Първо промените в конституцията, а чак след това нови главен прокурор и ВСС (Обзор)
ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС “молят” сегашния съвет да спре търсенето на титуляр на мястото на Иван Гешев
Никола Минчев обяви, че Борислав Сарафов е “по-малко неприятният вариант” засега
Правосъдният министър оспори пред съда избора на и.ф. обвинител №1
Първо да бъде променена конституцията, а едва след това да се попълва съставът на ВСС, който да избере нов главен прокурор. Тази договорка постигнаха ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС.
Трите парламентарни сили призоваха сегашният състав на ВСС, който е с изтекъл мандат, да спре процедурата по избор на нов главен прокурор. В сряда предстои тяхната декларация да бъде гласувана и от парламента.
“Отправяме своя призив към Висшия съдебен съвет да спре процедурата по избор на нов главен прокурор до окончателното произнасяне на Конституционния съд, както и до окончателното приемане на предвижданите промени в Конституцията на Република България”, пише в декларацията, подписана от Бойко Борисов и Деница Сачева от ГЕРБ, Христо Иванов, Никола Минчев и Атанас Атанасов от ПП-ДБ, и Мустафа Карадайъ и Делян Пеевски от ДПС.
ВСС освободи Иван Гешев като главен прокурор на 15 юни, след което посочи за временно изпълняващ функциите Борислав Сарафов. В петък правосъдният министър Атанас Славов официално оспори пред ВАС избора на Сарафов за и.ф. шеф на прокуратурата. Според него решението на прокурорската колегия от 16 юни е нищожно, алтернативно – незаконосъобразно.
Спирането на избора на нов главен прокурор обаче не било бетониране на Сарафов, разясни Никола Минчев от ПП. “Той ще остане на този пост, но това е по-малко неприятният вариант, отколкото да имаме избор на нов главен прокурор от настоящия нереформиран и вече делегитимиран ВСС”, настоя той. В момента нямало и готовност да се избере нов съвет.
И ПП-ДБ, и ДПС, и ГЕРБ изрично подчертаха, че не се месят в разделението на властите, а изразявали политическата си воля и само призовавали магистратите да забавят процедурата. Промените в конституцията ще засягат както фигурата на главния прокурор, така и ВСС, а допълнително сегашният съвет не бил показал със Сарафов, че е “способен на обективен, качествен и безпристрастен избор”, твърди Минчев.
“Този ВСС е с изтекъл мандат, не е логично да избира прокурор за 7 г. Този прокурор ще работи с новия ВСС, ще има прокурорски съвет, съдийски съвет отделно”, каза и Делян Пеевски. Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ отбеляза, че с ПП-ДБ и ГЕРБ са единодушни, че трябват конституционни промени, но имали различия. Работната група по измененията щяла да ги изчисти.
“Проекти ще внесат всички. Не говорим за един проект. Ние ще внесем наш, всяка друга група - свой, и ще заработи комисията”, добави Пеевски.
Юристката от ГЕРБ Рая Азарян обяви, че преговорите са напреднали и вероятно до края на юли ще има готов проект за промени.
“Искаме да отговорим на очакванията на обществото. Изключително важно е както какъв човек ще бъде избран с доверие на мнозинството, така и да бъде избран в рамките на закона и в рамките на това, което сме се договорили”, обясни и Деница Сачева от ГЕРБ.
Никола Минчев изрази надежда, че изборът на главен прокурор ще мине бързо, ако преди това и конституционните изменения се засилят, затова още не са се отказали да търсят нужните 12 гласа, за да съберат 180 депутати.
Намеренията за “бърза писта” за промените обаче бяха порязани от ИТН. Тошко Йорданов потвърди за обаждане от Христо Иванов, но се ядоса, че така и не получил конкретни предложения. БСП също са резервирани за експресни реформи, а “Възраждане” засега не са приемлив партньор за ПП-ДБ, макар Никола Минчев да обяви, че никоя парламентарна група няма да бъде изключена от разговора.