Сарафов освети прокурори от “Осемте джуджета” с роли и на изнудвачи (Обзор)
Инспекторатът потвърждава през 2020 г. твърдения на воюващите баща и син за асансьорните заводи в София и Дупница, че били пресирани за пари, злато и коли от магистрати, свързани с митичния днес Пепи Еврото
Още преди три години прокурор от Върховната касационна прокуратура (ВКП) открива много съмнително поведение на магистрати от Специализираната прокуратура по прословутия казус “Осемте джуджета”. Изводите изпраща на главния прокурор, но реакция няма, а проверката, която установява сериозни нарушения, не вижда бял свят.
До сряда, когато и.д. главният прокурор Борислав Сарафов я е изпратил на Висшия съдебен съвет (ВСС). За документа потвърди във фейсбук и Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд.
Причината е, че в четвъртък пленумът на кадровия орган ще обсъжда натиска в съдебната система и “Осемте джуджета”. За дебат по двете теми настоя правосъдният министър Атанас Славов, който ги е включил в дневния ред.
“Осемте джуджета” е име на ресторант, който допреди време е на ул. “Шандор Петьофи” в София. В него бившият шеф на столичното следствие Петьо Петров, а после адвокат, е приемал адвокати, магистрати и всякакви други хора да ги урежда. Там се среща с него и бизнесменът Илия Златанов, който заедно със сина си Явор притежава асансьорните заводи “Изамет”. През 2017 г. двамата се скарват жестоко кой да владее бизнеса. Бащата праща всевъзможни жалби до всички институции, но реакция срещу сина му няма. До 2019 г., когато Илия Златанов се свързва с Петьо Петров. Веднага се намесва и Специализираната прокуратура, която от миналото лято вече не съществува.
Какво са
получили
членовете на
ВСС в сряда
Това е проверка на прокурор Марио Василев от отдел 06 (Инспекторат) във ВКП, започната на 24 юни 2020 г.
С резолюция на тогавашния главен прокурор Иван Гешев и негов заместник Марио Василев проверява спецпрокуратурата. Той на място проучва дали твърденията на бизнесмена Илия Златанов са верни. А тези твърдения излизат в същия ден в интервю на Златанов-баща пред Антикорупционния фонд. В него той говори как бившият следовател Петьо Петров, известен повече с прякора Пепи Еврото, иска да му вземе бизнеса с асансьори. А по думите му за цялата крупна далавера спомогнала спецпрокуратурата. В момента Петров се издирва по дело за принуда.
По това време неговият син Явор Златанов, с когото вече са в конфликт, е обвинен за участие в организирана престъпна група (ОПГ) и е арестуван. След задържането му от негови сейфове са иззети 565 хил. евро и 35 кг злато за 4 млн. евро.
По този повод в сряда Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд припомни: “Това е делото, образувано по нарочен сигнал на Илия Златанов до Специализираната прокуратура непосредствено след като подписва запис на заповед в полза на Любена Петрова (бившата жена на Петьо Петров) за сумата от близо 3 млн. лв.”.
При проверката преди 3 г. става ясно, че
иззетите монети -
811 броя, били
описани крайно
небрежно
Само като брой, цвят - жълт, и начин на съхраняване. При изземването им Явор Златанов посочил, че са от неговите баби и са от периода 1850-1930 г.
Тук е първото нарушение, се твърди в проверката на Марио Василев, която днес ВСС ще гледа. Съгласно закона веществените доказателства трябва да се огледат и опишат внимателно.
Това е много важно после и заради връщането им. Била е назначена и експертиза на монетите, която обаче не е направена, а е била осуетена, се посочва в проверката.
До 13 март
2020 г. делото
срещу Явор
Златанов е едно
По него има трима прокурори - Дилян Деянов (избран на случаен принцип), после е добавен Георги Мойсев (определен избор), следва Ивета Маркович (отново на случаен принцип).
3 дни по-късно, от 16 март 2020 г., в разследването срещу Явор Златанов се включва и четвърти прокурор и започва второ дело. Кирил Пейчинов е посочен от тогавашния шеф на спецпрокуратурата Димитър Франтишек Петров (кои са те - виж в карето).
Кирил Пейчинов за известно време беше говорител на закритата вече институция, а сега е военен прокурор.
При проверката става ясно, че към делото няма протокол за неговия избор, както и молба от другите трима прокурори, че имат нужда от помощ, защото са претоварени. Нищо не обяснява включването на Пейчинов в делото.
На 11 март 2020 г. в спецпрокуратурата постъпва молба от бизнесмена Димитър Ламбовски да му върнат 650 хил. евро, които били иззети от жилището на Явор Златанов, става ясно още от проверката.
Ламбовски му
предоставил
сумата на
отговорно пазене
по силата на договор. Димитър Франтишек изпраща молбата на бизнесмена директно на Кирил Пейчинов, а не на наблюдаващия прокурор. Пейчинов разрешава да бъдат върнати 550 хил. евро. “Липсва каквато и да е обосновка защо се прави това произволно разпореждане, пример за злоупотреба”, пише Марио Василев в своите изводи от проверката.
След това Пейчинов приема Илия Златанов, който иска да му върнат монетите, иззети от сина му Явор.
Молбата от името на бащата е подадена от адвокат Магдалена Момчовска. Според Антикорупционния фонд тя била бивша служителка на столичното следствие и секретарка на Петьо Петров. В приемно предавателния протокол имало подписани двама свидетели. Единият от тях бил член на управителния орган на сдружение на Любена Петрова, сега Павлова, казват още от организацията.
И така Илия Златанов в един ден депозира три молби да му предадат златни монети за стотици хиляди.
Още тогава обаче от “Антикорупционния фонд” питат дали са верни твърденията как физически е станало предаването на монетите на паркинга на Специализираната прокуратура в късните часове.
“Своеволното предаване на веществени доказателства, иззети в хода на дело без обосновка, е злоупотреба с власт и служебно положение от страна на прокурор Пейчинов, за което следва да му се потърси съответната отговорност” е изводът на Марио Василев от ВКП. Реакция на заключението няма.
Неговата
проверка
завършва с
няколко извода
- Прокуратурата е била много активна при образуването на делото, след което е намалял интензитетът на работата. А през първите три месеца на 2020 г. са се занимавали основно с връщане на монети и пари.
- Второто дело срещу Явор Златанов е имало само една цел - да бъде арестуван.
- При връщането на монетите са допуснати значителни нарушения на закона. “Причините, за които не могат да бъдат напълно изяснени при проверката, но следва да получат своето санкциониране”, посочва прокурор Василев.
- Четвъртият извод е, че в спецпрокуратурата продължавали да не обръщат внимание на препоръките да определят прозрачно наблюдаващите прокурори. Много пъти били включвани допълнителни, или титулярите били подменяни.
- И още - ръководството на Специализираната прокуратура не е имало капацитет да създаде организация и условия за законно провеждане на делото.
В сряда от държавното обвинение съобщиха, че главният прокурор Борислав Сарафов е възложил на екип от Апелативната прокуратура - София проверка на всички прокурорски преписки и досъдебни производства, свързани с казуса “Осемте джуджета”.
Наказаха Димитър Франтишек за шамар
на дете, издигна се с командироване
Израствания в кариерата чрез командировки, ударен шамар на дете и обвита в мистерия оставка от поста шеф на Специализираната прокуратура. Така изглежда накратко кариерата в държавното обвинение на Димитър Франтишек Петров.
Той влиза в системата през 2005 г. като следовател. Година по-късно вече е в Софийската районна прокуратура. Още през 2011 г. е командирован в Софийската градска прокуратура.
Там Димитър Франтишек попада в звеното “Антикорупция”. Наблюдава знакови процеси като тези срещу бившия премиер Сергей Станишев, експредседателката на Софийския градски съд Владимира Янева и едно от разследванията срещу Волен Сидеров.
През 2017 г. е наказан за ударен шамар на дете в лавката на столично училище. Получава забележка от тогавашната градска прокурорка на София Емилия Русинова. Обжалва я пред ВСС успешно. По случая има и два отказа за образуване за дела заради липса на престъпления.
На 1 март 2018 г. е командирован в Специализираната прокуратура, тогава оглавявана от Иван Гешев. Само 18 дни по-късно вече е негов заместник, а след като Гешев стана зам. главен прокурор, Димитър Франтишек пое ръководството на вече закритата структура.
През юли 2020 г. - малко след скандала с “Осемте джуджета”, хвърля оставка от поста, но се кандидатира за горестоящата Апелативна спецпрокуратура.
После се отказа и отиде в Софийската окръжна прокуратура, където е и до днес.
Кирил Пейчинов пък е бил зам.-шеф на Специализираната прокуратура, за известно време и неин говорител. Преди това е бил следовател към следствения отдел на същата прокуратура.