Политиците: Избор от нов ВСС и след промени в конституцията (Обзор)
- 2-3 месеца срок за процедурата даде шефът на правната комисия Стою Стоев
- Христо Иванов иска разделяне на съвета, а новите членове да се посочат след законовите изменения
Настоящият или нов Висш съдебен съвет да избира следващия главен прокурор? Това бе най-обсъжданият въпрос в парламента в петък - първия ден след указа на президента, с който Иван Гешев бе отстранен.
Общото становище - изборът на титуляр за поста трябва да стане едва след като парламентът попълни състава на ВСС с нови членове.
Депутатите са категорични, че в момента държавното обвинение е политически подвластно и трябва да бъде реформирано. Настоящите кадровици не са успели да изчистят имиджа си, още повече, че именно те са избрали Гешев през 2019 г.
В момента ВСС е в непълен състав - мандатът му изтече през октомври 2022 г., попълнени са само квотите на съдиите, прокурорите и следователите. Депутатите не са открили процедура за избор на членове от парламентарната квота, тъй като при кратките парламенти през последните две години на политическата криза бе немислимо събирането на нужното мнозинство от 2/3.
Че Народното събрание е взело решение за изцяло нов избор на членове на ВСС, припомни Рая Назарян, която ще представлява ГЕРБ в конституционната комисия: “Редно е те да изберат новия главен прокурор. Конституционните промени са в ход, но за тях трябва време. Те не могат да бъдат приети в такъв кратък срок”.
На друг детайл акцентира председателят на правната комисия Стою Стоев от ПП-ДБ - първо да се изчака решението на Конституционния съд по питането на Гешев за ВСС и тогава да се премине към избор на негов наследник. Стоев даде и срок - процедурата по избор на нов главен прокурор отнема 2-3 месеца. Дали изобщо трябва да има главен прокурор, е въпросът според Атанас Атанасов. За лидера на ДСБ по-важна е цялостната реформа на съдебната система, за което обаче е нужна промяна в конституцията или свикване на Велико народно събрание. Тезата за ВНС споделят и депутатите от ДПС.
Пресечна точка опита да намери Христо Иванов, който се чуди дали отстраняването на Гешев ще прерасне в “трайна институционална реалност, която изключва по-нататък използването на правосъдието като бухалка, инструмент за политическо влияние или инженеринг”. Иванов обаче акцентира върху задачите пред обикновеното, а не ВНС.
“Да променим конституцията, така че да променим условията за осъществяване на съдебната власт и властта на обвинението. В рамките на парламента трябва да ограничим властта, отговорността и безконтролността на главния прокурор. Да разделим ВСС на две, така че да отговаря на международните стандарти на съдийско самоуправление, но не и без да има представители на обществото. Там трябва да има хора, излъчени от парламента, но те не трябва да са мнозинство”, поиска бившият правосъден министър. И пожела новите членове на ВСС от парламентарната квота да са хора с “доказана воля за промяна в съдебната власт, моралния климат в нея, в степента на отчетност пред обществото, а не пред някакви задкулисни кръгове и кланове”.
Ще се прегледа и НПК, за да се ограничи възможността за злоупотреби с предварителните проверки и следствената тайна, както и да се ликвидира възможността за фигурата на вечния обвиняем и вечния проверяем, увери още Иванов.
Лаконичен по темата за избора на нов главен прокурор бе Делян Пеевски, чието влизане в конституционната комисия преди дни предизвика бурна полемика. “Това го решава единствено ВСС”, коментира депутатът от ДПС. А според Тошко Йорданов от “Има такъв народ” ПП-ДБ са се вкарали в проблем, “защото вързаха съдебната реформа със свалянето на Гешев”.