Румяна Бъчварова освобождава посланическия пост в Израел

05.06.2023 18:32
Румяна Бъчварова СНИМКА: Десислава Кулелиева

Румяна Бъчварова освобождава посланическия пост в Израел и на нейно място за Тел Авив заминава Славена Гергова.

Двата указа на президента – за освобождаване и назначаване – ще бъдат обнародвани утре в Държавен вестник.

Досегашната директорка на Дирекция „Европейски въпроси“ в Министерството на външните работи и бивша българска посланичка в Тунис Славена Гергова ще заеме поста в момента, когато името на предшественичката ѝ бе замесено в скандал в Израел.

През последната седмица израелски медии писаха, че Бъчварова – бивша началничка на кабинета на бившия премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов, а впоследствие и вицепремиер и вътрешен министър във втория му кабинет – е била разкритикувана, защото не е уважила конференция за Холокоста и България, организирана на високо ниво в Израел.

Миналия петък информация по този въпрос публикува Еврейската телеграфна агенция (ЕТА) под заглавие „Посланикът на България в Израел е критикуван за това, че е пропуснал конференция за историята на Холокоста“.

„Българската посланичка в Израел не участва в конференция за историята на Холокоста в България миналата седмица, което според организаторите показва опитите на нейното правителство да потулят тази история“ – пише ЕТА.

Говорител на посолството е коментирал пред агенцията, че посланик Румяна Бъчварова е получила покана да отправи поздравление към участниците в конференцията „в последната минута“ и „реши, че е добре разговорите и дискусиите да останат на експертно историческо ниво без каквото и да било политическо присъствие или участие в тях“.

Домакини на тридневния форум, озаглавен „Преследване и сътрудничество, спасяване и оцеляване: Нови перспективи по отношение на България и Холокоста 80 години по-късно“, бяха Световният център за възпоменание на Холокоста „Яд Вашем“, създаден от израелския Кнесет (парламентът на Израел), Университета „Бар-Илан“ и филмовия архив на Тел Авив. Проведе се между 22-ри и 24 май.

Критичен момент, свързан с историята на Холокоста и страната ни, е имат ли цар Борис III и правителството на Богдан Филов роля в депортацията към лагерите на смъртта на 11 343 евреи от администрираните тогава от Царство България присъединените тогава територии на Беломорска Тракия, Вардарска Македония и град Пирот.

Официална България е категорична, че отговорът е НЕ.

На друго мнение е историкът и адвокат Менахем Розенсафт, изнесъл основната реч на конференцията.

"Ужасната и неподправена истина, че българското правителство на цар Борис III - а не нацистка Германия - е събрало 11 343 евреи от Македония, Тракия и Пирот и съзнателно ги е изпратило да бъдат убити в Треблинка, е "историческо събитие", което не се нуждае от "изясняване", цялостно или друго", заявява той пред Еврейската телеграфна агенция, цитирана от OFFNews

"Отказвайки дори да поздрави участниците в конференцията, посланик Бъчварова, може би действайки по заповед, изглежда възнамерява да продължи замазването на историята от страна на нейното правителство, като старателно отказва да признае, че България има на съвестта си кръвта на тези 11 343 евреи", добави Розенсафт, който е и асоцииран изпълнителен вицепрезидент на Световния еврейски конгрес.

Случилото се имаше съвсем различен прочит в България. Официален коментар от Външно министерство за него няма, но има от съветника там и доцент в БАН Спас Ташев.

Във Фейсбук той написа:

„Маргиналното плюене по България продължава!

Част от споменатите в материала лица чрез тенденциозен подбор и прочит на едни факти и съзнателното премълчаване на други, правят изкривяване на Холокоста и оневиняване на нацистка Германия. Застъпените тук тези напълно съвпадат с доктрината на БКП по въпроса за спасяването на българските евреи, в наши дни доразвита до твърдението за "оцеляване", станало едва ли не случайно! Целта им е България да бъде осъдена с всички последици от това. Белградските марионетки в Скопие още преди 15 години обсъждаха завеждането на съдебен иск срещу България“.

Организаторът на събитието и режисьорът Джаки Комфорти, автор на книгата "Откраднатият разказ за българските евреи и Холокоста" (2021 г.) и режисьор на филм за това как България е попречила на Хитлер (спасявайки евреите от старите предели), определя пред ЕТА подхода на Бъчварова към историята като "пропаганден". Той добавя, че в българските "неонацистки кръгове" често може да се прочете, че "евреите не са благодарни, че са били спасени".

Комфорти казва още, че преди това Бъчварова е била поканена да даде обратна връзка на публиката за негов филм за тази история, докато той е бил в процес на създаване. "Тя каза, че няма да дойде, защото това е антибългарско събитие", каза Комфорти.

Смяната на Бъчварова беше обявена в началото на април с мотив: изтичане на мандата, който тя изпълнява от 2019 г.

Други от От страната и света

Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка

Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена  бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в

Паднал бор блокира влакове в Искърското дефиле

Влаковете, които преминават през Искърското дефиле в района на гара Елисейна, временно бяха блокирани в късния следобед. Причината беше огромен бор, паднал върху контактната мрежа в района

Зацикляне: 6-и (засега) опит за председател – за Деня на благодарността (Обзор)

Борисов с първа реч от трибуната в новия парламент, шегува се как намерил 94-годишен за водач на листа, за да има доайен за шеф на следващия Асен Василев си говори с ДБ през медиите

Димитър Главчев: Пълното ни приемане в Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми

Приемането на страната ни в „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев за предаването „Панорама“ по БНТ

Австрия склони, пуска ни в Шенген и по суша от 2025 г., но само с Гърция (Обзор)

Граничният контрол с Румъния остава за поне 6 месеца Австрия най-накрая се съгласи да пусне България и Румъния в сухопътен Шенген, като се очаква да влезем напълно в свободната зона за движение в ЕС

>