Европа се затопля най-бързо, у нас идват екстремни жеги над 40 градуса

20.06.2023 13:01 Алексения Димитрова

Добрата новина е, че за първи път през 2022 г. слънцето, вятърът и водата са произвели повече ток на континента, отколкото от природен газ

Европа се затопля два пъти повече от средното за света от 80-те години на миналия век. През 2022 г. на континента е било приблизително с 2,3°C по-топло от средното в прединдустриалния период (1850-1900).

Това твърди нов доклад за състоянието на климата в Европа, писан от Световната метеорологична организация (СМО) и Службата за изменение на климата “Коперник” на Европейския съюз. В доклада, публикуван на 19 юни, са взети предвид множество данни, предоставени от национални метеорологични и хидрологични служби, експерти и учени от региона и света. Според тях Европа, изглежда, е най-бързо затоплящият се континент в света!

Добрата новина, споделена в доклада, е, че за първи път миналата година възобновяемата енергия е генерирала повече ток, отколкото този, производен от природен газ. 22,3% от електричеството са дошли от вятърна, слънчева или водна енергия, докато от газ - само 20%. Макар че тези данни, естествено, варират в различни страни, новината наистина е обнадеждаваща.

От години е известно, че по-голямото използване на възобновяеми и нисковъглеродни енергийни източници е решаващо за намаляване на зависимостта от природния газ и е решаваща възможност светът да се адаптира към изменението на климата.

“Рекордният топлинен стрес, който европейците преживяха през 2022 г., беше един от основните двигатели на свързаните с времето прекомерни смъртни случаи в Европа. За съжаление, това не може да се счита за еднократно явление”, казва по повод на доклада д-р Карло Буонтемпо, директор на Службата за изменение на климата.

Изглежда еволюцията на климатичната система

ще направи екстремните топлинни стресове по-чести

и по-интензивни в целия регион. Според световната база данни за извънредни събития EM-DAT - метеорологичните, хидроложките и свързаните с климата събития в Европа през 2022 г. са довели до 16 365 докладвани смъртни случая и са засегнали пряко 156 000 души.

Около 67% от инцидентите са били свързани с наводнения и бури. Те са нанесли и по-голямата част от общите икономически щети от около 2 млрд. долара.

“През 2022 г. много страни в Западна и Югозападна Европа имаха най-топлата година в историята. Лятото беше най-горещото, регистрирано някога, високите температури влошиха тежката и широко разпространена суша, подхранваха жестоки горски пожари, които доведоха до втората по големина опожарена площ в историята, и хиляди смъртни случаи, свързани с горещината”, обобщава част от данните проф. Петери Таалас, генерален секретар на СМО.

Белгия, Франция, Германия, Ирландия, Италия, Люксембург, Португалия, Испания, Швейцария и Обединеното кралство са имали най-топлата година в историята, отчитат авторите на доклада. Средната годишна температура на континента през 2022 г. е била между втората и четвъртата най-висока в историята – с около 0,79 °C над средната за периода 1991–2020 г.

Валежите също са отбелязали аномалии – те са били под средните в голяма част от региона

Годината е била четвъртата суха поредна на Иберийския полуостров и третата поредна в Алпите и Пиренеите. Франция е отчела най-сухия период от януари до септември, а Англия и част от Белгия - от януари до август от 1976 г. насам. Това е довело до негативни последици за селското стопанство и производството на енергия. Водният резерв на Испания до края на юли също е намалял до 41,9% от общия си капацитет.

И ледниците в Европа не са били пощадени - те са загубили около 880 куб. километра лед от 1997 до 2022 г. Сред най-силно засегнатите са били Алпите, където средното намаление на дебелината на леда за периода е 34 м. Миналата година само е добавила нови рекордни загуби на ледникова маса заради малкото паднал сняг през зимата и жегите през лятото.

И за Гренландия цифрите са стряскащи – островът е загубил около 5000 гигатона лед между 1972 и 2021 г. и е продължил да губи маса през 2022 г. Това е довело до глобално средно покачване с около 14,9 милиметра на морското равнище.

Средните температури на морската повърхност в района на Северния Атлантик са били най-топлите в историята. Големи части от моретата в региона са били засегнати от тежки топлинни вълни. И темповете на затопляне на повърхността в Източното Средиземно, Балтийско и Черно море, както и в южната част на Арктика са били смайващи - повече от 3 пъти по-високи от средните за света. Както е известно, подобни горещи морски вълни водят до миграция и масово изчезване на видове, навлизане на инвазивни видове и нарушаване на екосистемите и биоразнообразието, предупреждават експертите.

Прогнозата е, че ако ситуацията с климата продължи да се влошава, Южна Европа може да види някои от най-големите глобални процентни увеличения на екстремни температури над 40°C и на брой последователни сухи дни. Това според доклада налага строги ревизии на безопасността на ядрените централи в Южна Европа, ако те продължат да работят.

На този фон предстои да видим дали Европа ще спази ангажимента си да продължава да увеличава производството на енергия от слънце, вятър и вода. Амбициите са тези възобновяеми енергийни източници да достигнат поне 42,5% от общото потребление до 2030 година.

Други от От страната и света

Петролът на ОПЕК продължава да поскъпва

Средната цена на петрола на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) вчера леко се покачи до 73,32 долара за барел, информира днес петролният картел на сайта си

Президентът Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

Не мисля, че се задава конституционна криза, поне дотолкова доколкото нашата конституция преди промяната гарантираше непрекъсваемост в управлението на страната, при положение

С 50 процента повече са загинали при катастрофи през 2023 г. в Ловешка област

222 тежки пътнотранспортни произшествия са станали през 2023 г. на територията на област Ловеч, сочат статистическите данни. Загиналите през този период са 27, а на ранените - 321 души

След родителски сигнали: Уволниха учителка в детска градина във Варна, директорката напусна сама

Учителката на втора група от филиал 2 на ДГ №4 „Теменужка", срещу която в началото на този месец имаше сигнали за нарушения, е освободена от работа. Считано от вторник, 26 ноември

Петият опит за председател на парламента пак се провали, пробват пак другата седмица

Силви Кирилов разпусна депутатите до понеделник, след скандал в залата свика председателски съвет - може да заседават чак в сряда 2 часа и половина скандали, караници, припомняне на миналото

>