28 областни в оставка длъжни да работят с новия кабинет, докато им намерят заместници (Обзор)
Случаят управители да се оттеглят, без да има кой да поеме поста, е безпрецедентен
Правителството и президентът Румен Радев явно не са “заровили томахавките”, какъвто бе призивът от ден първи на премиера Николай Денков. Това пролича от решението на всички областни управители, назначени от служебния кабинет “Донев”, вкупом да подадат оставки още в първия работен ден на тази седмица - пети от клетвата на новото правителство.
Решението им е абсолютно безпрецедентно. По закон
областните управители се назначават и освобождават от правителството и никога досега не се е случвало всички да подадат оставка
с идването на новата власт. Нещо повече - никой досега не е подавал оставка, преди да бъде освободен и да се знае на кого предава поста.
Всички те обаче ще трябва да останат по местата си, докато екипът на Денков не им намери заместници. Постът не се напуска с акта на подаването на оставката, трябва решение на МС за освобождаване.
В момента те дори не могат да излязат в отпуск, ако премиерът не им позволи
Въпреки това, потърсени за коментар от “24 часа”, някои областни отказаха с мотива, че вече не са на тази длъжност. Други пък обясниха, че са готови да си изпълняват задълженията и няма да се пробват да препятстват работата на областните управи.
Всички те бяха назначени с идването на първия служебен кабинет “Донев” през август 2022 г., който уволни предишните областни. На обвиненията, че това е чистка, тогава Гълъб Донев отговори, че кабинетът трябва да може да работи с доверен екип, който ще изпълнява неговите политики.
Миналата седмица пък, часове преди да сдаде властта на Денков, Донев освободи зам.-министрите. Тогава академикът заподозря саботаж - екипите влизат в празни кабинети, няма кой да ги запознае с проблемите и да има приемственост във властта.
Гълъб Донев държал да подпише документите за освобождаване, за да може тези, които преди това са работили в администрацията, да се върнат спокойно на местата си според Закона за държавния служител, разясниха от “Дондуков” 1. При предишни смени на властта се стигнало до забавяне при обработката на документите.
Попълването на новите зам.-министерски кресла върви бавно от миналата сряда. Затова сега от МС реагираха остро на оставането и без областни. “Акцията е безпрецедентна и
поставя на изпитание изпълнението на законовите задължения
на изпълнителната власт”, коментираха от кабинета в съобщение до медиите.
"Областните управители имат широкоспектърни функции, с които защитават обществения интерес. Те имат ангажимент да координират регионалното развитие от името на правителството, да упражняват контрол върху работата на териториалните структури на централната власт, да следят за законосъобразността в дейностите на местната власт и др.
Постъпилите заявления за напускане ще бъдат разгледани поетапно. Министерският съвет ще вземе решение във връзка с всяко едно от тях своевременно, като дотогава всички областни управители и заместник областни управители са длъжни да изпълняват функциите си", обявиха от правителството.
Кадри от екипа на Донев и самите управители, с част от които “24 часа” се свърза,
отричат акцията да е била предварително планирана
и отказват да коментират кога и къде е взето решението за нея.
Разказаха обаче, че са очаквали да бъдат освободени още миналата седмица и останали изненадани, че това не се случва.
Първото съобщение за хвърлил оставка областен дойде от Видин. Още преди 10 ч в понеделник вече бяха обявени и тези на управителите на София-област и Пловдив. А следобед вече бяха постъпили от всички 28 области.
Последен молбата си пратил управителят на Перник Людмил Велинов, който по-късно уточни във фейсбук профила си, че въпреки това няма да остави областта на "произвола на съдбата". "Всички областни управители са назначени с процедура и ще си отидат така. Ние сме временни работници, които трябва да помагаме, а не да пречим на държавата, докато сме на работа", поясни той, визирайки очевидно нежеланието на някои от колегите си да продължат да изпълняват служебните си задължения до назначаването на нови кадри на постовете. Освен всички областни
да напуснат са поискали и заместниците
в 6 от администрациите - на Враца, Монтана, Търговище, Пазарджик, Плевен и Ямбол.
“Нямаме толкова правомощия, че да блокираме дейността на държавата”, категоричен бе един от хвърлилите оставка. Повечето посочват като мотив “политическите различия” с новия кабинет. Други сдържано пишат, че с края на служебния смятат и своя ангажимент за приключил.
“Логично е в тези случаи представителите на предишното правителство да се изтеглят. Причините са две - става дума за съвършено друга философия за управление и защото трябва да се даде възможност на новите да си свършат работата”, коментира пред “24 часа” говорителят на кабинета “Донев” Антон Кутев. Той също обясни, че така или иначе се е очаквало новата власт да смени настоящите губернатори. Напомни, че това е щяло да стане и със зам.-министрите, ако те не бяха вече освободени.
“Никой от нас няма да откаже съдействие”, коментира Кутев думите на премиера Денков, че така не може да има приемственост. Всеки един от освободените зам.-министри бил готов да помогне още същия ден, ако имало нужда. Но логиката била новото правителство да започне да работи по своите политики със свои хора.
“Не мисля, че вашето управление ще бъде добро за България, напротив - нищо
хубаво не ни чака с управляващи, заченали управление на основата на лъжата, лъжата, с която излъгаха своите избиратели, изтъквайки неясни мотиви, обслужващи чужди интереси, нямащи нищо общо с добруването на България”.
С тези думи, които изобщо не подсказват нагласа за приемственост, се обръща обаче към премиера Николай Денков областният на Ямбол Георги Чалъков. Той е бивш зам.-кмет на община Тунджа, който влиза в администрацията от частния сектор.
Не искам да бъда мокър печат, обяви пък Иван Петков, управител на Плевенска област.
С много патос е написал молбата си за напускане и областният на Пловдив Ангел Стоев: “Когато през миналата година бях поканен от служебното правителство да поема поста,
приех, за да помогна на Майка България
да премине успешно през труден период на политическа криза. С назначаването на редовно правителство считам своя дълг към Родината за изпълнен.”
Директно признание, че не желае по никакъв начин да работи с новата власт, прави дългогодишният управител на Пазарджишка област Трендафил Величков, който бе сред водещите кадри на партия АБВ.
“Не считам, че политическите ми разбирания, идеологията, каузите, в които вярвам и за които работя, както и моралът ми имат нещо общо с вашите и тези на политическите партии, които представлявате. Нещо повече - диаметрално противоположни са”, пише той до акад. Денков. Преди да бъде назначен на поста от служебната власт на президента Радев, Величков
бе най-младият областен при второто правителство на Бойко Борисов през 2014-2016 г.
Сега очевидно не желае да работи с ГЕРБ или с ПП.
Русенският управител Анатоли Станев пък бе назначен от кабинета на Кирил Петков, а сега категорично иска да се дистанцира от “Промяната” и ДБ. Всъщност през 2022 г. той се озовава на поста като квота на ИТН, но остана при двата служебни кабинета начело с Гълъб Донев.
“Все по-често ставаме свидетели на предадени ценности, от нас зависи в какви времена искаме да живеем. Нека дадем пример и да не се превръщаме в политически марионетки”, каза сега Станев.
Други пък - като управителката на Бургас проф. Мария Нейкова, уверяват, че няма нищо лично в мотивите им за напускане. “Напротив - има само коректност и съобразителност с настъпилите промени на централно политическо ниво. С премиера академик Денков сме били част от един екип и аз го поздравих със заемането на поста в един толкова труден за държавата момент и му пожелах успех в извеждането на България от политическата и икономическата криза. С достойнство изпълнявах ангажиментите си като областен управител към служебното правителство с премиер Гълъб Донев”, коментира тя.
Проф. Нейкова уверява, че коректно
ще остане на поста си заедно с целия си екип
и ще си изпълнява задълженията до вземането на решение от страна на Министерския съвет.
Да остане на поста си, докато ѝ се намери заместник, е готова и областната управителка на Габрово Кристина Сидерова.