Бизнесът ще плаща ден по-малко на болен работник (Обзор)
За бедните пенсионери - ще има доплащане от социалната система
От 1 януари 2024 г. бизнесът ще плаща само първите два дни от болничните, а от третия ден - държавата. Това съобщи финансовият министър Асен Василев пред тристранката, която обсъждаше бюджета за 2023-а.
Все още не е ясно дали ще се запазят сегашните проценти, но финансист №1 бе категоричен, че няма да има ощетяване за работника.
Сега първите 3 дни се покриват от работодателя в размер 70% от дневното брутно възнаграждение. Условието е да са плащани социалноосигурителни вноски за предходните 18 месеца. След 3-ия ден стават 80% и се поема от държавата.
Най-бедните пенсионери ще получават социална добавка, за да достигнат линията на бедност. Това може да се случи през 2024 г., съобщи още Василев.
Той обясни, че през тази година се следва класическото швейцарско правило, което вдигна пенсиите с 12%. Така минималната пенсия за стаж и възраст стана 523,04 лв. и тя мина с около 18 лв. линията на бедност (504 лв.). По този начин 330 хил. пенсионери я минаха и вече не са официално бедни. Както “24 часа” писа, това ще продължи само в следващите пет месеца. От 1 януари линията на бедност ще стане 526 лв. По този начин пенсионерите отново ще се присъединят към онези 340 хил., които и сега не могат да я минат. За да се спре това, от догодина ще се доплаща на най-бедните, които нямат други доходи, но през социалното подпомагане.
Минималната заплата остава 780 лв., но минималните осигуровки се вдигат от 1 август със 70 лв. и по този начин също ще бъдат 780 лв. Толкова ще е и втората година от майчинството.
Догодина пък ще има и формула за максималния осигурителен доход, който сега е 3400 лв. Един от вариантите е тя да следва т.нар. немски модел - да е обвързан със средната работна заплата, обясни Василев. През тази година това не можело да се случи, защото било следата на годината и бизнесът трябва да има предвидимост.
Василев обясни, че възможностите на бюджета и запазването на 3% дефицит не позволят вдигането на заплатите на полицаите и служителите в затворите с 10%.
По време на тристранката пък работодателите алармираха, че само в Гоце Делечев са източени 10 млн. лв. от парите за безработицата с фиктивна работа във Франция.