Игра на лихви – 2 месеца ги свалят, 3 ги вдигат, но за ипотечните заеми са под 3% (Обзор)

27.06.2023 22:30 Румяна Дeнчeва
Ниските лихви по ипотечните заеми продължават да движат имотния пазар у нас.

България се оказва сред държавите в Европа с най-евтини жилищни кредити

Мерките на БНБ за охлаждане на кредитирането вече дават резултат, макар и плах. За май централната банка отчита увеличаване на лихвените нива и за домакинствата, и за бизнеса. Данните за обемите на новите заеми обаче показват, че това движение е направило бизнеса малко по-предпазлив, докато гражданите продължават да теглят.

Средният лихвен процент по левовите кредити за потребление е достигнал 8,66%, което е с 0,85 пункта повече от преди година. При  ипотеките  в левове средната лихва се повишава за месец с 0,06 пункта до 2,6%, а за година  с 0,05.  Всъщност от началото на годината до края на май банките са вдигали лихвите през три месеца, а в другите два са ги намалявали. В крайна сметка обаче дори с годишните разходи оскъпяването остава под 3%.

Средната лихва по кредитите за бизнес до 1 млн. евро, договорени в левове, за месец се вдига с 0,08 пункта до 3,77%, а за година с 0,9 пункта. При заеми  над 1 млн. евро месечното повишение е с 0,72 пункта до 4,01%. Още по-отчетлив е ръстът при кредитите до 1 млн. евро, договорени в същата валута - за месец до 4,92%, а за година с 2,34 пункта.  Намаление има само при заемите над 1 млн. евро, където лихвата е паднала до 5,35%.  

Две основни мерки засега прилага БНБ, за да свие темповете на новите заеми. Първата е предстоящото от 1 юли увеличаване на минималните задължителни резерви по привлечените от банките средства от  10 на 12%. Към това се добавя и влиянието на буфера за рискови заеми, който от 1 октомври ще стигне 2%.

При лихвите по депозитите също се отчита леко движение нагоре. За май средният лихвен процент по депозитите в левове с договорен срок се повишава с 0,09 пункта до 0,56%, а по тези в евро - до 0,7%. Няма промяна обаче при средната лихва по овърнайт депозитите в левове и в евро, която остава близо до нулата -  0,01%. Средната доходност на депозитите, договорени за ползване след предизвестие в левове и в евро, запазва нивото си съответно от 0,11 и 0,16%.

Логично при тези нива България се оказва сред държавите в Европа с най-евтини жилищни кредити, показва анализ на РИА Новости по официални данни от централните банки в Европа към март.

Най-скъпи са в Украйна заради войната. Там средната лихва на година е 13,4% - най-високото ниво от 2019 г. насам. На второ място е Молдова, където цената на ипотека е 12,03% годишно. Следват Унгария (10,52%) и Полша (8,9%). Все пак в последните три страни лихвите по заеми са намалели.

Сред държавите със скъпи кредити са и Румъния и Русия, съответно с годишна лихва от 8,4 и 8,18%. Оскъпяване между 6 и 8% има в Северна Македония, Черна гора, Румъния, Чехия и Сърбия. Наполовина по-ниски са те в Дания, Латвия, Естония, Великобритания, Словения, Кипър и Албания.

Едни от най-ниските лихви по жилищните кредити през март имаше в Швейцария, Хърватия, България и Франция - в диапазона 2,4-2,9%. А най-евтин ипотечен кредит в Европа през март тази година е можело да бъде взет в Малта - с лихва от 2,4%.

В сравнение с миналата година има чувствително покачване на оскъпяването. През 2022 г. най-ниските средни лихви са били в Люксембург - 1,6%, и във Франция - 2,1%.

При повечето държави в Европа през март средните лихви по ипотеки са стигнали исторически върхове. В Германия, Швеция, Ирландия, Люксембург, Финландия, Словения, Нидерландия и Австрия са на нивата от 2008-2009 г.

Стойностите от 2010-2011 г. са стигнати в Литва, Латвия, Естония, Швейцария и Румъния. На ниво от 2012-2014 г. са се върнали лихвите в Сърбия, Великобритания, Белгия, Португалия, Италия, Испания, Чехия, Дания, Норвегия, Кипър, Франция. В Северна Македония, Словакия, Черна гора и Ирландия оскъпяването е като преди 7 г. За първите три месеца на тази година средните лихви са се повишили най-много в Украйна, Русия и Кипър - съответно с 3,9, 1,53 и 1,4 процентни пункта. За същия период намаляват най-много в България, Малта, Полша и Молдова - с 0,2-0,7 пункта.

Други от От страната и света

Мъж е със счупен зъб след сбиване на кръстовище в Казанлък

Мъж е със счупен зъб след сбиване на кръстовище в Казанлък, съобщиха от полицията. Сигнал е подаден от 49-годишен мъж, че около 22:00 часа на 23 ноември, на кръстовище в града

Трима примамиха гейове в хотели в София, снимаха ги голи и им взеха 150 000 лева

Изнудвали ги с кадрите, събрали сумата за 2 седмици Трима души бяха задържани за изнудване на гейове, които примамили в хотели в София, снимали ги голи и изнудили да им дадат 150 000 лева

Потокът на руски газ към Европа през Украйна остава стабилен

Преносът на руски газ за Европа през Украйна остава на стабилно ниво днес въпреки договорните спорове между руската държавната компания "Газпром" и австрийската О Ем Ви (OMV)

71-годишна почина при верижна катастрофа в Кърджали

71-годишна жена почина при верижна катастрофа в Кърджали, съобщиха от полицията. Инцидентът е станал на 24 ноември. 48-годишен водач е блъснал намаляващ пред него скоростта

Днес става ясно чия е статуята от Хераклея Синтика, стояла до фонтан преди 20 века

Коя е историческата фигура, изобразена като бог Хермес и открита през лятото при археологическите разкопки в Големия канал на античния град Хераклея Синтика край Петрич, ще се разбере днес

>