Ягодите - богат източник на антиоксиданти и витамини за подобряване на здравето

14.06.2023 07:10
Ягоди Снимка: Pixabay

Ягодите са един от най-вкусните и полезни плодове, които можем да консумираме. Те са богати на витамини, минерали и антиоксиданти, които имат множество ползи за здравето ни.

Една от най-големите ползи от консумацията на ягоди е тяхната способност да намаляват риска от различни заболявания. Те са богати на антиоксиданти, които помагат да се намали риска от различни видове рак, включително рак на гърдата, рак на черния дроб и рак на дебелото черво.

Освен това, ягодите са богати на витамин С, който е важен за здравето на кожата, косата и ноктите. Те също така съдържат витамин К, който е важен за здравето на костите и помага да се намали риска от остеопороза.

Ягодите също така са богати на фибри, които помагат да се подобри храносмилането и да се намали риска от диабет и сърдечно-съдови заболявания. Те също така са нискокалорични, което ги прави идеална храна за хора, които искат да отслабнат.

Няма конкретна група хора, които не трябва да ядат ягоди, но има някои случаи, при които е необходимо да се внимава с тях.

Хората с алергия към ягодите трябва да ги избягват, тъй като консумацията им може да доведе до алергични реакции като кожни изливи, свръхчувствителност и дори анафилактичен шок.

При заболявания на дихателните пътища, като астма или хроничен бронхит, трябва също да се внимава при консумацията на ягоди, тъй като те могат да дразнят дихателните пътища и да доведат до увеличаване на симптомите.

Хората със захарен диабет трябва да бъдат внимателни при консумацията на ягоди, тъй като те съдържат голямо количество захар. Те могат да ядат ягоди, но в умерени количества и да следят нивата на кръвната си, предава Дарик нюз.

Други от Сила за живот

Малинови кетони – как действат за отслабване?

Малиновите кетони са съединения, които естествено се откриват в някои плодове – най-големи количества има в малините, къпините, кивито и червените боровинки

Учени: Бременността променя всички части на мозъка

Бременността засяга и променя почти всички части на мозъка, сочи ново проучване, цитирано от Асошиейтед прес и БТА. Изследването е направено само върху един човек - невролога Лиз Крастъл

Щитовидната жлеза обича най-много морска храна и млечни орехи

Дозата? С мярка, в рамките на обичайното. Дефицитът и прекаляването са еднакво вредни.  Ендокринолог: Йодирана сол в препоръчителните до 5 грама общо за деня внасят в тялото голяма част от

Минерална вода и солено море - перфектна комбинация на север от Варна

Изворите са подходящи за профилактика на сърдечносъдовата система, жлезите с вътрешна секреция, опорно-двигателния апарат, половата и функционалната нервна система Един от най-добрите начини да

Спортуването е полезно за здравето дори ако малкото коремче остане

Спортуването е полезно за здравето дори ако малкото коремче остане, съобщи ЮПИ, позовавайки се на научно изследване. Освен че водят до изгаряне на калории

>