Първи ДПС с автор Пеевски - чакат ДБ да слезе от облака, за да заработят (Обзор)
- Движението заговори за нов обществен договор
- Христо Иванов: Лошо стана с тази реформа - като на шведска маса
За конституционна реформа, представена като нов обществен договор, заговориха от ДПС.
А за автор на проекта от партията посочиха депутата Делян Пеевски, който от сряда е член на парламентарната комисия за промените в конституцията.
Втори ден, след като ДПС го прати като свой представител в нея, политическите сили спорят дали това е полезно, или не. В четвъртък основният радетел за прословутата съдебна реформа - “Демократична България”, не успя да разубеди санкционирания по “Магнитски” депутат да членува в комисията.
Всъщност ДПС наистина са първата парламентарна сила с готов проект. Той бе лансиран преди повече от година, а през февруари
получили одобрение и от еврокомисаря
по правосъдие Вера Юурова в Брюксел, казват от партията.
Какво предвижда проектът:
- ВСС се разделя на два съвета - съдийски и прокурорски, с по 13 членове. В първия 7 се избират пряко от съдиите, 6 - от от 2/3 от депутатите. В прокурорския съвет 6-има се излъчват пряко от прокурорите, 1 от следователите и отново 6-има са парламентарна квота
- Отпада членството по право във ВСС на шефовете на двете върховни съдилища и главния прокурор
- Предложеният механизъм за разследване на главния прокурор анулира току-що приетите поправки в Закона за съдебната власт - да се разследва от прокурор, също като шефовете на ВКС и ВАС, залага ДПС
- Край на пирамидалната структура на прокуратурата. Главният прокурор запазва методическото ръководство, но не се произнася върху конкретни прокурорски актове
- Премахва се надзорът по законност, така че да не може да се възобновяват дела, които вече са били прекратени и не са обжалвани
- Въвежда се индивидуална конституционна жалба
- Премахва се изискването за липса на двойно гражданство за министри и депутати
- Отпада условието за настоящ адрес, за да се гласува на местни избори и за Европарламент, което означава, че изселниците ни в Турция може да избират оттам кмет на града в България, където имат постоянен адрес.
Смяната на главния прокурор не е съдебна реформа, а “стани да седна”, отсече зам.-председателят Йордан Цонев.
От ДПС анализирали фигурата на главния прокурор и функциите през последните 33 г., за да предложат своя проект на реформа. И сега внезапно дори ДБ я намирали за “нелоша”, макар преди това да я били хвърлили в кошчето.
“Знаете ли кой е в разработката на този проект - г-н Пеевски е! И ще бъде в тази комисия, защото направи този анализ с нашите специалисти и изработи този проект, който вашите специалисти харесват. Реформата ще бъде направена в този парламент с участието на ДПС и г-н Пеевски! И не е инат.
Няма какво да перем”,
отсече Йордан Цонев.
Заканата му дойде, след като малко по-рано от парламентарната трибуна Христо Иванов опита да предизвика отзоваването на Пеевски от комисията.
“Отнасям се с уважение към правото на всяка парламентарна група да предлага членове на комисии, но тази не е като останалите. Трябва да подходим изключително внимателно. Трябва да направим усилия форматът и съставът да не предизвикват разделение. Не става дума някой да бъде посочен с пръст, но не и да рискуваме целият процес да е фокусиран върху един или двама души”, апелира лидерът на ДБ, макар да не назова поименно кого визира. Предложи да си дадат няколко дни за успокояване и другата седмица да сглобят комисията.
Не стана добре, призна Иванов. “Една парламентарна група каза, че подхожда към този въпрос на майтап. Друга се отрича от това, че с нейното неучастие стана този избор. Колегите от ГЕРБ не знам дали така си представят конструирането на мнозинствата в този парламент: а-ла-карт - шведска маса”, продължи той.
“Никакви смени няма да има, няма да се поддадем на внушения отвън. Нашето разбиране е да дадем път на хора, които разбират от темата”, даде отпор Йордан Цонев. “Прегръдката с вас нашият електорат не я харесва. Но България има нужда от тази реформа”, допълни зам.-председателят на ДПС.
И самият Пеевски аргументира защо е в комисията и критикува ДБ, макар и не от трибуната, а през журналисти: “Те не могат да бъдат морални съдници на когото и да било, в миналото много случаи го показват. Най-малкото г-н Иванов може да бъде съдник на мен или на някого и той го знае много добре.” А след вербалните престрелки
Иванов прекара близо час в стаята на ДПС
в разговор с Пеевски и лидера Карадайъ. После обясни, че не се изживявал като морален съдник, но комисията трябвало да не поражда съмнения.
“На мен също ми тежат определени митове, легенди. Затова ще помагам отстрани. Мисля, че трябва да покажем, че сме готови да направим крачка встрани и да оставим процеса да се случи по най-неутралния начин”, призова той по-вежливо ДПС.
Отговори му Карадайъ, сдържано гневно: “За нормален дебат трябва да се съгласим с някои неща. Първо, писаните правила се прилагат еднакво за всички. Aлтернативният вариант е една категория хора да се самоопределят за моралисти и морални съдници, те да определят за кои персони има писани правила и закони те да са съдници и да отправят морални присъди.” А преди да се променя, конституцията първо трябвало да се спазва.
“Трябва да има нов обществен договор и всички хора, които представляваме, да бъдат еднакво уважавани. Няма по-умни и по-глупави избиратели, по-добри и по-лоши, по-красиви или по-грозни, което се опитват умнокрасивите, както сами се определят, да ни го налагат”, включи се и Пеевски.
И посъветва критиците си: “Трябва да кацнат в парламента, защото се реят още и не разбират какво се случва. Всичко, където летяха някъде в розовите облаци, свърши със състава на това правителство. Трябва да кацнат, имат правителство, да направят разумните неща за България.
Когато кацнат, ние ще бъдем тук, за да водим разговори в името на всички наши избиратели”
ГЕРБ гласуваха за посочените от ДПС членове. Смятат, че всяка партия сама трябва да определя хората си в комисии, особено след като м.г. вече имаха прецедент с блокажа на тяхна номинация.
“Дори формално да няма необходимия брой народни представители, за да се внесе такъв проект, то можем заедно да работим по текстовете и това да бъде едно общо дело”, обясни още Десислава Атанасова. Тя призова и президентът Румен
Радев да представи своя проект за изменения, за които говори от толкова време.
Костадин Костадинов пък обяви, че ПП-ДБ започвали да мислят като “Възраждане”, но със закъснение. И ги попита защо търсят подкрепата за конституционни промени от четвъртата, а не от тях - третата политическа сила. Той дори предложи американския модел на съдебна реформа, където
министърът на правосъдието фактически е главен прокурор
България обаче още не била готова, защото би било опасно предвид какви хора ставали правосъдни министри у нас. Пеевски е един от 12-членната конституционната комисия - с по двама от всяка група, но още не е комплектувана. След като Атанас Славов стана правосъден министър, в нея засега са само 8. ПП-ДБ трябва да посочат нов на негово място, БСП не е дала втория си човек, а ИТН изобщо не е номинирала свои.