Николай Божилов: Създадохме “братска верига” – всеки масон има достъп

24.06.2023 09:00 Лили Първанова
Николай Божилов - Велик майстор на Обединената велика ложа на България

- Честито преизбиране на поста Велик майстор на ОВЛБ. Спечелихте с 96 гласа “за” от 127 имащи право на гласуване. За втори път печелите доверието на членовете на общността за нов тригодишен мандат. Как си обяснявате този факт?

- Спечелването на избора за Велик майстор с толкова голямо мнозинство, при конкуренция с още трима кандидати, е без прецедент в 30-годишната история на Обединената велика ложа на България. От над 300 години насам световното масонство се е утвърдило като организация на свободни мъже, които се ползват с добро име сред обществото. Братството на свободните зидари, както сме още известни и преди, и днес, привлича в редиците си значителна част от интелектуалния елит на всяка нация. Преобладаващата част от членовете на Обединената велика ложа на България и особено сред майсторите на ложи са личности с авторитет и влияние в обществения живот. Немалка част от братята ни умеят да мислят държавнически. А такива хора обичайно, вземат добре премислени решения с оглед на днешния и утрешния ден на Обединената велика ложа на България.

Ето защо изключително силната, ярко изразена подкрепа, която ми бе оказана, има още по-висока стойност. Майсторите на ложи ми повериха повторно ръководството на Обединената велика ложа за следващите три години. Това е недвусмислена и висока оценка за постигнатото през първия управленски мандат, но и тежка отговорност, която напълно осъзнавам и поемам.

- Застанахте на върха на Обединената велика ложа на България като Велик майстор в труден период за света - коронавирусната пандемия, която бе в апогея си. Какво свършихте през изминалия мандат и какво не успяхте да направите?

- Животът и дейността на Обединената велика ложа на България, на членуващите в нея 131 ложи, дори и само за тригодишен период е необхватна тема за едно интервю. 

Като илюстрация ще посоча, че в поредното издание на историята на Великата ложа - "30 години Обединена велика ложа на България" с обем от 336 стр., около една четвърт  е посветена на периода, през който имах честта да я ръководя. Затова ще фокусирам отговора си върху първата част на въпроса ви. 

Пандемията COVID-19 постави, бих казал - неочаквано, както цялата ни държава, така и българското масонство в непозната за всички ни изключително тежка обстановка. Под заплаха бе поставено здравето и животът на много хора, за съжаление, всеки от нас загуби и немалко близки.

Поех ръководството на ОВЛБ скоро след началото на епидемията, в една краткотрайна пролука в наложените в страната ограничения, позволила провеждане на Общото отчетно-изборно събрание. Затова не би било пресилено да кажа, че през голяма част от изминалите три години вниманието, усилията и вземаните мерки бяха доминирани от разбирането за огромната ни отговорност да не се допусне организираната дейност в братството да стане причина за разпространяване на заразата COVID-19 сред братята. 

Наред с това ние извършихме невиждана досега по мащабите си дейност за оказване на подкрепа с медицинска и друга помощ на семействата на пострадали или починали братя. 

Активизирахме създадената през 2018 г. масонска “Виртуална болница” - своеобразна платформа за братска взаимопомощ, чрез която наши братя медици да оказват съдействие на заболели братя и техни близки.

 Нещо повече, дейността ни за преодоляване на последиците от пандемията се разпростря значително по-мащабно извън масонското ни братство - в подкрепа на хората в беда и в неравностойно положение, в значителна подкрепа на медицински заведения с апаратура, консумативи и т.н. Многобройни са дарителските инициативи и прояви на отделни братя и ложи. И най-вече, извършени чрез нашата фондация “Благотворителност и милосърдие”. Така например по-малко от месец след като поех майсторския чук на Великата ложа, ОВЛБ сключи споразумение за сътрудничество с Агенцията за социално подпомагане (АСП). С това първо по рода си споразумение с държавна институция ние поставихме началото на по-тясно взаимодействие в интерес на обществото. Това бе и първата значителна стъпка в стремежа ни за по-широко отваряне на българското масонство към обществото и неговото реално подпомагане. В случая, конкретно в областта на здравеопазването, а в по-далечна перспектива - за решаване на жизненоважни за нацията ни социални, здравни, образователни, младежки, културни и други дейности, засягащи духовното развитие в родината ни. Чрез споразумението за сътрудничество с АСП поставихме началото на националната кампания “С грижа за всеки”. Тя се развиваше във времето с оглед на здравната обстановката в страната и необходимостта от подпомагане на хората, изпаднали в беда. 

Само за около две години фондацията “Благотворителност и милосърдие” успя да събере и дари в апаратура и пари над 170 000 лв. Няколко примера: на Столичната регионална здравна инспекция дарихме “Мобилен ваксинационен център”, автобус, специално оборудван за извършване на ваксинация и необходимия за това предварителен здравен преглед, на Районния център за трансфузионна хематология в Плевен дарихме многокомпонентна система за събиране на кръвни съставки и т.н.

С две думи - в условията на кризисна обстановка в страната братята от ОВЛБ доказаха, че са не само градивна част от обществото, но и милеят за родината си, оказват необходимата подкрепа.

Участието и приносът ни за преодоляване на последиците от пандемията за сетен път доказаха на дело и единия от трите благородни принципа на масонството. А той гласи: “Спомоществователство. Масоните се приучават да проявяват благотворителност и разбиране за нуждите не само на своите братя, но и на обществото като цяло, чрез лично участие и дарения”.

- Какво бе първото ви обръщение към братята, след като ви преизбраха? 

- Първите ми думи бяха израз на благодарност за изключително категоричната подкрепа, която е израз както на персонална оценка, така и на постигнатото. Подчертах, че постиженията ни са колективно дело, защото сам човек не може да се справи с ръководството на над хиляди братя, привлечени и сплотявани единствено от духовни стремления и високоморални подбуди за членство в организация, в която липсват познатите в живота материали и други зависимости.

Изразих благодарността си за оказаното ми доверие, което приемам като единна подкрепа в общата ни работа за укрепване на братската верига. Мощен стимул да продължим работата си за по-нататъшно засилване на привлекателността на масонството и приноса му както за личностното усъвършенстване, така и за духовното израстване на обществото ни.

- А каква е посоката, в която ще водите в следващите три години? 

- Както вече стана дума, посоката се постарах да задам през първия си управленски мандат. Започнати и развивани бяха редица дейности. За пример - една от тях е широкообхватната инициатива “Знанието е сила”, която цели по-нататъшното духовно израстване на българското масонство чрез висока специфична образованост. Тя цели да се подобри синхронът между установените през годините информационни и образователни средства в братството, както и създаване на нови. Съществен елемент от тази инициатива е проектът “Дигитална братска верига на ОВЛБ”. Чрез нея обединяваме всички досега съществуващи вътрешномасонски източници на информация и образователно четиво, улесняваме и гарантираме възможността за достъп на всеки един брат до този информационен масив. Поредната стъпка в реализацията на този проект бе създадената дигитална масонска интернет платформа “ОВЛБ онлайн”, която е без аналог сред регулярните велики ложи в Европа.

Положихме не само началото, но и стабилни основи на тази широкообхватна образователно-информационна система, която предстои да обогатяваме с качествено съдържание. Макар и съхранило столетни традиции, нашето братство, част от обществото ни, също търпи своето развитие, включително чрез умело използване на дигиталните технологии за благородни цели.

 - Изминалият ви мандат тръгна с обещанието, че ще се отворите изцяло за обществото и като принципи, цели и идеи? Успяхте ли да сте по-активни в социален план?

- За трите години на миналия ми мандат извършихме невиждан скок - отворихме се към хората, защото не сме “тайна” организация.

За част от активностите и постиженията ни в социален и образователен план вече споменах нееднократно. Като цяло масонството по принцип се стреми да спомага за изграждане на образовано, мислещо и национално отговорно гражданско общество, необходимо за всяка просперираща демокрация. Това се отнася и за ОВЛБ, която е единствено признатата от световното масонство българска Велика ложа. За да ни разбира обществото, по-напред трябва да ни познава. Да познава масонството въобще, така и българското масонство. А то, погледнато по-общо, има своята над 140-годишна история, привличало и привличащо в редиците си немалка част от българската интелигенция. 

Наред с многобройните ни прояви на благотворителност и милосърдие, за които стана дума, широко отворен прозорец на познание за историята и същността, за моралните принципи на масонството и друго стойностно четиво е нашият официален сайт.

- Напоследък се говори много за президентска република. Коя е най-добрата форма на управление за България според вас?

- В качеството ми на масон и Велик майстор на ОВЛБ ще отговоря на въпроса ви по принцип. Основен и непоклатим принцип, който масонството следва през своята над 300-годишна история, е ненамесата в политиката. Той е заложен още в първата от “Конституцията на свободните зидари”, написана от Джеймс Андерсън през 1723 г.  В приетите през 1929 г. от Обединената велика ложа на Англия “Основни принципи за признание на велика ложа” е записано “Обсъждането на религия и политика в ложите е строго забранено”. Масонството се стреми да търси това, което обединява хората, помага им да живеят в разбирателство и хармония. Ето защо то избягва това, което ги разделя и противопоставя.

CV

Адвокат и доктор по право

На своето годишно общо събрание Обединената велика ложа на България го преизбра за Велик майстор

В периода 1996 -1998 г. е бил старши юрисконсулт в териториалната данъчна дирекция - София. Член е на екип към Министерството на финансите за изготвяне на промени в Закона за събиране на държавните вземания.

От 1998 г. до 2000 г. е главен юрисконсулт на голяма банка, а през 2000 г. основава адвокатско дружество с предмет на дейност данъчно право, вещно право, облигационно право и др.

В периода 2014 г. - 2015 г. е съветник на министъра на отбраната.

Бил е асистент на Великия майстор на Обединената велика ложа на България в периода 2018-2020 г.

Други от Интервюта

Д-р Цветеслава Гълъбова: До 5 години няма да има психиатри, от 520 по списък много са в чужбина

От 30-те души, постоянно настанени при нас, поне 15 са жертва на имотни измами. Схема, в която участват нотариуси, полиция, общински служители, твърди директорът на психиатричната болница в Курило -

Рая Пеева и Красимира Демирова: Повече се обичаме, отколкото спорим

Дъщерята: Много ми е хубаво да съм с нея, но понякога ме ядосва Майката: Рая е характер – нямаш ли го, отиваш на кино - Г-жо Демирова, г-жо Пеева, с какво ви спечели предаването “Кажи честно” по Би

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

>