Ангел Цачев: Предложихме нов коридор в Европа – от юг към север да се пренася соларна енергия, а на обратно - вятърна

03.07.2023 15:20 Марияна Бойкова
Ангел Цачев - изпълнителен директор на Електроенергийния системен оператор

За година и половина присъединените фотоволтаични мощности са се повишили с 1000 мегавата, посочи изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор

- Г-н Цачев, какви енергийни коридори биха помогнали да се продава зелена енергия от един район на Европа в друг? Бумът на възобновяема енергия изисква междусистемна свързаност, която е и сред приоритетите на ЕС.

- За да се използва максимално ефективно възобновяемата енергия, произведена в Югоизточна и  в Северозападна Европа, Електроенергийният системен оператор предложи на   ENTSO-E  (европейската организация на преносните оператори) и на ЕК да бъде разгледан нов енергиен коридор. Цяла

Южна Европа има голям потенциал за производство на соларна енергия

и е важно тя да може да стига до северните и северозападните части на континента.

- Какъв е маршрутът?

- На първия етап коридорът е от България към Румъния, Унгария, Словакия, Чехия, Полша, Германия, а от другата страна са Гърция и Италия. На втория етап  коридорът е през Германия, Франция, Швейцария и Италия, а  от Франция да има връзка към Испания и Португалия. Идеята на  затваряне на такъв един пръстен  е соларната енергия от Южна Европа да бъде изнесена и споделена със страните от Централна и Северна Европа. А вятърна енергия от офшорните   централи в Северно и Балтийско море да може да стигне до южните държави на континента. По този начин ще увеличим часовата използваемост на възобновяемата енергия в цялото потребление.  Този коридор е изключително важен, за да продължат инвестициите във възобновяеми мощности в целия регион.

- На идеен етап ли е?

- На етап идея и проучване.  Миналата година ЕК обяви два пакета за подпомагане на възобновяемите мощности в Европа, единият беше за 440 млрд. евро, другият за 560 млрд., един трилион комисията е готова да отдели, за да подкрепи декарбонизацията на континента. Една част от тези средства трябва да отиде за развитие на такива енергийни коридори, в развитие на националните мрежи и на операторите на преносните и разпределителните мрежи, ако искаме бързо да присъединяваме такива мощности.

- Докъде сте с изпълнението на проектите от първия транш от плана за възстановяване? Имахте проект за дигитализация на мрежата.

- Досега ЕСО е вложил над 130 млн. лв. в изграждане на системи за дистанционно управление. В експлоатация са пет опорни пункта в страната, от които автоматизирано се управляват над 180 подстанции, а до края на 2024 г. всичките 265 подстанции на ЕСО ще се управляват дистанционно от тези пунктове. Проектът е за 611 млн. лв.

- Каква ще е ползата от тази дигитализация?

- Дигитализацията на управлението на подстанциите води до по-голяма сигурност и маневреност при управлението на електроенергийната система и е важно да бъде направена.

- Четох, че заявленията за присъединяване са минали 40  000 мегавата възобновяеми мощности, вероятно са най-вече соларни. Вярно ли е?

- Така е. Има заявления за над 40  000 мегавата.

- Само че в 10-годишния план за развитие на мрежата при прогнозата за летен максимален товар сте записали, че през 2032 г. ще има товар от 2900 мегавата соларни инсталации. Защо?

- При изготвяне на 10-годишния план се стъпва на окончателно сключени договори, за да  е сигурно, че те ще бъдат въведени в експлоатация до 2032 г. А за тези 40 000 мегавата, за които имаме заявления, е необходимо  време да се реализират.  Планът затова   се обновява всяка година, защото инвеститорите, стигнали до предварителен договор, до година и половина ще имат готови работни проекти и разрешения за строеж и ще дойдат при нас да подпишат окончателен договор.  Чак тогава ще ги включим като предвиждане в плана.

- Какъв е темпът в момента?

- За година и половина присъединените мощности за производство на соларна енергия са се повишили с 1000 мегавата.

- Вече има сигнали за нулеви цени на тока на борсата през уикенда.

- Все по-често ще ги има и затова е нашето предложение за създаване на този енергиен коридор. Така търговци и производители ще могат да реализират енергията и този коридор е в унисон с новия пазарен модел, предложен от ЕК, който предполага и сключване на повече дългосрочни договори за изкупуване на енергия между производители и индустрия. И у нас вече има такива договори.

- С какви още проекти е ангажиран ЕСО?

- Заради множеството заявления за присъединяване на възобновяеми източници ЕСО подготви и кандидатства по RePowerEU с още един проект за 440 млн. лв., който предвижда реконструкция за съществуващите далекопроводи на 110 киловолта в цялата страна.  Така ще можем да задоволим интереса към присъединяване на възобновяеми източници.   Целта на проекта е да повиши възможностите за присъединяване с до 6500 мегавата. Чрез първия проект целим увеличаване на присъединяването с 4500 мегавата, с втория стават общо 6500.

- Към други източници на финансиране гледате ли?

- Подготвили сме един проект пред модернизационния фонд, който е за трансформиране на мрежата от 220 киловолта към ниво на напрежение 400 киловолта.  Той е за реконструкция на 1200 км електропроводи на 220 киловолта, както и реконструкция и разширение на част от системните подстанции в страната. Проектът е за 1,2 млрд. лв., а срокът за изпълнението му е 2030 г. С него ще увеличим преносната способност и капацитет и ще намалим загубите в мрежата.

- А какво е отношението ви към складирането на зелената енергия?

- Сериозен приоритет е на ЕСО. Непрекъснато говорим и изискваме да бъдат изграждани системи на съхранение на енергия. С навлизането на мощности с непостоянен режим на работа има нужда от все повече маневрени мощности, които да ни дадат възможност за нейното управление. Бъдещият енергиен микс на страната трябва да е изграден на основата на базови беземисионни мощности, ВЕИ и системи за съхранение, които да участват в балансирането на системата.

- На теория звучи добре.

- Друг начин няма, иначе системата ще се разпадне. Със загубата на конвенционалните централи през този период ние губим динамичната ѝ устойчивост, нямаме достатъчно резерв, с който да балансираме мрежата. Затова ЕСО участва в 3 проекта за общи балансиращи платформи, първата вече работи и сме част от нея, през 2024 г. очакваме да са готови и другите две. Общият модел на  балансиране е изключително полезен, с около 60% по-малко оперативни резерви са ни нужни.

- Казахте беземисионни базови мощности. Освен ядрената енергия, кои са още те у нас?

- Може да получим такава енергия от ядрени централи, от геотермални мощности, от зелен водород и т.н.

Зеленият водород е вторият подход за ефективното използване на възобновяемата енергия в региона. Първият е тя да бъде споделена с останалите страни, изграждането на енергийни коридори, а другият е трансформацията на електрическата енергия в друг енергиен носител – зеления водород. Той ще допринесе за пълната независимост от изкопаемите горива в следващите 30 г. на  декарбонизация на европейската икономика.

- Това е един вид съхраняване на зелена енергия и използването ѝ при нужда.

- Точно така. В България е единият от петте водородни хъба в Европа, разработен и подкрепен от ЕК. Той третира производство на 380  000 т зелен водород на година. По данни на работодателските организации потребностите от зелен водород у нас са за 280  000 т, останалите 120  – 130  000 т ще бъдат за износ в останалата част на Европа.

 

 

 

 

 

 

 За година и половина присъединените фотоволтаични мощности

са се повишили с 1000 мегавата

Други от Интервюта

Проф. Тагарев: Русия е непряка военна заплаха за България

Хибридна война, подривни действия, политически инженеринг: в момента Русия представлява външна заплаха за България, казва за "Дойче веле" проф. Тодор Тагарев

Д-р Цветеслава Гълъбова: До 5 години няма да има психиатри, от 520 по списък много са в чужбина

От 30-те души, постоянно настанени при нас, поне 15 са жертва на имотни измами. Схема, в която участват нотариуси, полиция, общински служители, твърди директорът на психиатричната болница в Курило -

Рая Пеева и Красимира Демирова: Повече се обичаме, отколкото спорим

Дъщерята: Много ми е хубаво да съм с нея, но понякога ме ядосва Майката: Рая е характер – нямаш ли го, отиваш на кино - Г-жо Демирова, г-жо Пеева, с какво ви спечели предаването “Кажи честно” по Би

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

>