С промени в закон министър иска да пази красивите гледки
Юлиян Попов ще инициира дискусия как да стане това, провокиран от Роженския пилон, на чието откриване няма да отиде
Идея за написване и приемане на закон за защита на природните гледки или поне на текстове в този смисъл в съществуващи закони лансира в социалните мрежи министърът на околната среда и водите Юлиан Попов. Поводът е прословутият 111-метров пилон на поляната, на която се провежда Роженският събор и чието изграждане
нямаше как да се спре от екологични съображения
Сега министърът инициира национален дебат за природната гледка и нейното дефиниране в законодателството, се разбира от негов пост във фейсбук. Той пише, че няма да отиде на събора, а ако бъде поканен, ще намери начин да отклони любезно поканата.
Попов е написал, че думата “ландшафт” е спомената 11 пъти в Закона за опазване на околната среда,
но никъде няма нейна дефиниция,
а и липсват процедури за това как се опазва ландшафтът. “Когато един закон посочва проблем, но не дефинира самия проблем и не описва процедурите и отговорностите за решаването му, нормално е законът да бъде допълнен”, пише Попов в предизвикалия сериозна дискусия фейсбук пост.
Министърът казва, че няма да изобретим топлата вода с подобен закон, защото поне в четири държави в Европа има подобни защитни текстове.
Например в Швейцария всяко строителство, което може да наруши гледката,
се маркира със специален силует,
от който всеки заинтересован може да види как ще изглежда местността след края на строежа.
В Италия и в други страни членки има специални природни гледки, които са защитени законодателно.
А във Великобритания законът определя специални AONB територии (от Area of Outstanding Natural Beauty, или територия с изключителна природна красота - бел. ред.) и има разписани в закон правила за тяхната защита. Ако една природна гледка е красива, тя може да бъде запазена така, че никаква човешка дейност не може да я промени – било постоянно като строителство или временно като еднодневен фестивал. На подобна защите например подлежат и всички каменни дувари и живи плетове.
Екоминистърът отговаря утвърдително на въпрос дали с подобни законови текстове
може да се защити гледката на софиянци към Витоша
от евентуални проекти за изграждане на небостъргачи в столицата.
Мнозина други участници в дискусията проявяват съмнение, че е вече прекалено късно да се защитава каквото и да било. Трети питат иронично министъра дали електропроводите, пилоните на вятърните перки и слънчевите панели сред природата също не препречват природните гледки.
Самият Юлиан Попов е написал, че процесът няма да е лесен и със сигурност ще има буйни спорове. “Но е крайно време да повдигнем този въпрос, преди да сме разсипали всичко наоколо”, пише той.