Кабинетът "Денков-Габриел" не е съюз между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ

06.06.2023 18:44 Проф. Антоний Тодоров
Всички министри в кабинета на Денков/Габриел ще са излъчени от ПП.


"Това е решение, което носи всички възможни рискове, но може да се окаже по-малко рисковано от предсрочните избори"
    Правителството ще оцелее поне до март, убеден е политологът

Кабинетът „Денков-Габриел“ не е съюз между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, а решение на извънредна ситуация. Това заяви пред БНР проф. Антоний Тодоров, политолог и преподавател в НБУ.
По всичко изглежда, че днес България ще се сдобие с редовно правителство, защото двете политически сили, които застават зад него, имат общо 132 депутати.

"Какви други мнозинства си представяхме за възможни в този парламент? Едното беше ГЕРБ, ДПС, БСП и евентуално друга партия, като ИТН. Оказа се невъзможно, когато БСП решиха да не влизат в този капан. Не би било възможно и мнозинство около ПП-ДБ с всички партии без ГЕРБ. Трета възможност е това, което виждаме в момента или предсрочни избори. Изборът беше между две еднакво рискови ситуации. Това не е съюз, а решение, което носи всички възможни рискове, но може да се окаже по-малко рисковано от предсрочните избори"

Един редовен кабинет ще уталожи страстите и ще даде възможност за стабилизиране на политиките в някои сектори, обясни проф. Тодоров. "Като бюджета, приемането в еврозоната и Шенгенското пространство. Това са и основните насоки, в които това правителство може да очаква, че ще има успех, ако се задържи по-дълго време".

Тодоров обаче не пожела да прогнозира точно колко би се задържало правителството на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. "В следващите 9 месеца, когато премиер ще бъде академик Денков, предполагам, че ще се запази. Въпреки че има един риск и това са местните избори. Тогава може малко да се разклати управляващата конфигурация. Поне до към март правителството вероятно ще оцелее. След това е трудно да се мисли. Има значение изходът от местните избори и обстановката в Украйна".

Той коментира и твърденията за натиск от страна на чужди посолства при съставянето на този кабинет. "Международните партньори на България очакваха да има някаква развръзка. България изглежда твърде нестабилна с едни точещи се служебни правителства, които са с вързани ръце и без работещ парламент или с краткосрочни парламенти, в които различни популисти са в състояние да прокарат законодателство от всякакъв характер. Трябва да се запитаме и доколко сме способни сами да се преборим с проблемите си. Говоря за корупцията. Очакваме санкции като „Магнитски“ или намеса на ЕС".

Проф. Тодоров напомни, че политиката е изкуство на възможното. "Ако се върнем към правителство и неговия персонален състав, виждаме, че това е една особена формация. Освен Мария Габриел, като кандидат за министър – председател на ГЕРБ, всички други лица са свързани с ПП и ДБ. Но представяме ли си кабинет, в който ГЕРБ се завръща триумфално с ярки политически фигури? Това би взривило обществото".

Политологът прогнозира, че ще има известно затихване на конфликта между ПП и Румен Радев. Вижда обаче като бъдеща бомба развитието на въпроса с поискания имунитет на Бойко Борисов. "Той няма да се откаже от него и ще се стигне до процедура по гласуване. Ясно е обаче, че задвижването на всички въпроси от страна на Прокуратурата, които касаят пряко Бойко Борисов, са резултат от това, че ГЕРБ решиха да поискат смяната на главния прокурор"

Други от Лични

Трите мандата - вижте как ги нарисува Анри Кулев

"По добре танковете да дойдат" или - какви са ранните етапи на българския демократичен процес след комунизма

На 14 декември 1989 г. пред Народното събрание се събира спонтанен митинг срещу чл. 1 на действащата конституция, регламентиращ "ръководната роля на БКП" в обществото и държавата

Завещание на седмицата: Щом искате по-добър бюджет, изберете си правителство

Бюджетен мармалад. Така накратко може да се опише положението в държавата. Служебното правителство представи своя проект за бюджет и всички се оказаха недоволни

Делото на давещите се

Рекламната кампания, условно наречена консултации за кабинет при президента, успешно завърши. Тя даде изключителна възможност на лицата, наречени депутатство

По какво Карлос Насар се различава от Ахил

Морската богиня Тетида е потопила своето новородено бебе Ахил в реката Стикс, за да го направи неуязвимо. Знаела е, че го очаква кървав, изпълнен с опасности живот, и е искала да бронира бъдещето му

>