Американското разузнаване публикува доклада за произхода на COVID-19

24.06.2023 10:27
СНИМКА: Архив

Американското разузнаване публикува снощи доклада си за потенциален лабораторен произход на вируса SARS-CoV-2, който промени живота ни преди 3 години. Докладът се очакваше с голям интерес, тъй като в американските медии редовно излизат сведения, че вирусът е изпуснат от китайска лаборатория и американското правителство знае това - любима теза на Републиканците. Публикуването му съвпадна с поредна такава публикация - на "Уолстрийт джърнъл", който даже обяви имената на трима служители на лаборатория в Института по вирусология в Ухан като нулевите пациенти на пандемията.

Заключенията в доклада не са експлозивни - най-общо цялата разузнавателна общност на САЩ не е успяла да установи, въпреки задълбочените проучвания, пряко доказателство, че вирусът е изтекъл от лаборатория. "Нямаме индикация, че работата на Института по вирусология в Ухан е включвала вируса SARS-CoV-2 или негов близък предшественик, нито някакви преки доказателства, че в лабораторията е имало инцидент преди пандемията, който би могъл да я причини", пише в доклада, който е четири страници (секретни остават приложенията му, в които са описани детайлно разследванията).

Според ЦРУ и още една разузнавателна агенция не е възможно да се установи точният източник на ковид пандемията, тъй като и двете основни хипотези - лабораторен произход и заразяване на човек на пазара за диви животни в Ухан, разчитат на предположения или взаимно противоречащи си сведения. Съветът за национално разузнаване и още четири служби смятат, че вирусът е пренесен от заразено животно на човек по естествен път. Според министерството на енергетиката и ФБР лабораторен инцидент е най-вероятната причина за първото заразяване на човек с вируса SARS-CoV-2, макар и да дават различни доводи за това. Тук е любопитно да поясним, че министерството на енергетиката има отношение към въпроса, тъй като под неговата шапка оперират 17 национални лаборатории на САЩ във всякакви области, включително разчитане на човешкия геном и медицински изследвания.

Почти всички агенции преценяват, че SARS-CoV-2 не е бил генетично модифициран, макар че някои от тях смятат, че липсват достатъчно данни за категорично заключение. Всички агенции изключват варианта вирусът да е бил разработван като биологично оръжие.

По отношение на нулевите пациенти в доклада също липсват категорични заключения, че е имало такива в лабораторията на института. Неколцина служители на института се разболяват през есента на 2019 г., като част от симптомите им отговарят на COVID-19, но не са достатъчни, за да бъде поставена диагноза COVID-19, пише в доклада (това са същите хора, които "Уолстрийт Джърнъл" назова като нулеви пациенти на пандемията). Тази информация нито потвърждава, нито отхвърля една или друга хипотеза за произхода на вируса, защото симптомите могат да се дължат на редица заболявания, а част от тях не съответстват на COVID-19. Нямаме сведения, че сред тези служители има хоспитализирани заради симптоми, отговарящи на COVID-19, пише още в анализа.

Други от Докторе кажи

За първи път в Турция разделиха сиамски близнаци, съединени в главата

Първа по рода си за Турция операция за разделяне на сиамски близнаци, свързани в областта на главата, беше извършена в Анкарската градска болница "Билкент"

Първи смъртен случай от западнонилска треска в Северна Македония

Медиите в Северна Македония съобщават за първия смъртен случай от западнонилска треска. Става дума за 78-годишен мъж от Кочанско, който е починал една седмица след като е бил хоспитализиран в

Удължават забраната за износ на инсулин

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед за забрана износа на инсулини и аналози, и други понижаващи кръвната захар лекарства

Кметът на Соколарци пътува с трактор, за да купува лекарства на цялото село

С трактор през зимата, с коли или с автобуси - така десетки високопланински села в Сливенско се снабдяват с лекарства. В тях живеят предимно възрастни хора, а най-близките аптеки са на близо час път

Антибиотичната резистентност нараства, до 2050 г. може да убие 39 млн. души

Антибиотичната резистентност може да причини смъртта на над 39 млн. души до 2050 година, показва изследване, което коментира в "Денят започва" по БНТ проф

>