ДПС и Пеевски - недочегъртаната неизбежна необходимост

14.06.2023 20:59 Евгени Петров
Мустафа Карадайъ и Делян Пеевски

От началото на протестите през 2020 г. и два последвали напълно безплодни парламента революцията се опита да изчегърта ГЕРБ от властта. Като ръчен багаж към тях се пришиваха и ДПС. Възторженото усилие продължи с променлив към затихващ успех и при кабинета „Петков“.

През цялото това време ДПС стоеше отстрани и като китайска капка повтаряше приоритетите си – диалогичност, заедност, съгласие, компромиси. Но по традиция те, заедно с ГЕРБ бяха обявени за съвършеното, завършено зло в политиката и живота на страната като мафия, кражби, обръчи от фирми, феодализация, корупция, влияние върху съдебната власт и т.н. И разбира се лицето на всички обвинения и техен събирателен образ беше Делян Пеевски.

Е, дойде време по неизбежна необходимост да се заобичаме, макар и с отвращение, с политическия враг.

Но думата ми е за друго. Затова, че ДПС за пореден път си изигра картите брилянтно. Само преди месец картината изглеждаше меко казано различно. А тя е ПП/ДБ срещу ГЕРБ. Хората на Карадайъ ясно и публично заявиха, че искат да влязат във властта. Чия – почти нямаше значение. ДПС са известни с това, че държат всички врати отворени. Ако някой доказва гъвкавостта на либералния център, това са те.

В процеса на най-после започналите преговори, ДПС даде ясна заявка и подкрепи евентуален коалиционен кабинет на ГЕРБ. Картинката беше изрисувана до рамката, докато БСП не се врътна и развали достлука. Защо го направи – един Гешев знае…

Но ДПС е солидна партия с 30-годишна история. Когато видя, че след договорката между ГЕРБ и ПП/ДБ не може да бъде пряко във властта, тя се яви на сцената, за да напомни, че е незаобиколим фактор. Направи го с категоричен удар по знамето на т.нар. либерални партии – чрез съдебната реформа.

Изведнъж се оказа, че тези, които най-много говорят за съдебна реформа, които стават и лягат с идеята за по-добра, обективна и некорумпирана съдебна система всъщност са едни прзнодумци.

Да, определението е тежко, но се оказа, че ДБ нямат проект за реформа и единственият всеобхватен проектозакон за съдебна реформа е внесен от ДПС.

Нещо повече – внесен е преди почти 2 години, неглижиран е незнайно защо, въпреки че е съгласуван и в ЕК и със становище от вездесъщата Венецианска комисия. А от ДБ внесоха един нескопосан и поправян закон за разследването на главния прокурор и нищо повече. Дори самият закон е спорен, докато не се произнесе КС. Аз не зная дали думата „резил“ в случая е точна, но ако искаш да спечелиш от тотото, поне си попълни фиша.

За ГРБ е излишно да напомням – те уж искаха дори да лидират съдебната реформа, но и сега не знаят в какво точно се изразява тя и нямат свой ярък представител, който да я защитава.

Така или иначе и двете големи коалиции бяха наясно, че за приемането на съдебните правила ще им трябва допълнителна политическа подкрепа.

Това беше и продължава да е перфектната територия, на която да се изяви ДПС и да обърне медийното внимание изцяло върху себе си. В това число и върху Пеевски – формалният и безусловен № 2 след председателя Карадайъ в парламента. За останалото можем само да гадаем. Но нищо важно и съществено в ДС не става без знанието и одобрението на Доган. И в един момент, въпреки всекидневните политически и съдебни скандали, ДПС влезе в кръга на медийно и политически незаобиколимите фактори.

Но каквото и да стане – ДПС пак са в играта. И на финала - на „Росенец“ всичко е спокойно.

Други от Анализи

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

Щедростта на политиците направи половината пенсионери еднакво бедни

Вноската догодина няма да се вдига, ръстът ще е по швейцарското правило Щедростта на политиците към пенсионерите стигна своя неизбежен край. Битката за любовта им доведе до това

Го бараме Трамп

Как на Балканите викат духовете на великите сили Един призрак броди из Западните Балкани - призракът на тръмпизма. Този дух тръгва от Вашингтон, спира в Будапеща, пие едно кафе в Белград и разбира се

>