Кандидатите за шефове на БНБ и Сметната палата ясни до седмица (Обзор)
Номинациите ще са само от парламентарни групи
Кои ще са кандидатите да оглавят БНБ и Сметната палата, трябва да стане ясно до седмица, след като в пленарната зала бъдат приети правилата за двата избора. Това реши бюджетната комисия в четвъртък, която определи този срок.
Въпросът дали номинациите да се правят само 7 или 14 дни породи едночасов спор в комисията. Другият спорен казус се оказа кой има право да издига кандидати - дали само парламентарни групи, или и отделни народни представители, както бе до момента.
След разгорещени дебати комисията не удължи времето за подбор на кандидатури, както предлагаше Венеция Ангова от ДБ, но прие другата идея и така лиши отделни депутати от възможността да правят предложения.
За по-дългия срок настояваха ПП и ДБ, което предизвика подозрението на колегите им, че не са стигнали до общи кандидатури или до взаимно приемливо разпределение на постовете.
Според Румен Гечев от БСП, който бе склонен да подкрепи по-дългия срок за номинации, по-късият е странен и даде примери с други държави, в които за поста на централен банкер поне 1 месец се приемат документи. Гечев добави, че това е позиция, която би трябвало да е обсъдена предварително от управляващите - обратното било странно и за обществото.
Според Венко Сабрутев от ПП-ДБ пък ГЕРБ нарушава споразумението за предварително обсъждане на кандидатите за регулатори. Той припомни, че такава договореност е записана в съвместната декларация на Николай Денков и Мария Габриел. Опонира му Теменужка Петкова от ГЕРБ - Сметната палата не била регулатор и това не било задължително.
След като Красимир Вълчев от ГЕРБ припомни двете неуспешни процедури за избор на управител на БНБ досега, комисията записа изискване за предварителна легализация на дипломите за завършено образование на кандидатите.
Депутатите добавиха и текст автобиографиите да бъдат подписани от титулярите, а документите за стаж да бъдат издавани от съответните институции, а не да се попълват свободно от кандидатите, както се пише визитка. Гечев допълни, че дори да се знае кой какво е работил и къде, е нужно да се напишат съответните срокове и точната позиция, която е заемал.
Мандатите и на управителя на БНБ, и на председателя на Сметната палата са изтекли отдавна. Този на сегашния управител на централната банка Димитър Радев през юли 2021 г., а на шефа на палатата - през март 2022 г.
В четвъртък депутатът от ДПС Йордан Цонев заподозря, че освободеният от парламента Цветан Цветков ще бъде номинация на ПП-ДБ отново за шеф на палатата. Мартин Димитров от ДБ обаче уточни, че законът за Сметната палата не дава право на втори мандат.
Съд върна начело на държавните одитори Цветан Цветков, сменен заради дарение за ДБ от Nexo
Конституционният съд (КС) е обявил за противоконституционно освобождаването на председателя на Сметната палата Цветан Цветков, съобщиха в четвъртък от ПП-ДБ.
В началото на февруари двете партии внесоха жалба в съда по повод уволнението на Цветков. Той бе внезапно освободен от поста на 20 януари с решение на предишното Народното събрание с гласовете на ГЕРБ-СДС, БСП, ДПС и “Български възход”. Тази политическа саморазправа беше санкционирана единодушно от КС, коментира вчера Никола Минчев от ПП.
В края на януари тази година парламентът го освободи с формалния мотив, че мандатът му е изтекъл още миналата година. Предложението на четирите партии мигновено бе вкарано в дневния ред на депутатите и няколко часа по-късно беше прието. Всъщност се оказа, че истинската причина за махането на Цветков е липсата на достатъчно контрол върху финансирането на политическите партии. Поводът - дарения от служители на разследваната от българската прокуратура за данъчни престъпления Nexo за “Да, България”.
“Очевидно е, че смяната е предизвикана във връзка със скандала Nexo. Това е знакова смяна, която няма отношение към личността на г-н Цветков, но институцията има задължение да проверява тези неща и този гаф трябва да бъде поет”, коментира тогава решението на парламента депутатът от ДПС Йордан Цонев.
Цветков пък заяви, че уволнението му е политическа репресия срещу независим орган, а отстраняването му е незаконосъобразно. Запознати с плановете му твърдят, че той няма да се върне сега в Сметната палата. Причината е, че докато решението на съда бъде обнародвано, вече ще има излъчени от парламента нови кандидати за поста, а по закон не може един и същи човек да има два последователни мандата начело на държавните одитори.