Не спират споровете около изграждането на 111-метровия пилон на Рожен
Споровете около изграждането на 111-метровия пилон с българско знаме на Рожен продължават с пълна сила.
Позиция против изрази историкът и учител Емил Джасим. Не съм против някъде да бъде издигнато българско знаме. Но ме притесняват няколко неща. Има няколко компонента, които ни правят нация - общото минало, общият език, общите закони. В случая този пилон е регистриран като преместваем обект, като такъв не трябва да се нарушава земята, а се леят стотици тонове бетон. И личното ми притеснение е до каква степен е спазен закона. Това се случва много близо до защитената зона. Опазването на природата е едно от нещата, с които започва родолюбието, обясни Джасим.
Според него е притеснително също, че фирмата, която ще прави пилона, е турска.
Обяснение за това какво ще представлява пилонът даде Симеон Караколев от фондация "Наследство в бъдещето", чиито е проекта.
На 9 квадратни метра ще легне пилона, бетонът ще е 2 метра под земята. Пилонът идва на 11 части и можем да го разглобим и да го монтираме в София. Бетонът в една ветрогенераторна перка е 3 пъти повече, обясни Караколев.
Пилонът е с първоначален експлоатационен период 50 г. Няма поддръжка, а само се преглежда ежегодно. Това са съоръжения, изградени на много места.
Скандалът е, защото се вдига българско знаме, много хора подкрепят това, обясни Караколев. Той обясни, че кампанията, с която са се събирали средства, е била публична.
Правим паметник на знамето, то е дарено от българска фирма. Живеем в глобален свят и не сме расисти. Пилонът става български в момента, в който се сложи. Една част от съоръжението е произведена в Турция, обясни Караколев.
Упреквате ме, че искам да повдигна националното самочувствие. Подкрепяме всяка кауза в България, която цели да подпомогне националното ни самочувствие, допълни той.