Захарта най-скъпа във Франция, в България - маслото, в Испания олиото вече е двойно на нашето (графика)
Инфлацията в България започна да пада, през май дори се появи дефлация на месечна база, но основните хранителни продукти у нас продължават да са по-скъпи, отколкото в държави от Западна Европа.
Това показва проучване, направено от BBC, на цените на основни хранителни продукти във Великобритания, Германия, Нидерландия, Испания, Италия и Франция.
Ако сравним изнесените от BBC данни с тези на създадения преди три месеца сайт foodprice.bg, излиза, че
единствено слънчогледовото олио и хлябът в България са по-евтини
в сравнение с всички останали големи държави в Западна Европа. Литър олио в момента по магазините у нас е 2,06 евро, докато в Испания стига до 5,54 евро, но и във Франция и Нидерландия то е значително по-скъпо.
В България консумирахме най-скъпото слънчогледово олио в Европа миналото лято. Но след отпушването на износа на слънчоглед и други хранителни суровини от Украйна олиото у нас започна да поевтинява и в момента е една от малкото храни, които са по-евтини, отколкото са били преди една година.
Същото се отнася и за хляба - в момента средната цена на 1 кг бял хляб у нас е 77 евроцента, а навсякъде в останалите държави е над 1 евро. Само между март и юни миналата година
хлябът и хлебните изделия в България поскъпнаха с над 26%,
но същото се случи и в цяла Европа, като някъде процентът е и по-голям.
По-голямо равновесие между България и Западна Европа има по отношение на цените на захарта, но причината за това е, че суровината за нея е изцяло вносна. Тя се прави от тръстика, която в цяла Европа се внася от Бразилия или Индия и единствено във Франция има значително производство на захарно цвекло. Това обаче не пречи французите в момента да консумират най-скъпата захар - 1,81 евро за килограм. Най-евтина е тя в Германия - 1,19 евро, докато в България средната цена е 1,43 евро (виж инфографиката).
Маслото у нас обаче е значително по-скъпо, отколкото другаде - 3,48 евро за пакет от 250 грама. Навсякъде в сравняваните държави цената му е под 3 евро. Прясното мляко
е по-скъпо единствено във Великобритания и във Франция
- в останалите държави е по-евтино от българското. Киселото мляко у нас е значително по-евтино от другаде, но най-вероятно BBC разбира под този продукт “йогурт” или някакъв друг млечнокисел продукт, чиято технология на производство е съвсем различна.
Млечните продукти у нас от години се произвеждат отчасти от вносно мляко, което се докарва от близки държави, но и от Полша, Чехия и Унгария. А много производители ползват и сухо мляко за част от продуктите си, което прави данните за цените малко несъпоставими, защото качеството не е същото.