Нов казус – спира ли изборът на нов главен прокурор, докато КС решава 13 или 17 гласа са необходими (Обзор)
Съдът допусна искането на Иван Гешев срещу промените в НПК и съдебния закон
Ще спре ли Висшият съдебен съвет (ВСС) процедурата по избор на нов главен прокурор, която откри миналия четвъртък? Това е въпросът, който си задават юристи и политици, след като във вторник Конституционният съд (КС) единодушно с 10 гласа “за” допусна делото, образувано по искане на бившия главен прокурор Иван Гешев.
В последните си дни на поста той оспори текстове от НПК и съдебния закон. С тях бяха въведени механизмът за разследване на главния прокурор и съдебният контрол върху отказите на прокуратурата. С промените в съдебния закон беше дадено правото на 13 души от ВСС да предлагат за назначаване и освобождаване обвинител №1 и бяха задължени магистратите отново да изберат своите хора в кадровия орган. Според приетите текстове до три месеца парламентът и съдебната система трябва да гласуват новия ВСС. Магистратите избраха кадровици от своята квота още през лятото на 2022 г., но заради депутатите те не можаха да встъпят. Сега изборът им се анулира.
Решението на КС да допусне искането на Гешев не е изненада. Практика на съдиите е да гледат казуси, които не са тълкували.
За мен решението е процесуална пречка за продължаване на процедурата за избор на нов главен прокурор. На следващото заседание на ВСС ще предложа тя да спре, заяви правосъдният министър Атанас Славов. Той председателства пленума на съвета и определя дневния ред.
Коментар във фейсбук направи и бившият главен прокурор.
Решение на КС потвърждава казаното от мен: Първо. Рекордно бързото ми отстраняване трябваше да изпревари произнасянето на КС.
Второ. Крадливи политици подчиниха ВСС на своите собствени страхове и го принудиха да спазва техния задкулисен график. Истината е, че ако процедурата не беше приключила, тоест ако се спазваха конституцията, законите и правилата на самия ВСС, той трябваше да я спре до окончателното решение на КС, написа Гешев.
Според него тогава ВСС нямала да може да го отстрани с 13 гласа, а щели да са необходими 17 - толкова, колкото са нужни и за председателите на ВКС и ВАС. Всъщност той беше отстранен с 16 гласа при 4-ма против.
Не е сигурно, че в четвъртък мнозинството ще спре процедурата за избор на нов главен прокурор. Според някои от кадровиците не е нужно, защото изслушването и изборът на кандидатите е чак на 26 октомври, а дотогава съдът би следвало да се е произнесъл.
КС обаче няма срок, в който да решава делата, а и това е доста сложно.
Съдът дори е поканил за становища 20 водещи юристи, сред които професорите Борис Велчев, Даниел Вълчев, Васил Мръчков, Лазар Груев, Емилия Друмева, Веселин Вучков, Пламен Киров. Становища ще дадат и 11 организации, а са конституирани 11 държавни институции.
По искане на Гешев в КС чака ред и още едно дело. То е дали този ВСС, който е с изтекъл мандат, може да го освободи.