Кварадона и неговата рода във Варна
Давид Кварацхелия е еврошампион на рали
Ярка и силна спортна линия минава от Западна Грузия през Варна чак до Италия и Неапол. “Наполи” стана шампион в Серия “А” благодарение на един млад грузинец, за когото говори цяла Европа. Връзката с Варна е древната мингелска фамилия Кварацхелия, обединяваща звездата на неаполитанския гранд Хвича, вече титулуван за Кварадона, и носителя на европейската купа по рали за навигатори Давид, познат с автомобилния си прякор Давидоне.
За преселилия се във Варна Давидоне силната родова и кръвна, типична за всички грузинци, връзка е толкова важна, че с изгряването на Хвича в “Наполи”, ко-пилотът става най-ревностният фен на “небесносините” на изток от Апенините.
За да стане ясно колко силно и каква е била метаморфозата у Давид Кварацхелия, нека да кажем, че като професионалист в спортните коли Давидоне винаги е имал
една страст и
това изобщо не
е бил футболът Дотолкова, че в паметта на огромния домашен “Самсунг” са вкарани всички предстоящи мачове на “Наполи” и видеа от играта на Хвича.
Макар и останал в лоното на правата автомобилна вяра, Давидоне заминава за стадион “Диего Армандо Марадона” и от трибуните, с шалче с надпис “Сухуми-Грузия”, при това само на грузински, за да подкрепя своя №77. Е, ако това не е гордост и щастие, здраве му кажи.
Едва ли този емблематичен за българския автомобилен спорт състезател си е представял някога, че като зрител ще има повече футболни страсти край стадион “Диего Армандо Марадона” в Неапол, отколкото като компетентна публика на състезание от световния шампионат по рали.
“Не мога го опиша, това посещение за мача” - обяснява със симпатичен акцент Давид Кварацхелия. - Играе наше момче и играе фантастично!”
Може да си го представим. И да се върнем към годините, когато нашенци с екстаз са скандирали името на Христо Стоичков, подкрепяйки Камата на “Камп Ноу” в Барселона.
Макар и само веднъж, с моите изцяло автомобилни страсти съм изпитал този възторг, който е неописуем.
Още повече да скандираш на български “Ицо! Ицо!” и да подкрепяш най-великия наш футболист.
Легендата за грузинската царица Тамара Багратионска, покръстителката на страната, гласи, че
военният елит,
на който се
осланяли, били
кварацхелиите
(в превод “носителите на огъня”). Оттам и фамилията, станала така популярна сега сред футболните фенове в Европа.
Но грузинският спортен клан има продължение и през варненския “Черно море”. То е заради Давид 2.0, 15-годишния внук на Давидоне, чиято впечатляваща физика (185 см) и възможности още отсега го превръща в основна единица на варненските каякари.
Обаче остават едни опасения, че Давидоне е откраднат от автомобилния спорт и за съжаление, тези съмнения стават все по-силни.
Дали футболните и гребни страсти ще са единствено междусезонен заместител на дълголетните бензинови страсти?
Колкото до Давид 2.0 – там нещата са ясни. В много близко време ще имаме българска звезда в кану-каяка, която ще е “носител на факела” и за това не трябва да има никакви колебания.
Знае се колко силна е амбицията на всеки, който излиза от рода Кварацхелия.
Хвича и Давидоне вече са го доказали. Сега е ред това да направят Торнике и Давид от Варна.
Хвича държи на
двойния талисман 7
Няма нищо случайно, че състезателната фланелка на Кварадона е с №77. За истинския грузинец това е цифра, носеща голям заряд и даваща винаги огромна доза късмет. “В моята родина се смята за задължително да имаш седмица в телефонния номер или на номера на колата”, уточнява Давид Кварацхелия.
Когато обаче Кварацхелия се оказва в “Наполи”, разбира, че това е състезателен номер е блокиран. Но за купения с €12 млн. евро 22-годишен футболист това е двоен шанс и той дублира седмицата, превръщайки я в сакралното за планинците число. Само две години след като вече е натурализиран “партенопеец”, офертите за Хвича скачат десеторно - от “Челси” предлагат за грузинеца €120 млн. евро. Сигурно е, че на Острова биха приели към тази сума да приемат и досегашния състезателен номер на играча. Дори и само офертата, превръща Кварадона в най-скъпият мингелец в историята на родината му.
Давидоне: Сърцето ми
остана във Варна
Десет дни след края на битките с Русия в Грузия бившият войник от армията на родината си Давид Кварацхелия, заедно с още трима свои сънародници, заминава от Сухуми през Турция, за да търси спасение за своето семейство, прокуден от ужасите на войната. У дома е оставил жена си Лали, двете си щерки - Екатерина и София, преди да се установи във Варна и да ги прибере на сигурно място.
Преди година Екатерина описва ужасите от това кръвопролитие, драмите на тяхната емиграция в своя малка, но трогателна с покъртителните перипетии за прокудените от войната книга.
“Когато видях центъра на Варна, разбрах, че оставам тук - припомня си Давидоне, който вече 30 години, точно както и украинците сега, е истински военен бежанец. - Казвах на другите - вие вървете където искате, моето сърце остава във Варна”.
“Този град беше също като Сухуми, който бях напуснал. И още - ние сме християни, а това много силно ни свързва.” И макар и верен на любовта към спортните автомобили, за всичките тези 30 години, в които става шампион на България и носител на европейската купа на ФИА за 2017 г. и балканския автомобилен трофей при навигаторите, Давидоне се отдава и на “Наполи”. Засега е временно. Дали няма да стане привърженик на друг “син” тим, това вече зависи от офертата на “Челси”.
Малкият брат: “Знай, аз
ще играя по-добре от теб!”
Снимка, предадена от колегата Тенгиз Пачкория, показва семейството на Хвича Кварацхелия до своята майка Мака-Лукава. А неговият баща Бадри (шампион на Грузия и Азербайджан по футбол) държи в ръце малкия Турнике. Още невръстен, Турнике доста заядливо и амбициозно казва на Хвича: “Брат, радвам се за теб, но знай, аз ще играя по-добре от теб!”.
За едната бройка това не става реалност, когато преди около година в регионален турнир на “Академия Наполи” играта на поредния Кварацхелия, не кара спецовете специално да го отбележат и да направят доста примамлива оферта за 13-годишния Турнике.
При това, без никой от италианците да е наясно, че брат му е онзи, станал митичен за небесносините №77. Разбира се, логично идва и отказ на предложението - социалният и житейски шок за хлапето би бил огромен.
Но пък заканата към бате е ясна, остава в сила и много скоро може двамата да се окажат на терена един след друг. Ще бъде доста интересно.