Отвориха ДС капан за 12-годишния Васил, за да остане в него (не)удобно 45-годишният Терзиев
- Още миналия октомври, когато името на успешния предприемач милионер се промуши като потенциален кандидат за кмет на София, известни лица дори в ДБ неофициално се усъмниха, че баща и двама дядовци ще провалят политическата му кариера
- Днес тази тема е основен коз на опоненти с различен цвят и в социалните мрежи
Стореното от Държавна сигурност е изключително голямо престъпление, истински ме боли за това какво е било причинено - да зачистиш 40-50 хил. човека, да маргинализираш децата им без никаква вина. Това, което се е случило заради този репресивен апарат, за съжаление, е причината да виждаме всички тези недъзи - криминалния преход, който ни организираха, и бъдещето на децата ни, което откраднаха. Категоричен съм, че времената на ДС не бива никога да се повтарят. Това е голям грях.
Това са думи на Васил Терзиев - IT специалист, предприемач, а от два дни и официален кандидат за кмет на София, издигнат от “Продължаваме промяната”, “Демократична България”, “Спаси София” и “Екипът на София”.
Едва ли 45-годишният суперуспешен бизнесмен е подозирал, че
33 години след промените у нас ще му се наложи да се оправдава за своя род
Защото след 33 години на ожесточени спорове в парламента между комунисти и антикомунисти, на лустрации, вадене на досиета и обвинения в агентурно минало и ченгета, днес на политическата сцена е поколение, което няма съзнателен спомен за Държавна сигурност.
Но за Васил Терзиев (който е на 12 г. през 1990 г., когато са закрити комунистическите тайни служби) очевидно ДС капанът е готвен отдавна, за да потрябва при нужда. Още миналия октомври, когато името му се промуши като потенциален кандидат за кмет, известни лица дори в “Демократична България” се усъмниха, че фамилията на младия мъж може да се окаже пречка за политическата му кариера. Правеха го неофициално, за да мотивират защо един изключително богат и успешен човек не може да стане партиен кандидат. Казусът “ДС и Терзиев” се появи и в медии - дядо, баща, чичо и дядовият брат били висши офицери в Държавна сигурност.
А преди дни дори първият шеф на Комисията по досиетата и ексдепутат от СДС Методи Андреев влезе в играта с детайли за кариерното им развитие:
Дядото - ген. -майор Васил Терзиев, е бил началник на III ГУ - военното контраразузнаване.
Брат му - ген.- лейт. Тодор Терзиев, е бил шеф на IV ГУ на ДС.
Бащата на Терзиев - Александър, е бил служител на I ГУ, работил под прикритие в посолството ни в САЩ.
А чичо му Павел Терзиев - офицер от VI ГУ, отговарял за Юридическия факултет на СУ.
(С какво се занимаваха комунистическите тайни служби - виж в карето.)
Вероятно и затова на първата си пресконференция вече като кандидат за кмет във вторник Терзиев застана пред медиите подготвен и за тази тема.
“Няма неудобни въпроси, всички трябва да се слагат на масата и да им се отговаря честно, това е важно за начина на управление, който ние искаме”, обеща той.
За дядо си разказа, че е починал през 1992 г. и двамата никога не са говорили за работата му за ДС. Но пък
родителите му са го възпитали в различни ценности, за което им е благодарен
А за да затвори темата за ДС, Терзиев допълни: Много се надявам никога никой да не говори за Народния съд с лека ръка. Това не бива да си го позволяваме като общество. Затова моята кауза е, че трябва да работим за създаването на мислещи, можещи и свободни хора. За себе си и за децата си не искам да живеем повече в автократичен режим. И аз винаги ще работя за това, на това уча децата си и няма да се откажа по никакъв повод.
Темата за ДС миналото на родата на Терзиев обаче рязко се превърна в №1 не само за тъмносиния електорат в столицата, който би следвало да даде подкрепа за кандидата на ДБ. Но се превърна в коз за политическите му опоненти, които не могат да извадят нищо друго за него.
“Силно червена, тъмночервена, потомък на Държавна сигурност... и съм много любопитен как десните хора, с които ние дълги години бяхме заедно, впоследствие се разделихме на СДС и ДСБ, биха посегнали към тази бюлетина, още повече че хората, които са най-гръмогласни в това отношение между тях, продължават да настояват за лустрация и сега”, коментира лидерът на СДС Румен Христов, чиято партия в момента е коалиционен партньор на ГЕРБ.
“Представяте ли си в Германия на генерал от СС внукът му да бъде издигнат за кмет на Берлин?”, попита Христов.
Аналогията му обаче бе опровергана изненадващо не от човек от екипа на Терзиев, а от левия политолог Борис Попиванов.
“Лидерът на СДС визира кандидата на ПП-ДБ за кмет на София Васил Терзиев, който се падал внук на генерал от ДС, и иска да провокира възмущението ни с аналогията, че в Берлин не би бил възможен кандидат, който е внук на генерал от СС. Само че е възможен, и то не внук, а направо син, и не просто кандидат, а печеливш кандидат. Рихард фон Вайцзекер, избран за кмет на Западен Берлин в периода 1981-1984, а после дори за президент на ФРГ, е син на бригаденфюрера от СС (еквивалент на генерал-майор от армията) Ернст фон Вайцзекер. Така че западният пример в случая няма да помогне :)”, написа Попиванов с пост във фейсбук.
1925 година: ражда се Държавна сигурност, а през 1990 г. я закриват
Държавна сигурност е бивша българска тайна служба за разузнаване и контраразузнаване, упражнявала политическа репресия. Съществува между 1925 и 1990 г. и се закрива с падането на социализма. Към края си е била разделена на шест управления, занимаващи се с различна дейност и развили мрежи от свои агенти.
Първо главно управление се е занимавало с външнополитическо разузнаване. След падането на комунистическия режим ПГУ се обособява в самостоятелна служба, предшественик на днешната Държавна агенция “Разузнаване”. Там е работил Александър Терзиев - бащата на Васил, както и в посолството ни в САЩ под прикритие.
Второ главно управление работи по контраразузнаването, като се акцентрира основно върху чуждите дипломати у нас. От 1952 до 1976 г. шеф на Трето главно управление е Васил Терзиев - дядото на кандитат-кмета на София от ПП-ДБ.
Трето главно управление се е занимавало с военно контраразузнаване и е следило за лоялността на армията към комунистическия режим. След 1990 г. то става част от Министерството на отбраната, а днес се нарича Държавна агенция “Национална сигурност”.
Четвърто управление е отделено от Военно главно управление чак през 1986 г. за “контраразузнавателно обслужване на икономиката”. От него се очаква да пресича опитите за чужда шпионска дейност в икономиката. То е било оглавявано от ген. Тодор Терзиев - брат на дядото на кандидат-кмета. Впоследствие става и партиен секретар на МВР.
Пето управление е създадено като служба за охрана на царския дворец “Врана” и на членовете на Политбюро на ЦК на БКП. То е предшественик на днешната Национална служба за охрана.
Шесто управление играе ролята на политическа полиция. Работата му е да контролира потенциалните критици на режима. След 1990 г. то се превръща в ГДБОП.