Решено - държавата ще може да плаща и след 10 юни (Обзор)
С приоритет са парите за държавния дълг и вноската на страната в ЕС, които трябва да се превеждат в срок
Държавата ще може да продължи да плаща и след 10 юни. Именно това е датата, в която приключва удължителният закон за бюджета за 2022 г., с който в момента се работи.
В четвъртък депутатите приеха решение, внесено от Министерския съвет, с което определят нов срок за събиране на приходи, извършване на разходи и предоставяне на трансфери. От гласувалите в зала нямаше “против” или “въздържал се”.
Приеха, че това може да става в сегашните рамки не по-късно от 31 юли
Дотогава се очаква да има нов проект за бюджет, изготвен от Министерството на финансите.
“Приемането на това решение и определянето на срок за действие са необходими, за да има технологично време да бъде приет бюджетът за тази година и държавата да продължи да функционира нормално”, обясни финансовият министър Асен Василев.
В мотивите на проекта е записано, че приходите се събират в съответствие с действащите закони, а извършването на разходи и предоставянето на трансфери е в размер, не по-голям от този за същия период на предходната година.
С приоритет трябва да бъдат плащанията по обслужване на държавния дълг и вноската на страната ни в ЕС.
В проекта са включени и пари за общините, съдебната власт, социалноосигурителните фондове, за фонд “Земеделие” и други разходи. С това се цели осигуряването на социалните функции на държавата и други, пише още в мотивите.
След гласуването на решението финансовият министър Асен Василев пое ангажимент неговото ведомство
да внесе проект на нов бюджет скоростно в Народното събрание,
така че да има достатъчно време той да бъде приет и обнародван до 31 юли.
Министърът посочи още, че сегашното решение на парламента определя последователността на плащанията. “Това върви в комплект и със законопроект за промяна на удължителния закон за бюджета, което ще освободи плащанията за общините и за здравната каса, така че те да могат да се извършат в пълен размер”, каза още Василев.
Според него
всякакви
приказки
за фалит на
държавата били
несъстоятелни
И допълни, че във фискалния резерв към момента има над 10 млрд. лв. “Причината да разглеждаме този проект не е липсата на пари, а защото трябва да имаме право да ги харчим до приемане на нормалния закон за бюджета”, поясни още веднъж Василев.
Притеснения какво ще се случи с общините и социалните плащания, докато държавата се намира в такъв нов срок на удължаване, изрази лидерката на БСП Корнелия Нинова.
“От името на всички кметове искам да попитам гарантирани ли са парите и ще има ли плащания по започнати и недовършени проекти. Също гарантирани ли са социалните плащания през удължителното време”, обърна се Нинова към Василев.
А той я увери, че няма да има никакви забавени или нарушени плащания в нито една система до 31 юли - пари имало.
За средствата по проектите на общините той посочи, че са включени в бюджета. “МРРБ е в контакт с кметовете, за да установи кои от тях имат спешна нужда, за да могат преди 31 юли да бъдат разплатени средствата. Повечето очаквам да получат пари от бюджета, защото разбирам, че част от дейностите не са завършени, поясни министърът.
Мартин Димитров от ПП-ДБ призова за разум от страна на депутатите, когато се гласува новият бюджет за 2023 г., за да могат максимално да бъдат ограничени големите допълнителни разходи. Димитров е категоричен, че данъците не трябва да се увеличават, за да се запази добрата икономическа среда.
Още във вторник, часове след като бе избран за министър на финансите, Асен Василев обяви, че ще изтегли внесения от служебното правителство проект за бюджет, защото в него е предвиден дефицит от над 6%. В новия вариант недостигът на средства ще бъде свит до 3%.
За да се постигне това,
НАП и митниците
ще трябва
да съберат
45 млрд. лева
до края на тази година. Освен това се налагало и намаляване на разходите с близо 5 млрд. лева. Поради това вече започна и ревизия на поетите ангажименти за плащания от служебното правителство. Проверката ще е за поне три месеца назад, като ще преглеждат всички направени разходи и ангажиментите за нови по приети проекти във всички министерства и ведомства.