Край Варна хотелите с 4 и 5 звезди вече са пълни

23.06.2023 15:36 Димчо Райков
Водите на Варненския залив са чисти според мониторинга на различните институции.
Пристанищата работят с нормален график.
ГЕОРГИ ПАЗДЕРОВ
ПРОФ. БОЯН МЕДНИКАРОВ

“24 часа” провери има ли анулирани резервации заради язовир “Нова Каховка”

Дали е застрашен летният сезон, има ли отказани резервации заради страх от водите, които се вливат в Черно море след разрушаването на стената на язовир “Нова Каховка” в Украйна?

“24 часа” потърси отговорите на тези въпроси от туроператори, екоспециалисти, собственици на хотели и държавни институции.

В началото на юни бе взривен водоемът, което доведе до наводняване на над 600 кв. километра в южната част на Украйна. Огромното количество вода влачи към Черно море всякакви замърсители - петролни продукти, торове, разрушава къщи и земеделски постройки.

Ситуацията е тежка - хората страдат не само от високото ниво на водата, но и от сложната евакуация на хиляди от потопения район.

Няма опасност за населението от къпане във водите по българското крайбрежие на Черно море, категорични са специалисти от Варна и Бургас. Според тях

Дунав е своеобразен филтър -

размива и дори изтласква

евентуално замърсяване

Заетостта за юни е нормална, румънските туристи са по-малко от обикновено, но това се дължи на доскорошното лошо време - те обикновено решават и идват в последния момент.

“Сезонът тръгна слабо спрямо очакванията, които по мое мнение бяха завишени. Няма анулиране на резервации”, коментира Стоян Маринов от Варненската туристическа камара.

Иначе хотелите с 4-5 звезди са пълни, в някои от тях дори няма места. Те предлагат качество, гостите предпочитат техните ресторанти, луксозни спа центрове и басейни и не ходят на плаж, а имат всичко необходимо и рядко излизат оттам. Затова и не ги виждаме по други места.

Хотелите с по-ниски категории обикновено се пълнят през юли и август

Затова не е коректно да кажем, че сезонът е провален поради отлив на туристи.

Някои колеги предричаха силен сезон и повишиха очакванията. В началото на юни комплексите никога не са били препълнени. Аз следя ситуацията и поддържам връзка с партньори от Германия - там няма фрапиращи новини, които да отблъскват туристите.

След като институциите правят проверки всеки ден и казват, че всичко е наред, не бива да се правят спекулации и да се разпространяват непроверени версии”, допълва Маринов.

От курорта Албена също са категорични, че не се наблюдава отлив от чуждестранните пазари. Известно

забавяне в темпа на записвания

има само от българските

гости на курорта. Затова апелираме за по-активна информационна кампания от страна на ресорните ведомства, допълниха от ръководството на Албена.

Има вероятност това забавяне на резервациите от страна на българи да се дължи на подобни притеснения, затова от курорта Албена настояват институциите, освен да следят за чистотата на морската вода, да провеждат и кампания, за да бъдат гостите спокойни за здравето си.

“Крайно време е държавата да излезе със становище, в противен случай спекулациите ще продължат. Нямаме отменени резервации, но туроператори от Скандинавия и Великобритания започват да питат какво е положението по морето ни. А водата никога не е била чиста като сега. След 2 години ковид само това ни липсваше - заради недомлъвки да си докараме беля.

Затова ще настояваме всеки ден министерството на туризма да качва на сайта си данни за качеството на морската вода, така както се дават за температурата ѝ и за въздуха. Ако трябва, и БНТ като обществена телевизия да ги показва”, заяви председателят на Съюза на собствениците в Слънчев бряг Пламен Копчев.

“Според мен този случай повече се преекспонира у нас, отколкото да има реални измерения в действителност. Ситуацията сега не е по-различна от минали години.

Винаги е имало и ще има отменени резервации - има и сега,

но те не са заради “Нова Каховка”

Броят им съставлява нула цяло и нещо процента от общия брой резервации”, твърди хотелиерката Елена Иванова от Съюза на собствениците в Слънчев бряг.

От концесионера на летищата във Варна и Бургас - “Фрапорт”, са категорични, че и при тях няма отменени чартъри до морските градове.

“Сезонът е много динамичен, но засега такава тенденция не се наблюдава”, допълниха от фирмата.

Няма придвижване на юг на водните маси

край Одеса

Няколко институции с експерти потвърдиха, че към момента няма причина за притеснения за чистотата на водата по нашето Черноморие.

Мониторинг на водата в Черно море, и то по най-високи европейски стандарти, се извършва във Висшето военноморско училище (ВВМУ) във Варна.

Центърът във ВВМУ се използва в ситуации, изискващи прецизен мониторинг на Черноморския басейн, наблюдава и визуализира процесите в реално време в акваторията на Черно море, както и

прогнозира посоката на движение на плаващи

замърсители, разливи и петна

Началникът на ВВМУ проф. Боян Медникаров поясни, че в учебното заведение се използват данни от европейска система, като експертите успяват да получат информация и от своите украински колеги.

Всеки ден се правят модели с 8-10-дневна прогноза, които се модифицират според ежедневно постъпващите данни.

“Актуалната прогноза е, че няма тенденция за придвижване на водните маси на юг”, допълни Медникаров.

Данните от ВВМУ се изпращат в координационния център на МОСВ и в резюме на всички заинтересовани ведомства.

От РЗИ вземат микробиологични проби в 23 пункта на територията на Варненска област - от Златни пясъци на север до Бяла на юг. Те

следят за развитие на чревни ентерококи и ешерихия коли

Пробите се вземат в зоните за къпане на ниво на гърдите на човек. По последни данни няма отклонения в нормите.

Опасност за родното Черноморие няма, категоричен е Николай Вълчев, директор на Института по океанология “Проф. Фритьоф Нансен” към БАН.

“Разпространението на петното, което идва от Одеския залив, се следи сериозно както по методите на численото моделиране - прогнози за скоростта и посоката на течението, така и от сателитни снимки.

В момента замърсената

водна маса е силно разсеяна,

цветът ѝ е по-добър дори от този на водите, които се вливат от река Дунав.

Тежките метали вече са се утаили, в това число и радионуклиди, категоричен е Вълчев. Тези метали, радионуклиди, петролни продукти и микроби са най-тежките замърсявания, за които се следи във водите на Черно море, уточни директорът на Института по океанология. 

Но дори и част от тези води - било по крайбрежието или с черноморско течение, да приближат, вредните субстанции ще бъдат силно разредени и няма да представляват заплаха за населението.

Сътрудничим си тясно с “Басейнова дирекция” и РЗИ във Варна, които съгласуват резултатите от взетите проби с всяка институция според задълженията си.

Успокоителен е фактът, че голяма част от тези замърсители претърпяват промяна в морската среда.

Черно море действа като голям разтворител и в крайна сметка те се премахват от басейна”, категоричен е Вълчев.

По данни на МОСВ новите наблюдения показват, че потенциалното замърсяване се отдръпва от границата на Румъния, което означава, че няма данни да достигне до границата на България.

Басейнова дирекция “Черноморски район” (БДЧР) и Регионална лаборатория - Варна, към Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) извършват всяка седмица

мониторинг за качеството на крайбрежните води от 3 брегови пункта - Дуранкулак, Шабла и Калиакра

“Към днешна дата сателитните наблюдения и извършеното цифрово моделиране на водните течения не дават повод за притеснение”, каза Явор Димитров, директор на Басейнова дирекция “Черноморски район”.

По обобщени данни от последните анализи, в които е включена актуалната прогноза за времето от 6 до 24 юни от Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона към ВВМУ и от сателитни наблюдения, не се установяват обекти, които могат да бъдат класифицирани като замърсяване.

Изпратените нови данни от Института за космически изследвания и технологии към БАН до Басейнова дирекция “Черноморски район” за морето около Одеса също не засичат замърсявания в акваторията на Черно море на България. 

В двете регионални служби - РИОСВ и РЗИ в Бургас, които имат отношение към чистотата на морската вода, също имат успокоителни резултати.

Директорът на екоинспекцията Павел Маринов отказа коментар какви точно замервания се правят с обяснението, че според ведомствения правилник по въпроса можела да говори само дирекция “Околна среда” след вътрешна координация по темата.

“Трябва много да се внимава какво се говори, една погрешна дума може да обърне сезона”, категоричен бе Маринов.

Но заяви, че досегашните замервания на морската вода не показвали нищо притеснително.

На същото мнение бе и шефът на РЗИ в Бургас д-р Георги Паздеров. Здравната инспекция прави най-важните замервания за чистотата на морската вода - микробиология, които могат да покажат дали има опасни зарази във водата.

“На 60 до 98 пункта от Обзор до Синеморец замерваме за коли форми,

ешерихия коли и ентерекоки, но резултати от взетите проби не показват отклонения от нормите”, обясни Паздеров.

“Моето мнение е, че не се очаква замърсяване от “Нова Каховка” да достигне до нашите брегове. Това се дължи на солената морска вода, в която микроорганизмите умират. По медицински казано, тя се явява хипертоничен разтвор, в който те не виреят. Дори и да ги има в Одеския залив, те няма да са живи и да имат време да достигнат до нашите води. По тази логика щеше да има замърсявания на морето и от Дунав, откъдето също може да влизат”, коментира Паздеров.

“Замърсяване няма в момента, а онова, което се излива от Дунав в морето всеки ден, и от “пречиствателните станции” по нашето Черноморие, изглежда, е много по-голям фактор на замърсяване от случилото се в Украйна... Петното от най-бурно цъфтящ планктон в района на Одеса днес е с по-малки размери...”, написа на стената си във фейсбук природозащитникът Атанас Русев.

Други от От страната и света

Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка

Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена  бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в

Паднал бор блокира влакове в Искърското дефиле

Влаковете, които преминават през Искърското дефиле в района на гара Елисейна, временно бяха блокирани в късния следобед. Причината беше огромен бор, паднал върху контактната мрежа в района

Зацикляне: 6-и (засега) опит за председател – за Деня на благодарността (Обзор)

Борисов с първа реч от трибуната в новия парламент, шегува се как намерил 94-годишен за водач на листа, за да има доайен за шеф на следващия Асен Василев си говори с ДБ през медиите

Димитър Главчев: Пълното ни приемане в Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми

Приемането на страната ни в „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев за предаването „Панорама“ по БНТ

Австрия склони, пуска ни в Шенген и по суша от 2025 г., но само с Гърция (Обзор)

Граничният контрол с Румъния остава за поне 6 месеца Австрия най-накрая се съгласи да пусне България и Румъния в сухопътен Шенген, като се очаква да влезем напълно в свободната зона за движение в ЕС

>