Васил, който дари на Црънча 1 млн. лв., преди 20 г. тръгнал за САЩ с $1000, разделил ги с 3-ма приятели

19.06.2023 17:58 Валентин Хаджиев
Паркът е разположен на площ от 6 декара. “Исках да зарадвам хората”, казва Васил Байрактаров.
Васил Байрактаров, синът му Патрик и баща му Румен (от ляво на дясно)
Байрактаров е нарекъл парка на името на баща си.
Всички в Црънча се радват на новата придобивка.

Емигрант в САЩ е щедър дарител в родното си родопско село Црънча. Васил Байрактаров построи огромен парк за отдих и спорт, направен изцяло с негови лични средства за над 1 млн. лева.

Паркът се намира на около 400 метра в западния край на селото по посока скалното светилище Скалето. Общата му площ е върху 6 декара, които са земи на неговата фамилия и закупени местните площи.

“Държавата не е направила толкова за нашето село, колкото Васил. Тук бе почти пущинак с голям наклон и едва се минаваше. До него водеше една козя пътека. Сега децата ще има къде да играят”, казват жители на Црънча.

Новата придобивка бе открита на празника на доспатското село,

без присъствието на самия дарител, който е бил спрян от бизнес ангажименти.

“Цялата гощавка, хонорарите на музикалните изпълнители и другите разходи по събора, който е традиционен, са покрити от Байрактаров”, уточнява кметът Недко Хаджиев.

Емигрантът е изградил игрище за минифутбол с изкуствена трева, игрища за тенис и волейбол, многофункционална сцена с обща площ от 30 квадратни метра, барбекю с лятна и зимна част, както и голям детски парк с множество атракции.

Има и построена чешма с четири чучура. На различни места в парка, който е заобиколен от брезови гори, има монтирани 32 пейки. Паркът е осветен и със самостоятелен санитарен възел. 

До парка по идея на Байрактаров е прокаран 400 метра нов път. Над него е построена подпорна бетонна стена, поставени са бордюри и по трасето е насипан чакъл.

На изток покрай скалните забележителности на селото минава друг път, прокаран от емигранта, който води към старото шосе за благоевградското село Ваклиново. От парка се разкрива живописна гледка към каньона на реката, планините в Северна Гърция и Югозападна България. 

“Идеята ми все още не е приключена напълно. Предстои да се положат цветните настилки на игрищата. Предвиждам след парка в западна посока да се поставят и табели, защото пътеката минава през скални феномени, малка пещера, римски мост.

Благодарен съм на кметовете на Црънча Недко Хаджиев и на община Доспат Елин Радев, че съдействат и реално не е имало бюрократични пречки”, казва 46-годишният дарител.

Оформени са зелени площи и други площадки с цветен трошен камък, а подходите са направени с паваж.

“Баща му почина през 2021 г. Поиска да построи чешма и навес в негова памет - тук е традиция  

Постепенно обаче в него се раждаха нови идеи да се разшири с други съоръжения и така се стигна до този комплекс, за който никой в селото дори не си е мечтаел.

Паркът реално може да се ползва денонощно - поставени са 64 лампи. Дори учениците ще могат да провеждат част от игрите си в учебните програми тук. Училището в Црънча е защитено и в него учат 28 деца, но няма такава добра база”, казва кметът.

Селото е на границата между Смолянска и Благоевградска област, в най-източната част на областта Чеч, на 3 км от границата с Гърция. Допреди 30-ина години е било към община Сатовча.

  В миналото основното препитание е било отглеждането на тютюн. Някога жителите на Црънча са произвеждали около 900 тона тютюн. Заради недобрите изкупни цени и възможността хората да работят в чужбина днес нито един в селото не сее тютюн.

Хората са заети като служители в кметството, учители и възпитатели в училището и детската градина. Има цех за шивашко производство, фурна, малки търговски обекти.

“Пари има много по света, но те отиват винаги в големите центрове. Така е и в България. В райони като родния ми Чеч не се инвестира. Здравеопазването е далече, на минимум час и половина път. Затова и средната продължителност на живот е ниска. Хората там са искрени и отрудени, исках да ги зарадвам”, казва Байрактаров.

Той живее в Чикаго от 22 години. Завършил е езикова гимназия, а след това учил в УНСС, но не успял да завърши, защото след IV курс в университета му се удала възможност за замине в САЩ.

Имах 1000 долара, но бях с още трима души, които нямаха и толкова, затова ги похарчихме заедно, признава емигрантът.  

В началото работел като шофьор на тир и постепенно започвал да купува свои камиони. Така придобил голям автопарк със стотици камиони. Освен бизнес в транспорта и логистиката Байрактаров развива успешно интересите си и в областта на недвижимите имоти.

Построил е, притежава и отдава под наем над 160 луксозни апартамента в Чикаго.

Байрактаров е правил множество жестове за селото си. По повод кръгла годишнина на ОУ “Никола Вапцаров” той е дарил крупна сума и професионална озвучителна уредба в помощ на учебния процес.

Преди това финансира и създаването на туристически сайт, в който се разказва за историята и забележителностите, има богата галерия от снимки и видеа, както и актуални новини за Црънча. Изцяло с негови средства е направена масивна постройка край гробището, в която подготвят починалите, преди да напуснат земния си път.

“Болеше ме колко е занемарен теренът около гробището

В едно общество, където общите му части са западнали и в такова състояние, е белег, че това общество не е здраво”, казва Байрактаров.

Той е и един от най-щедрите дарители в българската общност и в Чикаго - подпомага училища, фолклорни състави и културни събития. От 13 години финансира и тържественото отбелязване на националния празник в един от големите градове в щата Илинойс.

Заради родолюбивите жестове на Васил Байрактаров “24 часа” го номинира в кампанията си “Достойните българи”.

Други от От страната и света

Пожар гори край НДК

Пожар гори край Националния дворец на културата в София. Запалил се е "Макдоналдс" до Моста на влюбените. На място има пожарна, не се съобщава за пострадали или сериозни щети, съобщава фокус

В Павликени вече не купуват булки на 14-15 г. – навън научиха, че трябва да имат граждански брак

Плащат си местните данъци, изискват пътища и добри условия за живот Във Върбовка казват за махалата на емигрантите, че е Кварталът на богатите Почти всяка година има по 2-3 деца

Украински ресторанти в редица градове на Япония осигуряват работа на бежанци от войната

Ресторанти, управлявани от украински бежанци, се появяват в различни градове на Япония, предаде Киодо. Две и половина години след началото на войната в Украйна украинските бежанци търсят стабилни

Софиянец се удави в язовир "Дяково", прилошало му докато плува

57-годишен мъж от София се удави в язовир "Дяково" около 14 часа днес, след като му прилошало, докато плува, и за броени секунди изчезнал от повърхността на водоема

„Демокрация за права и свободи” не била уведомена официално да доказва, че ДПС не е част от коалицията

Не бяхме уведомени официално, че трябва да докажем, че ДПС не е част от коалицията „Демокрация за права и свободи". Няма такова писмо, има имейл, но очакваме от ЦИК да започнат да слагат входящ

>