Кметът на Сливен иска помощ от държавата за стопаните, чиито овощни градини измръзнаха през март

01.07.2023 14:32 Ваньо Стоилов
Тази година прасковите в Сливенско ще бъдат по-малко и по-скъпи. Снимка: Община Сливен

Кметът на Сливен Стефан Радев изпрати писмо да министър-председателя на Република България акад. Николай Денков. В него сливенският градоначалник настоява държавата да гарантира бюджет, с който да бъдат подкрепени стопанствата от Сливенския регион, които са със 100 процента пропаднали площи, съобщиха от общината.

Заради лошите метеорологични условия на 30 март до 100 процента измръзнаха трайни насаждения при ранните сортове, късните сортове са с до 50 процента повредени плодници. Измръзнали са плодните пъпки на 16 600 декара овощни видове, най-вече праскови, обработвани от 550 земеделски стопани.

За първи път в историята на този тип земеделие става такова осланяване, с такива поражения, при които е унищожена цялата реколта. Това доведе до фалит на голяма част от дребните земеделски стопани от Сливенско, чието препитание е само от доходите за отглеждането на насажденията. В момента те не са в състояние да обслужват своите кредити и да плащат осигуровки.

"Посетих на място някои от градините и се срещнах със стопаните, които са отчаяни заради пропадналата реколта. Хората се грижат семейно за тях. Част от тях познавам и лично. Убедих се в състоянието на стопанствата. Тези хора не развиват друга дейност и не разчитат на други доходи. Единственият им доход за препитание е от овощните градини", пише сливенският кмет. Той посочва още, че овощарството е традиция за Сливенския регион от десетилетия. Там се отглеждат близо 70 на сто от прасковените насаждения в Югоизточна България. Този тип земеделие се предава от поколение на поколение.

"Като кмет на община Сливен съм загрижен за техните семейства, поминък и бъдещото развитие на земеделието в региона. Това са скромни и трудолюбиви хора, малки земеделски производители, които разчитат на помощта на държавата", посочва още Радев. Той настоява всички, ангажирани с процедурата за приемане на Бюджет 2023, да вземат под внимание неблагоприятната ситуация и да предвидят средства, с които да бъдат компенсирани тези стопанства. Това е решение и подкрепа, с които да се предотвратят техните фалити.

"Необходимата сума за компенсация за пострадалите земеделци в цялата страна възлиза на 20 милиона лева. Категорично настоявам да бъдат защитени интересите на местната общност и по този начин да се запази традиционният ни поминък и хората да останат в малките населени места", завършва Стефан Радев.

Копия от писмото са изпратени до министъра на финансите Асен Василев и до министъра на земеделието и храните Кирил Вътев.

Други от От страната и света

БНБ: Депозитите на домакинствата надхвърлят вече 86 млрд. лева

Депозитите на домакинствата в търговските банки у нас нараснаха с 6,1 млрд. лева от началото на годината и вече надхвърлят 86 млрд. лева, сочат данните на Българската народна банка (БНБ)

Центърът на Варна грейва с изцяло нова коледна украса (Снимки)

Изцяло нова, енергоспестяваща празнична украса ще освети центъра на Варна за предстоящите коледни и новогодишни празници. От няколко дни се извършва монтажът на новите елементи

Две деца на 6 и 10 г. са блъснати от коли в Пиринско

Две деца са били блъснати от коли в Благоевградска област през почивните дни. Първият инцидент е станал в Гоце Делчев.  В Районното управление е получен сигнал от ФСМП-Гоце Делчев

Софиянци решават как да разпределят рекорден бюджет за “Идеи за града”

Започна гласуването за проектите, предложени от жителите на София в програмата за граждански бюджети „Идеи за града". На платформата "Решава София" са качени общо над 250 проектопредложения

В Русе отбелязват 140 г. от създаването на Пети пехотен Дунавски полк

140-годишнината на Пети пехотен Дунавски полк ще бъде отбелязана на 29 и 30 ноември с няколко инициативи, които Национално дружество Традиция" – клон Русе организира с подкрепата на Община Русе

>