Здравният министър срещу роенето на нови болници, ще отделя повече пари за профилактика

22.06.2023 15:49 Константина Костова

Мораториум за откриване на лечебни заведения до създаването на нова Национална здравна карта и въвеждане на профилактичен календар, са част от приоритетите на новия здравен министър проф. Христо Хинков. По време на парламентарната здравна комисия той изброи около 20 мерки, които ведомството ще предприеме.

"Роенето на болници е проблем, освен нова Национална здравна карта трябва да се направят промени, например здравната каса да отказва договори с нови лечебни заведения, ако финансовият ресурс на касата е недостатъчен за такъв договор", мотивира приоритетите си здравният министър.

Според него увеличаването на броя на болници води до намаляване на качеството и доплащане. "Все повече хора ще доплащат от джоба си", предупреди Хинков. Същевременно с това трябва да се изработи национална здравна карта, тъй като в сегашния си вид не отговаря на целите, за които е създадена. "Не е ясно колко болници може да има в един регион. Трябва да е ясно колко лечебни заведения са ни нужни", каза Хинков.

Сред мерките, които министърът изброи е и създаването на профилактичен календар за населението. "Искаме да обърнем пирамидата, да не наливаме средствата в болничната помощ, а да увеличим средствата за профилактика", обясни Хинков. Той коментира, че иска да усилят участието на населението в превенцията. "Здравната система 10-12% е отговорна за общественото здраве на държавата, останалите 40% са резултат от поведението на хората, икономика и др.", даде пример той.
Приемане и допълнение в Закона за доплащането и регулация на цените на лекарствените продукти и медицинските изделия са сред приоритетите на новия министър. "Трябва да се борим с тези високи нива на доплащане", категоричен бе той.

Хинков представи и идеята да се изнесе клиничната пътека в извънболничната помощ. Необходимо е да се направи анализ на клиничните пътеки, в момента няма коефициенти на тежест на заболяването, създавайки такива коефициенти ще се доближим до идеята за диагностично-свързани групи, обясни министърът. Необходимо е да има ясни критерии как болницата си е свършила работата, след като пациентът бъде изписан, уточни още той.

Други от Докторе кажи

Програма помага на ромски студенти да станат лекари и фармацевти

В един горещ юнски ден група ромски тийнейджъри, насядали над уравнения по химия, се подготвят за професиите, които българската здравна система се бори да запълни: лекари, медицински сестри

Отново липса на противогрипни ваксини в пика на инфекциите у нас

В пика на респираторните и вирусни инфекции отново има липса на противогрипни ваксини. В същото време държавата отчита повишен интерес към имунизирането срещу грип

Племенник на Кенеди ще бори флуорида във водата. Опасен ли е наистина този минерал?

Дентални лекари твърдят, че той е изключително важен за здравето на зъбите и венците, предпазва от кариеси Бъдещият здравен министър на Доналд Тръмп Робърт Ф

Чревният микробиом може да се предава от човек на човек

Учените доказаха, че колкото повече време хората прекарват заедно, толкова по-сходен е съставът на техния чревен микробиом, дори ако не живеят в едно и също домакинство, съобщава сп. „Нейчър"

Първи случай на птичи грип при дете в САЩ

Дете в Калифорния е първото в САЩ с положителен тест за птичи грип, съобщи Си Ен Ен. Здравните служители предлагат прегледи и превантивно лечение на изложените на риск контактни лица в детската

>