Депутатите подхванаха разделянето на КПКОНПИ
Три законопроекта за разделяне на КПКОНПИ на две отделни комисии гледат депутатите. Те са на ГЕРБ, ПП-ДБ и Министерския съвет, като промените са заложени в Плана за възстановяване и устойчивост.
И трите текста предлагат КПКОНПИ да се раздели на две комисии - Корупция за отнемане на незаконно придобитото имущество и Комисия за противодействие на корупцията, която ще бъде изцяло нова.
На първо четене правната комисия прие предложението на ГЕРБ. Новата комисия за противодействие на корупцията ще се занимава с превантивна дейност чрез събиране, анализиране и проверка на информация и с разследване на престъпления. Служителите, изпълняващи оперативно-издирвателна дейност към настоящата КПКОНПИ ще преминат към новата комисия. Задълженията на ДАНС по разузнаване финансови престъпления също ще се прехвърлят към нея.
Правомощията на комисията са в няколко посоки - превантивна дейност чрез събиране, анализиране и проверка на сведения по повод на информация за корупция на лица, заемащи публични държавни длъжности, ще проверява сигнали за несъвместимост в подадените декларации, както и разкриване и разследване на корупционни престъпления.
Комисията за противодействие на комисията ще включва специализирана дирекция "Противодействие на корупцията", специализирана администрация с дирекции "Превенция на корупция", "Публичен регистър", "Конфликт на интереси", "Административно-правно информационно обслужване" и "Финансово-стопански дейности и управление на собствеността". Комисията ще се състои от седем членове, шестима от които ще се избират от НС, а един ще се предлага от президента и ще се одобрява от парламента. Комисията ще е със седемгодишен мандат, като председателят ще се сменя на ротационен принцип, а членовете ѝ трябва да са с поне 10 години юридически стаж.
От Министерският съвет предлагат Комисията за противодействие на корупцията да се състои от петима души, като двама от тях ще са избирани от Народното събрание, един от президента, а останалите двама - от общите събрания на ВКС и ВАС. Разследванията се предвижда да се извършват от разследващи инспектори, назначени към комисията, като те отново трябва да са с поне десетгодишен юридически стаж.