В петък искаше да е редови прокурор, в понеделник Гешев май скочи в политиката (Обзор, видео)
Доскорошните му колеги продължават с бързи рокади по върховете на държавното обвинение
С емоционално изявление и заявка за политическа кариера бившият главен прокурор Иван Гешев напусна съдебната система.
“Политическите проблеми се разрешават с политически средства”, обяви той и подхрани допълнително спекулациите, че ще става политик. Нещо, което се очакваше, макар че в петък Гешев подаде молба до ВСС да бъде възстановен като прокурор във Върховната касационна прокуратура (ВКП) заради 30-годишния си стаж. В понеделник обаче пратил ново заявление до Прокурорската колегия, което да се приеме като оставка.
Преосмислянето на решението му било заради “актуалните събития”, “начина на тълкуване и прилагане” на съдебния закон и “опита за дискредитиране на постигнатото от прокуратурата”.
Ден по-рано в неделя в тв интервю правосъдният министър Атанас Славов заяви, че Гешев те може да се върне във ВКП, защото е освободен като главен прокурор за уронване на престижа на съдебната власт.
Бившият главен прокурор обяви напускането си в ютюб канал, създаден ден по-рано. Обръщението му бе записано на фона на българския трибагреник и знамето на ЕС. В него се говореше за Левски и заветите му, за “хилядите загинали за свободата на България”, за “измамата и гаврата на корумпираните политици”.
Никоя прокуратура не може да се пребори с корупцията и кражбите тогава, когато корупцията и кражбите са превърнати в държавна политика, каза Гешев.
Според него последователната борба срещу престъпни олигарси и срещу крадливи партийни лидери доведе в последните месеци до безпрецедентното обединение на висши политици, мафия и сенчест бизнес.
За Гешев било очевидно, че изтичането на информация от страна на осведомени по тези дела към пряко засегнатите е основната причина за “бързата им и брутална реакция” към него: Методите им вече са публично известни. Те винаги, по правилата на мафията, започват с тих опит за подчинение и приемане на техните условия, които винаги са силно изкушаващи, но винаги свързани с предателство! И ако това не сработи, продължават с откровени заплахи, включително и за човешки животи, и накрая с реализация на заплахите. Всичко това не само казах, че ще се случи, но то се случи и ще продължи да се случва пред очите ни.
Вероятно бъдещият проект на бившия главен прокурор ще се позиционира в консервативния спектър. Само преди седмица по време на посещението си в Европарламента в Страсбург, където отиде да говори за “Барселонагейт”, той се видя с евродепутати консерватори. При визитата си в САЩ в началото на май също използва част от времето за срещи с конгресмени. Самият Гешев при обсъждането на освобождаването му обясни, че е взел влак от Ню Йорк до Вашингтон за срещи с конгресмени. В началото на годината по покана на републиканци от Конгреса беше на молитвената закуска. През последните месеци той имаше няколко визити в чужбина, включително Турция и Украйна, което стана повод кадровиците да го упрекнат, че пътува повече от външен министър.
Прокурорската колегия пък продължи с бързи темпове да прави рокади по върховете на прокуратурата. Без дебат бяха освободени заместничките на Гешев, а по предложение на Борислав Сарофов за негов заместник беше определена Мария Павлова. (Коя е тя - виж долу.)
Мария Павлова, която бе във всички служебни кабинети на Радев, ще е в екипа на Сарафов
Само седмица остана Мария Павлова в сградата на Националната следствена служба (НСлС) между смяната на кабинетите в правосъдното министерство, където беше заместник на Крум Зарков и новия - на четвъртия етаж в Съдебната палата, вече като заместник на временния главен прокурор Борислав Сарафов.
Родената в Пловдив и завършила право в Пловдивския университет Павлова е била във всички служебни правителства на президента Румен Радев. В първото, назначено от него през 2017 г., когато служебен премиер беше Огнян Герджиков, е правосъден министър. Тогава имаше скандал с промени в Закона за българското гражданство, които предвиждаха уседналост при гласуването за парламент и президент. Те бяха публикувани за обсъждане зад гърба ѝ, а чиновникът, който го направи, беше освободен. В служебното правителство на Стефан Янев беше заместник на министъра проф. Янаки Стоилов. После се върна в следствието, докато имаше редовно правитество на “Продължаваме промяната”.
Стана отново зам. правосъден министър в кабинета на Гълъб Донев. Напусна веднага с идването на редовната власт за разлика от другите двама зам.-министри Юлия Ковачева и Емил Дечев, които останаха.
В правосъдното ведомство Павлова отговаряше за затворите, Бюрото по защита и Съдебната охрана. Признаваше, че ѝ било интересно, защото като следовател по стопански престъпения работила предимно по документи. Предизвикателство за нея и екипа ѝ бе промяната в работното време на надзирателите от 24-часови на 12-часови смени, което реализираха успешно. Като следовател е работила и по кибепрестъпления, била е и говорител, оглавявяла е аналитичното звено и отдел “Специализиран”. Павлова е и един от следователите, направили огледа на светло след катастрофата, причинена от Георги Семерджиев, при която загинаха две момичета. (24часа)