Министър Юлиан Попов: Би било лицемерно, ако ПП-ДБ и ГЕРБ изведнъж се заобичат много
Партийните противоречия на старта на ротационното управление между ПП-ДБ и ГЕРБ са нещо нормално и дори са полезни. Това заяви в "Тази сутрин" по bTV министърът на околната среда и водите Юлиан Попов.
"Партийните противоречия са нещо естествено. Съживяването на парламента задължително минава през по-драматична фаза. През последните десетина години парламентът беше много вял, много непарламентарен. Това събуждане и раздвижване е може би най-доброто нещо, което се случи.
Най-лесно се работи в диктатура. Там един човек или група хора решават и действат в една посока. Много често тази посока е грешна, до такава степен, че може да разруши цялата държава. Както например е в Русия в момента. Така че фактът, че споровете при нас в някои моменти пречат, не е чак такъв проблем. Да, някои неща се забавят, но законодателната и изпълнителната власт са различни неща. Според мен крайният резултат на споровете в парламента е по-добър закон. Невинаги, но общо взето е така", коментира номинираният от ПП-ДБ за министър на околната среда и водите.
"Би било лицемерно, ако двете политически групи (ПП-ДБ и ГЕРБ - б.а.) изведнъж кажат "ние толкова много се обичаме и нямаме никакви различия", добави Юлиан Попов.
"Липсата на лидерска среща вчера може би е сигнал, че напрежението е спаднало. Идеята да има подобни срещи е да обира и намалява напрежението. Също - има много неща, които трябва да се правят. А това са хора с постоянна ангажираност. Постоянно казвам, че работата ми е 24 часа", каза още министърът.
Той бе помолен да коментира отказа на Мария Бояджийска да заеме поста заместник-министър на околната среда и водите. "Аз исках тя да остане, но тя прецени, че иска да се оттегли, за което съжалавям", заяви Юлиан Попов.
"Не си поставям конкретен хоризонт. Работим така, че нещата да вървят добре. Но в същото време работим за много дългосрочна перспектива, много по-дълга от един мандат. Нормално е за всяко правителство да работи не само за решаване на текущи въпроси, но и да програмира за по-дълъг период. Формално има разбирателство между двете политически групи за това как ще работи този кабинет за 18 месеца. Дали ще бъде повече или по-малко, ще видим", каза той за плановете за управление.
На въпрос как би работил и с премиер Мария Габриел, когато изтече мандатът на Николай Денков, Юлиан Попов отговори: "Тя е чудесен човек, чудесна жена, професионалист, с много добро познаване на Европа и европейските политики. Но и в момента министър-председателят и заместник министър-председателят работят много добре."
Логично министърът бе попитан за актуалната тема с чистотата на водата на Черно море. И завършвайки с чисто политическите теми обяви, че се готви да отиде да поплува - не на почивка, а по служба, но с удоволствие.
"Чакам с нетърпение да отида до морето, трябва да отида по служба, както се казва. Не знам дали ще почивам, но със сигурност искам да отида в морето, искам да се изкъпя, искам да плувам в морето - любимо мое занимание", каза министърът.
"В момента всички индикации са за много чиста вода. Качеството на морето в момента е като качеството на времето - просто е прекрасно на Черноморието", допълни той.
"Проверката в Китен не показа нещо тревожно. Няма замърсяване на самата вода", заяви още Попов.
Разказа, че органите следят всякакви сигнали за нарушения: "Наскоро имаше нарушение с удавен бик. Бяха го изкарали с багер през плажа. Това не се прави, той трябва да се изкара по вода, за да не се преминава през дюните, това беше нарушение. Не целенасочено нарушение, но немарливост и некомпетентност."
"Дюните - това всъщност е първото нещо, което ще ме заведе до морето и тогава ще се изкъпя. Дюните са ценност, те се охраняват. Един проблем има с тях обаче - че те се местят. И когато една дюна се премести, тя може да се озове върху земя, която преди това е била земеделска, била е реституирана. Този въпрос трябва да се уреди - не само законово, но също и публично, и финансово. Защото, когато собственик на земеделска земя изведнъж се окаже собственик на дюна, върху която той не само нищо не може да прави, но трябва дори да внимава как ходи по нея, трябва да имаме ангажимент. Примерно - да компенсираме такъв собственик. Държавата трябва да има такъв ангажимент. Това е един недобре регулиран въпрос. Той е много сходен с въпроса за собствениците на земи в градски паркове", заяви министърът на околната среда и водите.