От “Промяната” обещали на Борисов, че ротация на премиери ще има (Обзор)
Трима вече са номинирани за шеф на здравната каса, до 13 юли трябва да ги гласуват
Ротация на премиери да има, са обещали лидерите на “Продължаваме промяната” пред лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Това стана ясно на 23-ия ден от избора на кабинета “Денков/Габриел”, чието създаване бе договорено именно с ангажимента на 9-ия му месец акад. Николай Денков и вицепремиерът Мария Габриел да си сменят местата.
Петков, Асен Василев и Денков категорично заявиха, че стоят зад думите си да има ротация и да продължим правителството, обяви Борисов в четвъртък. Уверението от лидерите на ПП дошло във вторник по време на лидерската среща в парламента на двете управляващи формации.
Ротацията е част от целия пакет от договорките, които имаме. Това е фундаментална част от възможността изобщо да съществува такова управление и никой от наша страна не я е поставял под съмнение никога, потвърди по-късно и съпредседателят на ДБ Христо Иванов.
Лидерите на “Промяната” Кирил Петков и Асен Василев не коментираха думите на Борисов, но от Брюксел се включи Денков.
Доколкото зависи от мен, аз правя и ще правя всичко възможно да си извървим етапите и да работим заедно с Мария Габриел, така че да стигнем до ротацията. Разбира се, има много неща, които не зависят от мен, и те са преди всичко в Народното събрание, каза премиерът.
Съмненията в спазването на договорката за ротацията на премиерите дойдоха, след като миналата седмица Борисов изрази съмнения, че такава няма да има, и обвини ПП-ДБ, че искат да командват ГЕРБ.
Двете формации още не са се разбрали и за бюджета, изготвен от финансовия министър Асен Василев, нито за коалиционното им споразумение, за което настояваха от ГЕРБ. В четвъртък обаче Борисов обяви, бюджетът е по-важен.
Коалиционен механизъм, или механизъм на коалиционните действия, или механизъм на механизмите - как ще го кръстят, как ще го подпишат и дали ще го подпишат, няма значение. Най-важен инструмент, който подкрепя законодателната, управленската програма, е бюджетът. Дали ще го наречем механизъм, или коалиционно действие, то е едно и също - да се разберем какво искат да подкрепим, или какво те ще се съгласят да подкрепим, каза Борисов.
Именно ГЕРБ повдигнали темата за разписването на ангажиментите на двете формации, а от ПП-ДБ очаквали вътре да се разпишат и седемте условия, които поставиха на партията на Борисов.
Партньорите ще трябва да се разберат и за механизъм за избор на шефовете на регулаторите, тъй като парламентът вече започна процедурата по избор на шефове на БНБ, Сметната палата и здравната каса.
Вече е ясно, че партньорите нямат съгласие кой да оглави БНБ. От ГЕРБ заявиха, че ще подкрепят досегашния ѝ гуверньор Димитър Радев, когото обаче от ПП-ДБ не одобряват.
Като искат да има тяхна номинация - ще има две и парламентът ще избере. Като дадат по-добър кандидат от Митко... Просто им се учудвам. Да вземат тогава БНБ. Щом искат, да го вземат, коментира Борисов в четвъртък.
Партиите имат още седмица, за да предлагат кандидати за банката.
Още толкова време имат и за номинации за председател на Сметната палата. Според правилата, които НС прие миналия петък, срокът бе седмица, но в четвъртък ГЕРБ и ПП-ДБ решиха да го удължат.
Трима пък са номинирани за управител на здравната каса, където срокът вече изтече.
От ГЕРБ-СДС издигнаха бившата директорка на Столичната здравна каса Иванка Динева, от “Възраждане” предлагат д-р Тодор Хинов - член на Председателския съвет на Българския лекарски съюз, а БСП номинираха проф. Жени Стайкова - председател на Съвета на директорите на ямболската болница “Св. Пантелеймон” и бивш директор на Националния център по обществено здраве и анализи.
Предстои тримата да бъдат изслушани от здравната комисия в парламента следващата седмица, а после кандидатурите им ще бъдат гласувани от Народното събрание. 13 юли е крайният срок за избор на управител на НЗОК.
И за трите регулатора правилото е еднакво - кандидатите трябва да съберат гласовете на повече от половината от присъстващите в пленарната зала депутати. Ако такава подкрепа е получил повече от един от кандидатите, за избран се счита този с най-много гласове.