Борисов, Пеевски, Петков договарят промени в конституцията (снимки, видео)
Десислава Атанасова настоя за бързо формиране на конституционната комисия, която да започне работа по внесени проекти за промени в конституцията, или пък по формирането на един общ на формациите, които участват в това начинание
Нова среща, този път посветена на конституционната реформа провеждат ПП-ДБ и ГЕРБ в парламентарната зала "Изток". Тук е правосъдният министър Атанас Славов.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и депутатите Радомир Чолаков, Десислава Атанасова и Рая Азарян представляват най-гoлямата формация.
Христо Иванов, Надежда Йорданова, Атанас Атанасов, Кирил Петков и Никола Минчев пък са от ПП-ДБ
Мустафа Карадайъ, Йордан Цонев и Делян Пеевски от ДПС също дойдоха.
Разговорът откри Христо Иванов от ДБ, който подчерта, че срещата е, за да се уточнят "отделните елементи на процеса" по промяна на конституцията. "Ще обсъдим обхвата на конституционната реформа, начинът, по който промените ще бъдат вкарани в НС, времето и времевите параметри", подчерта той. Част от темите са свързани с избора на членове на ВСС, изменения в НПК и Закона за съдебната власт.
"Разбираме необходимостта от промени в НПК и Закона за борба с корупцията, но и нуждата от сериозни промени в конституцията в глава "Съдебна власт". Наясно сме, че това няма да е лек процес", заяви шефката на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова. Тя отбеляза, че е важно да се знае могат ли трите парламентарни групи да действат, но и да привлекат и останалите групи към този процес. Това е българската конституция и е редно да участваме заедно, добави тя.
Атанасова настоя за бързо формиране на конституционната комисията, която да започне работа по внесени проекти, или пък по формирането на един общ на формациите, които участват в това начинание. И разкри подробности - на предишната среща (в понеделник - бел. ред) е участвала Надежда Йорданова от ДБ и Хамид Хамид от ДПС.
"Трите проекта на ГЕРБ, ДБ и ДПС имат съществени разлики. На тази среща трябва да стане ясно по кой път ще се движим. Трите ПГ имат свои проекти, които конституционната комисия да обсъди, или да започне сериозна работа по преговори и разговори за най-добрия модел и концепция", повтори отново Атанасова. Тя е видяла "твърде различна визия в проекта на ДБ с този на ДПС, и техния, но пък има "големи сходства между вашият и нашият проект от 2020 г.". Тя попита дали присъстващите формации ще формират мнозинството и ще гарантират конституционна промяна, или очакват и други партии за мнозинство от над 180 депутата и "бърза писта" за промените.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ подчерта, че след 30 г. трябва да се види до какво ниво е стигнала демокрацията и функционалностите, и взаимния контрол на различните власти. "Да видим има ли нужда, и ако има, по кои текстове от конституцията, в каква посока бихме могли да постигнем съгласие да променяме. До тук всичко е добре, но започват дребни конкретни неща", заяви той.
"Имаше едни проекти от 2020 г. в период на пол криза. Ние от ДПС представихме нашият, разпратихме го на всички ПГ като заявихме, че това са само идеи, на база на които да седнем и обсъдим какво трябва да се направи и можем ли да постигнем съгласие по различните текстове", добави той.
Той отбеляза, че година и половина по-късно вече са на етапа, в който да започнем да говорят помежду си на база на конкретни идеи за реформа. "Като говорим за съдебна реформа, всеки тук много ясно знае, че не е дост само да направим промени в конституцията, но без това няма как да се направена съдържателна цялостна съдебна реформа. Нашият призив е за открит диалог на основата, на който да търсим съгласията, а не различията", завърши Карадайъ преди трите партии да продължат разговора си на закрити врати.