпадат, което означава, че проблемите са хронични“, каза Борисов.
Възлагането на работа, която не е свързана със задълженията по длъжностната ни характеристика, липса на безплатни медицински прегледи на работното място, отказ от заплащане на допълнителния труд, който
се полага при заместваме на отсъстващ колега – това е само малка част от трудовите нарушения в България, сочи годишният доклад на КНСБ.
Близо 20 000 сигнала за нередности са били подадени към структурите на синдиката в цялата страна. Честа практика е работодателите да не дават на подчинените си възможност да ползват целия си платен годишен отпуск
или да им възлагат допълнителна работа по време на отпуск или болничен.КНСБ предлага да бъде въведено "правото на изключване".Това означава, че след края на работния ден, работодателят не трябва да
възлага задачи и да се обажда на своите подчинени. Предложението идва по повод сигнал, подаден от близо 200 души, които посочват, че работят от
разстояние и получават задачи по имейл и по телефон след изтичане наработното им време.Много от проверките за спазване на Кодекса на труда са съвместни с Инспекцията по труда.При извършени близо 21 000 проверки по места за 2022 г са констаирани средно по 4-5 нарушения при конкретна проверка.Има завишение на нарушенията в сравнение с със статистиката от 2021г., която е средно с 1 нарушение на проверка.