Джеймс Камерън за добива на литий в Аржентина: Чувствам се в засада
Филмовият режисьор Джеймс Камерън каза, че тази седмица по време на посещението си в Аржентина е почувствал, че е „попаднал в засада“, тъй като е имало опит да се използва имиджът му на природозащитник, за да се даде положителен оттенък на операциите по добив на литий въпреки съпротивата на коренното население, съобщава АП.
Камерън, режисьорът на „Аватар“ и „Титаник“, обяви в петък, че сега ще насочи вниманието и парите от своята фондация „Аватар алайънс“ в подкрепа на общностите на коренното население, които се противопоставят на добива на литий в Южна Америка.
„По ирония на съдбата, резултатът от това е, че сега съм наясно с проблема и вече ще помагаме чрез моята фондация по въпроса за правата на коренното население по отношение на добива на литий“, каза Камерън пред група журналисти, събрали се в хотелската му стая в столицата Буенос Айрес в петък вечерта.
Камерън пристигна в Аржентина тази седмица, за да говори на конференция за устойчиво развитие в Буенос Айрес. „Вярвах, че идвам тук, за да произнеса един вид мотивираща реч за екологичните каузи“, каза Камерън.
Като част от посещението Камерън пътува до северната провинция Хухуй в четвъртък, за да посети голяма слънчева електроцентрала заедно с губернатора Херардо Моралес, и каза, че никога не е бил уведомен, че литият ще бъде част от дискусията.
След посещението на Камерън Моралес написа съобщение в социалните медии, в което благодари на Камерън за посещението и написа, че провинцията се стреми да „трансформира енергийната матрица“ чрез проекти като слънчевата електроцентрала и „добив на литий“.
Режисьорът получи писмо, че група от 33 общности на коренното население от района са му писали няколко дни по-рано с молба или да отмени пътуването си, или да се срещне с тях, за да могат да обяснят дългогодишното си противопоставяне на проектите за добив на литий, които според тях засягат правата им върху земята и оказват отрицателно въздействие върху околната среда.
„Чувствам се сякаш попаднах в засада“, каза Камерън пред журналисти след срещата си с местните природозащитници, като добави, че не е знаел за споровете, свързани с литиевите проекти.
В писмото си до Камерън представителите на общностите на коренното население се позовават директно на „Аватар“, за да апелират за подкрепата на режисьора. „Хухуй е Пандора и е под заплахата на алчността на минната индустрия, а ние сме На'ви“, се казва в писмото, визирайки измисления свят, в който се развива действието на „Аватар“, и неговите жители, които се борят срещу колонизаторите. Преди да напусне Аржентина, Камерън се срещна с Вероника Чавес, представителка на една от коренните общности от Хухуй.
Аржентина е четвъртият по големина производител на литий и е част от така наречения „литиев триъгълник“ - район, който съдържа голяма част от доказаните световни запаси на метала и включва също съседните Чили и Боливия. Търсенето на литий се повишава рязко на фона на прехода към възобновяема енергия по света и ръста на електромобилите, които се захранват с литиеви батерии.