Учени дават надежда с нов метод за лечение на рак на дебелото черво

20.06.2023 22:01
СНИМКА: Pixabay

Учени се надяват, че може да бъде намерен нов метод за лечение на рак на дебелото черво, след като в резултат на изследвания е разрешена съществуваща от десетилетия загадка защо имунната система на пациентите не разпознава болестта, предаде ДПА /Пи Ай мидия.

Изследователи от университета в Глазгоу и от института "Бийтсън" към британския Център за изследване на онкозаболяванията установиха как този вид рак се крие и имунната система не може да го унищожи.

"Обикновено имунните клетки поддържат нещата както трябва, патрулират като охранители, борят се с всички вредни бактерии и поддържат червата здрави", казва доктор Сет Кофелт, ръководител на изследването.

Според специалиста, когато клетките в червата станат ракови, те "уволняват тези "охранители" и всички методи, които те използват, за да общуват помежду си и да координират отговор срещу болестта, не се активират.

"Ракът не иска имунните клетки да го разпознават като заплаха, затова ги манипулира, така че да не могат да видят заплахата и да нанесе щети", казва още Кофелт, цитиран от БТА.

Учените твърдят, че откритието им дава възможност за потенциално обръщане или предотвратяване на този процес. Така имунната система ще може да види опасните клетки, да ги спре да растат и да се размножават.

Резултатите от проучването са публикувани в издание на Американската асоциация за изследванията на ракови заболявания.

Други от Докторе кажи

Програма помага на ромски студенти да станат лекари и фармацевти

В един горещ юнски ден група ромски тийнейджъри, насядали над уравнения по химия, се подготвят за професиите, които българската здравна система се бори да запълни: лекари, медицински сестри

Отново липса на противогрипни ваксини в пика на инфекциите у нас

В пика на респираторните и вирусни инфекции отново има липса на противогрипни ваксини. В същото време държавата отчита повишен интерес към имунизирането срещу грип

Племенник на Кенеди ще бори флуорида във водата. Опасен ли е наистина този минерал?

Дентални лекари твърдят, че той е изключително важен за здравето на зъбите и венците, предпазва от кариеси Бъдещият здравен министър на Доналд Тръмп Робърт Ф

Чревният микробиом може да се предава от човек на човек

Учените доказаха, че колкото повече време хората прекарват заедно, толкова по-сходен е съставът на техния чревен микробиом, дори ако не живеят в едно и също домакинство, съобщава сп. „Нейчър"

Първи случай на птичи грип при дете в САЩ

Дете в Калифорния е първото в САЩ с положителен тест за птичи грип, съобщи Си Ен Ен. Здравните служители предлагат прегледи и превантивно лечение на изложените на риск контактни лица в детската

>