Събрани са едва 15% от нужните $65 000, за да учи Самуил от Търново астронавтика в САЩ
Община Велико Търново отпуска 5000 лв.
Отличникът на ПМГ в Търново Самуил Николов, който е вторият българин, приет да учи астронавтика в САЩ, може да се размине с мястото си в университета "Ембри-Ридъл". Причината е прозаична - семейството на талантливия младеж не може да осигури 65 000 долара такса за първата година. Парите трябва да бъдат внесени до края на юли, за да замине, а до момента са събрани едва 15% от крупната сума. Родителите обявиха кампания за набиране на средства, за да сбъдне Самуил мечтата си, но нещата се случват бавно, разказа бъдещият студент в специалност "Космически операции".
"Има дарения и от по 2, 3, 5 лева. Също има и големи дарения, едно от които е от жена от Испания, която не познаваме. Дарила е 3000 лв. за каузата. Всяко дарение е с еднаква важност за помощта на кампанията", казва Самуил.
Абитуриентът е изпратил молба за подпомагане до Община Велико Търново. В нея той посочва, че се нуждае от средства, за да учи в САЩ. Необходимите пари за първата година възлизат на 65 000 долара. От необходимите 65 000 долара около 42 000 е таксата за обучение, близо 9000 струва общежитието, а храната е 5500 долара. Останалите разходи са за транспорт, учебни материали и консумативи.
След разглеждане на молбата му от администрацията са направили предложение до Общинския съвет за отпускането на 5000 лв. Предстои парите да бъдат гласувани, но отново няма да се достигне цялата сума.
Самуил Николов е пълен отличник в целия си курс на обучение от 1-ви до 12-и клас.
Многократно е участвал и печелил първи места в състезания по математика, информационни технологии и английски език. Наред с това е осемкратен републикански шампион по плуване, поставил е 18 национални рекорда в различни възрасти.
През последните години се труди съвместно с НАСА, „Спейс Екс“ и Международната космическа станция по създаването на уеб платформа. Тя комбинира актуална информация от извършените космически изследвания. Всичко това му дава основание в началото на тази година да кандидатства в Американския авиационен университет „Ембри-Ридъл“ във Флорида.
През 2015 г. е най-младият стипендиант на НАСА от България. Заминава за базата им в Измир, където е обявен за Астронавт №1.
“Върнах се невероятно въодушевен, тогава бях само на 11 г. Обучаваха ни как се пилотира совалка", разказа младежът.
Търновецът обаче вече не може да стане астронавт. “Минал съм лимита за ръст от 191 см. Вече нямам право да тренирам за такъв, алтернативата е наземен контрол”, казва младежът. Така ще съчетае космическите изследвания с другата си голяма страст - програмирането.
“Аз съм с най-високата отпусната стипендия за чуждестранен студент в историята на университета в размер на 20 000 долара. Получих уверение, че след първите няколко учебни часа ще имам право да работя в кампуса, за да си заработвам част от таксата, но въпросът е, че няма откъде да се намерят първоначалните средства, за да отида”, признава той.
Самуил е благодарен на хората, които вече се отзовали.“Оказа се, че обществото все пак се интересува от такива хора, мотивирани да се развиват. За жалост - в чужбина, но пък аз имам и лични, и обществени мотиви да се върна обратно и да се опитаме да възобновим Българската космическа агенция”.
Това е следващата мечта на бъдещия студент по аеронавтика.