Как "24 часа" засне Чарлз III на първите му конни състезания в Аскът като крал (Галерия)
Един е начинът да се откроите сред гостите на световноизвестните конни надбягвания Роял Аскът в Англия, чието начало е поставено през 1711 година от кралица Ана: обличате народна носия.
А ако сте жена с пъстра българска носия и до вас крачи левент с навуща, цървули и овчи калпак, вероятно ще се окажете и на първа страница на някой от британските таблоиди.
Засега обаче нито една българска двойка не е направила подобен спектакъл.
Според протокола за облеклото, разписан на страницата на кралското събитие, за жените изискванията са цял списък: не можете да сте с минижуп, с гол гръб, с твърде дълбоко и предизвикателно деколте (може да е предизвикателно, но не твърде дълбоко).
Специално уточнение е направено именно за народните носии и те са допустими, независимо от коя държава са и какви елементи включват.
Всяка година в полезрението на камерите и в обективите на фотографите влизат представители на африкански държави, които са така атрактивно облечени, че всички други официални гости, напудрени и максимално разкрасени, хукват след екзотичните гости и презглава се снимат именно с тях.
Кенийки, суданки, еритрейки, намибийки са толкова ефектни, че внезапно елегантността на британските дами и всички, които поне опитват да изглеждат като тях, става невидима.
Африканките са високи, слаби и атлетични като гепарди или сочно закръглени, но винаги се открояват със самочувствие и неповторими цветове. Обикновено се движат в група и са толкова шумни, че няма как да бъдат пропуснати.
В продължение на 69 години кралица Елизабет II пристига с тържествената церемония на всеки от петте дни на надбягванията и в залаганията на маниаците се включваше и цветът на нейния тоалет.
През 2019 г., на Деня на дамите, когато по традиция монархът връчва и купата, избухна медиен скандал за нюанса на кралската одежда: според едни беше малина, а според други - фуксия, и така не беше ясно кой ще спечели от залагането си за цвета. Цветът мента на предишния ден не стоеше под въпрос.
Само в зоната на тържественото посрещане се събират около 9 хиляди души. Всички зрители са на открито и който желае да види кралските особи отблизо, заема място около два часа по-рано.
Амфитеатралните стъпала са без седалки и е въпрос на ловкост да бъде избрана добра позиция, а дори когато човек застане на удачно място, изведнъж пред него се издига гора от пера или цветна градина с размерите на торта.
След като се оттегли кралският оркестър и пристигнат каляските с краля, кралицата, принцове, лордове, перове и дами, всички слизат пред входа за кралската ложа и започват непринудени разговори и закачки.
Там са благородници, които се познават цял живот, които са носители на вековни родови корени и за тях церемониите винаги са били част от живота им.
Коментарите на всички от простолюдната и пременена публика са, че на живо кралят е много по-симпатичен, отколкото излиза на снимки. Принцеса Ана се отличава със строгия си вид - тя е достоен наследник на Елизабет II и неслучайно на коронацията на Чарлз III тя премина на парада яхнала кон, а не в каляска. Сред официалните гости тя се откроява по изправената си стойка, вдигната брадичка и бледа, почти невидима усмивка, с която слуша онова, което казват, кима леко, но почти не отговаря.
Само три дни преди Роял Аскът сам кралят прие парада по повод държавния му рожден ден също на кон.
Още от годината на създаването си, когато Роял Аскът е гола поляна с няколко шатри за висшето общество, монархът присъства на всеки от дните на надбягванията.
През трите века на историята си районът се разраства и днес зоните за публиката са три: кралската, където влиза монархът, приближените и късметлиите, получили лична покана; зона Ана Ц за простолюдието, което все пак желае да зърне кралските особи, зона Селище (или направо селска зона) за тези, които искат да се пременят, но да бъдат и на пикник. Тази група посетители се познава по придвижването в големи шумни групи, теглят каручки, натоварени със сгъваеми столове, чадъри, кошници с храна, хладилни чанти пълни с много алкохол, одеяла и не толкова изискани тоалети.
Голямото пътуване към Аскът започва от лондонската гара Ватерло, където изведнъж от всички страни се изпълва с жени с всякакви шапки, които фантазията може да роди, мъже с фракове и високи черни цилиндри. Пътници, които не знаят за събитието, изглеждат шашнати, снимат с телефоните си във всички посоки и се чудят на какъв ли маскарад са попаднали.
Логично е, че влакът се напълва догоре само с пременени пътници, веят се пера, джуфки и още в движение се чува гърменето на тапите на бутилките с шампанско.
Тези, които пристигат на Аскът с автомобили, се зареждат с бездънно търпение и пъплят сантиметър по сантиметър, а ако не са резервирали паркомясто онлайн няколко месеца по-рано, просто няма да намерят къде да паркират.
В наши дни само зона Ана побира 80 хиляди зрители, а високо над седалките се намира кралската трибуна. От видеостените се вижда, че Чарлз III и Камила са заложили, защото с добре овладяно вълнение следяха гонките, но Негово Величество така и не спечели, докато веднъж кралицата му отправи широка усмивка с намигване и кратичко пляскане с ръце. Поне един от кралската двойка е останал доволен и печеливш.
Във всичките дни на надбягванията участват около 500 коня и наградният фонд е 8,65 млн. британски лири. За всички дни на надбягванията зрителите са между 350 и 400 хиляди, а цената за билет е между 95 лири за зона Ана и 65 лири за Селището.
Приходите само от билети надхвърлят 32 милиона британски лири, а истински големите печалби идват от залаганията. Масово хората залагат по 5 паунда, но през 2023 г. в Деня на дамите големия удар прави мъж, който залага 2 паунда при коефициент 150:1 и печели 15 900 паунда.
А отделно са всички постъпления от ресторантите, баровете и магазина за сувенири, където само магнитче е с цена от 7-8 лири.
За поредна година температурите в Англия са около 30 градуса и мнозина се чудят къде да се скрият от палещото слънце. Жените масово свалят официалните обувки и тръгват боси по тревата или направо лягат.
За поредна година списание Hello излиза със статия, на която са препоръчани най-удачните за годината рокли за дамите.
Добрата новина е, че практически всяка рокля върши работа и всъщност много жени са с тоалети за по 15-20 лири и с тях спокойно биха отишли и на плаж, докато други са с шапки по няколко хиляди лири, изработвани ръчно от специални моделиери. Разликата е в това, че едни плащат около 250-300 лири за шапка, а други поръчват същите от китайски сайт за около 5 лири.
Накрая обаче дори най-луксозните дами завършват деня или боси по нагорещения асфалт или по джапанки (защото са натрупали опит от предишни години и ги носят в чантата си).
В Деня на дамите на Роял Аскът от България се събира приятелска компания от 13 дами и един кавалер, който е италианец и затова прави впечатление с италиански шик.
След часове на пържене под жежкото слънце, снимки, емоции, губене, намиране, остава споделената емоция с десетки хиляди хора, които поне за малко са част от вековна традиция.