Експерт за страховете на Путин: Може да дойде нов Пригожин

01.07.2023 19:52
Проф. Агнешка Легуцка, водеща експертка по въпросите на Русия. Снимка Дойче веле/Privat

"Путин не е Сталин, макар че се опитва да използва елементи на сталинизма. В Русия високопоставените все по-малко ще се страхуват от него Ще осъзнаят, че може да се появи нов Пригожин", казва експертката Агнешка Легуцка пред "Дойче веле".

Професор Агнешка Легуцка е един от водещите експерти по въпросите на Русия в Централна Европа. Тя е част от екипа на Полския институт по международни отношения. Кореспондентът на ДВ Константин Егерт разговаря с нея за това дали Полша се страхува от нападение на "Вагнер" от Беларус, дали Путин се страхува от бунта на Пригожин и дали Западът може да повлияе на събитията в Русия.

ДВ: Веднага след съобщенията за преминаването на Евгений Пригожин и част от наемниците на частната армия "Вагнер" към Беларус полското правителство заяви, че ще укрепи допълнително източната граница. Възможно ли е Варшава да се страхува, че "вагнеровците" ще нападнат Полша?

Агнешка Легуцка: Спомняме си как през предишните години Александър Лукашенко умишлено вкарваше мигранти от Близкия изток в Беларус, за да ги прехвърли през границите на Полша, Литва и Латвия. Той умишлено ни провокира, искаше да създаде хаос на източната граница на НАТО. Но мигрантите не бяха въоръжени. А сега да си представим, че наемниците на ЧВК "Вагнер" ще дойдат на границата и ще започнат да стрелят по нас? Как ще реагират нашите граничари? В крайна сметка, от една страна, това не е редовна армия, а от друга - всъщност нападение на полска територия. Полското правителство не може да не вземе предвид възможността за подобно развитие на събитията.

ДВ: След бунта на Пригожин мнозина говорят за отслабване на режима на Путин. Могат ли сега Западът и НАТО да повлияят на събитията в Русия, да окажат натиск върху Путин?

Легуцка: Според мен Западът не разполага с инструменти за въздействие върху руския режим отвътре. Той просто трябва да продължи да помага интензивно на Украйна - с оръжия, икономическа и хуманитарна помощ. Украйна трябва да бъде напълно освободена от руската окупация.

Режимът на Путин е заплаха не само за Украйна, но и за страните от НАТО, особено за тези от източния фланг, като Полша и балтийските държави. Освобождаването на всички окупирани територии би засилило и сигурността на НАТО. Ако Украйна спечели войната, може би нещо ще се промени в Русия.

ДВ: Не виждате ли противоречие тук? Преди бунта всички казваха, че нищо не може да се направи с Путин, защото той уж е силен и има подкрепа в страната. Сега всички казват, че той е слаб - но въпреки това нищо не може да се направи?

Легуцка: Ще повторя: трябва да помагаме на Украйна с всички средства, без да мислим за последиците от украинските победи в Русия.

ДВ: Но Путин има демографско предимство - населението на Русия е три и половина или дори четири пъти повече от това на Украйна. Кремъл явно очаква с течение на времето да изтощи Украйна и Запада и по този начин да постигне своето.

Легуцка: На теория това е така. Но на практика разполага ли Путин с това време? Бунтът на Пригожин показа, че Путин вече не обезпечава или поне не напълно интересите на руското висше ръководство. За мачото, като какъвто винаги е искал да изглежда, Путин е твърде плах. Той винаги се страхува от нещо. От новата мобилизация например, защото миналогодишният опит показа колко непопулярна е тя. Страхът от загуба на властта парализира Путин и обезсилва предимствата, които режимът изглежда притежава, включително демографското превъзходство, което споменахте.

Путин не е Сталин, макар че се опитва да използва елементи на сталинизма. Но сега управляващата бюрокрация все по-малко ще се страхува от него. Те скоро ще осъзнаят - ако вече не са го направили - че всеки момент на сцената може да се появи нов Пригожин. И този нов Пригожин може да организира метеж, който да се окаже успешен.

ДВ: А какво ще стане, ако сега той започне да обвинява в предателство и да вкарва в затвора някои високопоставени служители, например генерал Суровикин?

Легуцка: Ако Путин иска терорът да вземе връх, защо Пригожин е все още жив? Защо властите раздават медали на ростовските полицаи, които избягаха, когато се появиха "Вагнер"? Дори някой да бъде вкаран в затвора, това няма да промени ситуацията из основи. Путин ще трябва да си плати за лоялността, а той не разполага с толкова много пари, колкото преди. А и се очертава 2024 година, когато ще се проведат т.нар. "президентски избори".

ДВ: И какво пречи на Путин да ги проведе по същия начин, както всички предишни - по същество да не участва в тях и все пак да "спечели"?

Легуцка: Популярността на Путин пада и ще продължи да пада. Всъщност днес Пригожин вероятно е толкова популярен, колкото и Путин, ако не и повече. В очите на елита Путин вече не е гарант за стабилност. Това със сигурност ще се отрази през 2024 година.

Други от Интервюта

Камен Колчев: Съветвам да не инвестирате в имоти, при влизане в еврозоната цените ще паднат с 10-20%

Ако имахме добре работеща държава,  икономическите ни показатели щяха да са като на Естония и на Полша, казва председателят на Съвета на директорите на "Елана финансов холдинг" В САЩ 50%

Стоян Чапразов, преводачът на "Оръжията и човекът": Очаквах протести. Свободата в изкуството не може да бъде победена с юмруци и крясъци

Лесно се затварят театри. Артистите, които отстояха правото си продукцията им да бъде гледана, заслужават награда, казва в първо интервю след скандала Стоян Чапразов

Д-р Росен Гацин: Как да има у нас стари, известни родове? През 60-те години властта е насърчавала смяната на фамилното име

Напоследък е тренд особено българите в чужбина да търсят родословните си дървета, казва културният антрополог Още акценти от интервюто: Когато докажем, че живелият 130 г

Прокурор Десислава Петрова: Леглата за психично болни в София са критично малко, скоро може да има срив

Грижата, която проявява държавата, не е достатъчна. В прокуратурата сме убедени, че трябва да работим заедно, казва зам. градският прокурор на София И още акценти в интервюто: При проверките ни не

Вержиния Джевелекова: Най-добрият подход към акцизите е дългосрочното планиране и диалога

При сегашния календар за увеличение на налога приходите в бюджета устойчиво растяха, казва мениджърът по връзки с обществеността на "Филип Морис България" - Госпожо Джевелекова

>