Купуват жилища, но стоят празни - за 10 г. се увеличиха с 20%

08.06.2023 21:19 Христо Николов
Немалка част от изтеглените заеми от домакинствата отиват за покупката на жилища.

В София около 200 хиляди апартамента стоят необитавани - не се продават, не се дават и под наем

За годините между последното преброяване от 2021 г. и предходното през 2011-а необитаемите жилища в България са се увеличили с близо 20%. Това съобщи НСИ, публикувайки в четвъртък данните за недвижимите имоти.

В страната има 1 152 978 обитавани жилищни сгради. Огромният брой се получава от това, че всяка къща на практика е отделна жилищна сграда, като така излиза, че само 54,3% от всички жилищни сгради в момента са обитаеми. В останалите не живее никой.

10 години по-рано обитаеми са били 73,1% от всички жилищни сгради. В градовете те са били 83,7% от всички, а в селата - 66,8%. През 2021 година

обитаемите жилищни сгради в селата са намалели с 18,8% и с 19,2%

в градовете,

т.е. празните жилища се увеличават с около една пета.

НСИ брои за необитавани жилищата, в които не живее никой, но все пак са годни за обитаване, т.е. подът, стените и покривът са здрави и има врати и прозорци. Няма значение кой е собственикът им.

Феноменът на празните жилища бе установен още преди време, когато излязоха първите данни от преброяването, направено през септември 2021 г., и се оказа, че специално в големите градове те са изключително много.

В София например за последните 10 години населението е намаляло с 19 хиляди човека, а за същото време новите апартаменти са се увеличили със 120 хиляди. Това е всъщност десетилетието с най-мащабно жилищно строителство в София и тогава са изградени повече нови жилища, отколкото в десетилетието между 1960-а и 1970-а, което все още е водещо по строителство на нови жилища в страната.

И на практика излиза, че всяко трето жилище в София е празно. При преброяването хората трябваше да посочат дали имотът, в който са преброени, е основно жилище, дали живее под наем в него, или е собственик.

Данните показват, че в 49% от софийските апартаменти живее собственикът им със семейството си

Други 6% се обитават от близък или родственик на собственика, без да плаща наем, а класически наемателиползват 9% от софийските жилища.

Така останалите 36% в София би трябвало да са на пазара - или да се продават, или да се отдават под наем, а това прави над 250 хиляди жилища.

Но на пазара в действителност има не повече от 50 хиляди жилища - 35 хиляди от тях се продават, а останалите се дават под наем. Или към 200 хиляди стоят празни и не се ползват от никого.

Други от От страната и света

3 януари ще е неучебен ден и за учениците в Севлиево

Със заповед на кмета на Севлиево д-р Иван Иванов 3 януари 2025 г. е обявен за неучебен ден за всички учебни заведения в община Севлиево. За решението на общинското ръководство е уведомено

Осъдиха на затвор криминално проявен, който се представял за полицай

В затвора ще търпи наказанието си криминално проявен мъж, представял се за полицейски служител, съобщават от съда в Стара Загора. Лишаване от свобода за срок от една година и два медеца

Бял дим в парламента? Депутатите 1 час мислят как да гласуват на балотажа

Надежда за бял дим в парламента най-сетне се появи в 17-ия ден от блокажа с избора на председател. Работният ден на депутатите започна стандартно - издигнаха отново същите четири кандидатури - Рая

Борислав Сарафов беше допуснат до изслушване за главен прокурор

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) прие докладите на Комисията по атестирането и конкурсите (КАК) и Комисията по професионална етика (КПЕ) по отношение на Борислав Сарафов

Пеевски поиска Радев да разпусне ЦИК и да се изберат нови членове

Според него втори и трети мандат за съставяне на правителство са невъзможни За подмяна на състава на ЦИК се обяви от парламентарните кулоари лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски

>