Дългоочакваният ремонт на Хуманитарната гимназия в Пловдив стартира по вода
Като си представи човек, че тук е учил Любен Каравелов, че Васил Левски вече е мислил за своята революционна организация, просто потръпва, каза министърът на културата Кръстю Кръстев
За проекта на стойност близо 16 млн. лв. са осигурени едва 3,5
Кратък летен дъжд посрещна делегацията, събрала се пред Хуманитарната гимназия "Св. св. Кирил и Методий" в Пловдив, за да даде началото на чакания с години ремонт. Това е най-старото средно училище у нас, сградата му е паметник на културата, а цялостният проект за реставрацията ѝ е на стойност 15 967 066,31 лв. с ДДС.
"Всички общински ръководства сме задължени на това историческо училище. Не ми е приятно, но съм длъжен да го призная. Надали има пловдивчанин, който не е свързан с него", каза на церемонията кметът на града Здравко Димитров. Той припомни, че с гимназията са свързани редица именити българи, сред които и Патриарха на българската литература Иван Вазов. Зико пожела успех на районния кмет Георги Стаменов и на строителите, които ще трябва да реставрират паметника на културата. Обеща общината да осигури останалите средства, необходими за проекта, като уточни, че решението за това трябва да вземат съветниците в местния парламент.
Пред Хуманитарната гимназия дойде и министърът на културата Кръстю Кръстев, който определи училището като едно от сакралните места за Пловдив, но и за цялата страна. "Като си представи човек, че тук е учил Любен Каравелов, че Васил Левски вече е мислил за своята революционна организация, просто потръпва. Може да се каже, че това е люлката на хората, които са строили България", посочи той. И подчерта, че за него е чест, че министерството му е успяло да помогне за реставрацията на първата мъжка гимназия у нас. "Думите са излишни защо трябва да го направим - защото това е отдаването на почит към онези, които са започнали оттук и задължение към бъдещето на България. Да е честито и всичко да бъде прекрасно за това училище и да благодаря на хората, които дадоха възможност това нещо да се случи", каза министър Кръстев. И добави, че ремонтът ще бъде сложен, понеже сградата трябва да бъде възкресена във вида, в който е създадена.
От екипа на строителите заявиха, че усещат отговорността, която е върху тях. "Преди подписването на договора бяхме притеснени, че ще влезем в един храм. Това не е обикновен строителен обект, който трябва да бъде изпълнен и завършен", каза Живко Недев точно преди дъждът да завали.
За първия етап на ремонта, който включва работите по фасадата, покрива, дограмите и част от елинсталацията на сградата, са необходими около 6,6 млн. лв. От тях 2,7 млн. са осигурени от Министерството на културата, а 800 000 лв. от МОН. "Разчитаме на подкрепа отвсякъде. Представителите на държавността и на местната власт са обединени в една посока - че този единичен паметник на културата, тази светиня, трябва да бъде реставрирана. Да създадем възможност бъдещите поколения да се образоват в един музей", каза Георги Стаменов. По външната част на Хуманитарната гимназия ще се работи през това лято, а догодина, отново през ваканцията, строителите ще влязат вътре. Последният етап от ремонта включва двора и спортните площадки.
"Министерството на културата разполага с компетенцията да проследи ремонта и да помогне с това, с което може. Все пак този ремонт е много свързан с НИНКН, без него това нямаше как да стане", заяви Кръстю Кръстев. Той увери, че министерството ще бъде точно и безпощадно за ремонта, за може училището да бъде реставрирано в първоначалния си вид. "Ще се опитаме да помогнем. Не мога да ви кажа точни цифри, защото все още няма бюджет. Сигурно това ще стане със следващия", каза още той.