Петър Георгиев - Рей: от емигрант в Канада до успешен художник на два континента
След две години във Врачанския театър разбрал, че няма как да е актьор навън, тъй като не знаел езици. И открил таланта си да рисува
С акрилни бои и техниката “съвременен барок” Петър Георгиев - Рей пресъздава на бялото платно енергията на Космоса. “Тази енергия, която може би е някакъв абстрактен портрет на нашия Създател Бог. Той винаги е бил изобразяван фигуративно в класиката, но може би е една енергия, която ни въздейства и ръководи”, казва художникът.
Рисува предимно на тази тема, а картините му са полуабстрактни. Не иска
да налага своя
собствен разказ,
а вместо това да провокира останалите да разчетат изобразеното според техните разбирания. Често се случвало хора, купили картини от него, да му звънят, за да му кажат, че творбите наистина ги зареждат с позитивна енергия и дори стават част от семействата им. А това наистина е голям комплимент за Рей.
Наскоро артистът откри изложба в София, по време на която показа на гостите обвити в хартия картини, развивайки ги една по една. Изложените произведения са около 20, а самият Рей е радостен и благодарен за това, че е открил свой собствен почерк, който обаче не може да “характеризира само с думи”. Но е изключително важен, защото в наши дни почти всичко вече било измислено и направено. Именно този оригинален начин на изразяване помага на Рей да се открои като художник в артистичните среди в Щатите и Канада. А изложбата “Анатомия на енигмата”, чийто куратор бе специалистът по история на изкуството Аксиния Джурова, творецът показа за първи път в София. Изключение правят няколко картини, които са участвали в други по-малки експозиции. Замислил е още няколко в България, сред които една в галерията на външното министерство през септември тази година. Годината най-вероятно ще завърши с още една изложба в Монреал, където живее със семейството си. Дотогава Петър Георгиев - Рей планира да се задържи у нас, за да завърже повече контакти, и защото му е “приятно и весело”.
Художникът емигрира в Канада през 1991 г. И така повече от 30 години той живее и твори извън родината си. По образование е актьор, завършва ВИТИЗ (в наши дни НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов” - б.а), след това играе две години във Врачанския театър. Дори получава втора награда на Националния преглед за драма и театър за ролята на Лило в пиесата “Суматоха” на Радичков с режисьор Бина Харалампиева. След като напуска България, осъзнава,
че няма да стане актьор,
защото не говори нито английски, нито френски. И тогава съдбата го насочва в друга посока. “Това са превратностите на живота. Когато човек наруши зоната си на комфорт и излезе извън нея, възможностите се оказват безгранични в много случаи”, допълва Рей. Открива, че има талант, нарича го “художествено изразяване”, който му дава добър старт в живописното изкуство. Така Петър Георгиев - Рей започва да се занимава активно с рисуване, като вече е участвал в повече от 50 индивидуални и групови изложби в България, Канада, САЩ и Франция.
Освен на бялото платно обаче художникът изразява себе си и на белия лист. Още заминавайки за Канада, той пише стихосбирката “Гвоздеи Кръстни”, а по-късно създава и първия си роман “Мислителят, или Насаме с един живял”. По време на пандемията пише и книгите “Пътят” и “Планината”, които нарича “важни и полезни за читателите”. Освен стихосбирки и романи Рей измисля и пиесата “Светлината, която мами”. Но не превантивните мерки и дългият престой вкъщи разбулват вдъхновението му. Защото, “бидейки артист, аз съм си в перманентна изолация. Ние, артистите (предимно художници и писатели), сме подложени на това състояние поради естеството на нашата работа”, казва той.
През последните 30 г., в които живее извън родината, Рей събира мисли и наблюдава живота около себе си. Всички взети решения - и правилни, и грешни, са последвани от дълбок анализ защо са такива, а след това запечатани и на хартия. Така в един момент от натрупаните житейски уроци се получава книга, която актьорът художник оприличава на “пътеводител към успеха”, както и на “щит, който ще ви предпази от грешки и ще ви помага да воювате, без да давате жертви”.
Художникът вече има и друга подготвена книга. Нея обаче ще представи чак след като приключи сезонът на изложбите.